Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Płyn do płukania jamy ustnej z CPC może pomóc w walce z koronawirusem

Publikacja:
Płyn do płukania jamy ustnej z CPC może pomóc w walce z koronawirusem

Płyn do płukania jamy ustnej z CPC może pomóc w walce z koronawirusem

Zespół badawczy SUNSTAR, na podstawie badań in vitro, sugeruje, że płyn do płukania jamy ustnej zawierający CPC może pomóc zmniejszyć miano wirusa o ponad 99,9%.

Wyniki najnowszych badań in vitro pokazują, że po 30 sekundach ekspozycji, płyn do płukania jamy ustnej zawierający CPC (chlorek cetylopirydyniowy) zmniejsza miano wirusa SARS-CoV-2 o 99,9%. Testy przeprowadzono zgodnie z Międzynarodową Normą ASTM E1052-20 w zakresie Standardowych Praktyk Oceny Aktywności Środków Bakteriobójczych przeciwko Wirusom w Zawiesinie.

  • Dzięki ograniczeniu poziomu wiremii, płyn do płukania jamy ustnej może stać się ważnym środkiem, obok odkażania rąk, dystansu społecznego oraz konsekwentnego stosowania masek, zmniejszającym poziom transmisji SARS-CoV-2.
  • Sunstar z zadowoleniem przyjmuje stosowanie płynów do płukania z CPC jako potencjalnego środka zmniejszającego przenoszenie SARS-CoV-2, a także przez dentystów na etapach przedzabiegowych, w celu obniżenia miana wirusa przed i podczas opieki nad pacjentem.

Nowe badanie in vitro zostało przeprowadzone na zlecenie Sunstar Inc. oraz Sunstar Suisse SA przez zewnętrzną organizację badawczą – QTEC Services z Tokio w Japonii, celem oceny zmniejszenia miana wirusa w następstwie ekspozycji na działanie konkretnych płynów do płukania jamy ustnej zawierających CPC. SARS-CoV-2 w zawiesinie wystawiono na 30-sekundowe działanie wielu preparatów zawierających od 0,04% do 0,3% CPC. Wyniki pokazują, że miano SARS-CoV-2 zmniejszono o ponad 99,9%.

Wstępne wyniki potwierdzają wcześniejsze badania, które wykazały, że CPC obniża wiremię SARS-CoV-2. Sugeruje to, że stosowanie płynów do płukania jamy ustnej z CPC może stanowić dodatkowy środek zmniejszający stopień przenoszenia wirusa SARS-CoV-2. Oczywiście, te wstępne dane z badań in vitro wymagają dalszej analizy, abyśmy mogli sprawdzić ich potencjał – powiedział dr Tsutoku Takatsuka, dyrektor generalny działu B+R w SUNSTAR.

Globalna społeczność naukowa z coraz większym uznaniem spogląda na rosnącą liczbę dowodów sugerujących, że używanie płukanek do jamy ustnej zawierających CPC może dezaktywować wirusa i stać się ważnym, dodatkowym środkiem zmniejszającym przenoszenie SARS-CoV-2, ale także wciąż podkreśla, że ludzie powinni dalej stosować środki zapobiegawcze. Brak natomiast dowodów potwierdzających, że płyn do ust chroni przed zakażeniem koronawirusem, dlatego należy wdrażać stosowanie środków zapobiegawczych, jak odkażanie rąk, dystans społeczny i konsekwentne noszenie masek.

SUNSTAR z zadowoleniem przyjmuje również wprowadzenie przedzabiegowych płukanek z CPC do procedur dentystycznych, ponieważ obniżają one miano wirusa u pacjentów przed i w trakcie zabiegów. Jak wyjaśnia Dr Takatsuka, „należy rozważyć stosowanie płukanek do ust zawierających CPC przed zabiegami dentystycznymi”. Stosowanie skalerów ultradźwiękowych i narzędzi dentystycznych oraz chirurgicznych w trakcie zabiegów może tworzyć widoczną mgiełkę wody, śliny i krwi, która zawiera SARS-CoV-2 i może przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa w gabinetach stomatologicznych.

Jak CPC może dezaktywować SARS-CoV-2?

Wykazano, że płyn do płukania jamy ustnej z CPC dezaktywuje SARS-CoV-2 w ciągu 30 sekund od ekspozycji, dzięki zdolności rozrywania błon ochronnych wirusa. Koronawirusy, w tym SARS-CoV-2, otoczone są przez błonę lipidową lub „otoczkę”, która zawiera glikoproteinę szczytową odpowiedzialną za zakażenia.

Sunstar1

Chociaż jama ustna raczej nie stanowi głównej drogi zakażenia SARS-CoV-2, ACE2 – czyli główny receptor odpowiedzialny za wprowadzenie SARS-CoV-2 do komórek gospodarza, występuje na komórkach nabłonka błony śluzowej jamy ustnej, co oznacza, że może on skolonizować jamę ustną. Zasadniczo, obecność ACE2 w jamie ustnej pozwala na przedostanie się wirusa do komórek i doprowadzenie do zakażenia.

Sunstar2  

Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej z CPC jest najlepiej udokumentowanym sposobem kontroli zakażeń krzyżowych w gabinecie stomatologicznym, przy jednoczesnym utrzymaniu wszystkich środków bezpieczeństwa, w tym odkażania rąk, dystansu społecznego i noszenia maseczek. Wiemy, że w porównaniu ze stosowaniem H2O2 (nadtlenku wodoru), CPC zapewnia trwały efekt przez kilka godzin, co może gwarantować działanie ochronne w trakcie zabiegu – powiedziała prof. Magda Mensi z Wydziału Periodontologii Uniwersytetu w Brescii we Włoszech. – Na rynku już znajdują się płyny do płukania jamy ustnej zawierające CPC, które, jak wiemy, są skuteczne i dobrze tolerowane. Zachęcamy do posiadania jednego produktu przedzabiegowego i pozabiegowego – dodała.

Wyniki testów SUNSTAR potwierdzają badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i Singapurze. Wczesne wyniki u pacjentów z COVID-19 sugerują, że działanie płynu do płukania jamy ustnej z CPC może utrzymywać się do 6 godzin.

Raport przygotowany przez pracowników Instytutu Badań nad Odpornością Uniwersytetu w Cardiff opisuje testy in vitro, badające skuteczność wielu różnych płynów do płukania jamy ustnej w zmniejszaniu miana SARS-CoV-2 i stwierdza, że płyny do płukania jamy ustnej zawierające CPC dezaktywowały wirusa poniżej granicy wykrywalności. W Narodowym Instytucie Badań Stomatologicznych w Singapurze (NDRIS), dr Seneviratne i jego współpracownicy wykonali kolejny krok i udowodnili, że działanie płynów do płukania jamy ustnej z CPC utrzymywało się przez 6 godzin po płukaniu u pacjentów z COVID-19.

Sunstar3

Badawcze z Singapuru podjęli się przeprowadzenia pierwszej, randomizowanej próby klinicznej w celu zbadania skuteczności komercyjnych płukanek jamy ustnej z CPC w zakresie SARS-CoV-2, u pacjentów z COVID-19. Wyniki pokazały, że płyn do płukania jamy ustnej zawierający CPC może obniżać poziomy SARS-CoV-2 w ślinie już w ciągu 5 minut po użyciu w porównaniu z płukaniem wodą i że ten efekt utrzymuje się 6 godzin po płukaniu.

W swoim raporcie,dr Seneviratne i dr Sim Xiang Ying z Narodowego Instytutu Badań Stomatologicznych w Singapurze stwierdzili, że „płyny do płukania jamy ustnej mogą odgrywać kluczową rolę w minimalizowaniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, dzięki stosowaniu ich w ramach procedury przedzabiegowej w gabinetach dentystycznych”.

SUNSTAR planuje dalej promować badania i podnosić świadomość naukową, co w ostatecznym rozrachunku może pomóc w polepszeniu jakości życia ludzi na całym świecie.

Informacja prasowa


POWIĄZANE ARTYKUŁY

piekny usmiech
ABC higieny jamy ustnej Pacjent

Stomatolodzy rekomendują, aby dbać o swoje zęby już od pierwszych lat życia. Wszystko dlatego, że dzięki odpowiedniej profilaktyce możemy uniknąć nawracającej próchnicy, a także licznych chorób dziąseł. Stomatolodzy rekomendują, aby dbać o swoje zęb...

higienistka
Higienistka może rozpoznać objawy raka jamy ustnej Asysta

Serwis Dentistry IQ przekonuje, że higienistki stomatologiczne mogą rozpoznawać wczesne oznaki stanów patologicznych – także takich, które zagrażają życiu pacjenta, w tym raka jamy ustnej. Z tego powodu warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas bad...

erytroleukoplakia jamy ustnej
Erytroleukoplakia jamy ustnej Pacjent

Erytroleukoplakia jamy ustnej – zwana również leukoplakią cętkowaną (ang. speckled leukoplakia oraz speckled erythroplakia) – to występująca najczęściej na błonie śluzowej jamy ustnej, dziąsłach oraz czerwieni wargowej bezbolesna zmiana, charakteryzu...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Angelini pacjent
Dieta na zdrowie jamy ustnej Pacjent

Wszem i wobec wiadomym jest, że aby zachować zdrowe zęby należy dbać o ich higienę poprzez systematyczne szczotkowanie i nitkowanie. To taki MUST HAVE dla naszej jamy ustnej. Czy wiesz jednak, że niektóre produkty spożywcze mogą wspierać zdrowie nasz...

wybielanie zebow
Health News: jak żywność może pomóc rozjaśnić zęby? Asysta

Uśmiech to często pierwsza rzecz, którą zauważamy podczas spotkania z drugą osobą. Dlatego, pomijając wszelkie kwestie medyczne, które mają kluczowe znaczenie, warto o niego zadbać choćby z tego powodu. Istnieje wiele sposobów (tak profesjonalnych, j...

jak leczyc schorzenia jamy ustnej
Jak leczyć schorzenia jamy ustnej? Pacjent

Choroby występujące w obrębie jamy ustnej są grupą schorzeń o rozmaitej etiologii – od wirusowej, przez bakteryjną, alergiczną, choroby uwarunkowane genetycznie, aż po skutki działania czynników chemicznych, fizycznych oraz mechanicznych. U osób dotk...

plukanka w kartoniku
Płyn do płukania jamy ustnej w… ekologicznym kartoniku Asysta

Paperdent – niemiecka firma zajmująca się produkcją ekologicznych środków do higieny jamy ustnej – wprowadziła na rynek płyn do płukania jamy ustnej w kartoniku, który jest wykonany z tektury i w pełni nadaje się do recyklingu. Współpraca między fir...

plyn do plukania jamy ustnej
Płyny do płukania jamy ustnej: czy są zalecane dla każdego? Asysta

Płyn do płukania jamy ustnej może przynosić bardzo ograniczoną korzyść u pacjentów z niskim ryzykiem próchnicy i dobrym stanem zdrowia przyzębia. Natomiast jak wynika z przeglądu opublikowanego 19 października w czasopiśmie „International Dental Jour...

Hazem Kalaji
Roślinne gumy do żucia pomogą w walce z koronawirusem? Lekarz

Prof. Hazem Kalaji z Instytutu Biologii SGGW oraz japoński wirusolog dr Seiya Sato opracowali i opatentowali substancję pochodzącą z kanawalii szablastej – rośliny z rodziny bobowatych uprawianej m.in. w Afryce, która ma właściwości zapobiegające inf...

mikrobiom jamy ustnej
Mikrobiom jamy ustnej może wpływać na powstawanie kamieni nerkowych Lekarz

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców, skład mikrobiomu ludzkiego organizmu – w tym mikrobiomu jamy ustnej – może mieć wpływ na powstawanie kamieni nerkowych. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma „Microbiome”. ...