Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Nadwrażliwość? Potrzebna edukacja pacjentów i lekarzy

Publikacja:
Nadwrażliwość? Potrzebna edukacja pacjentów i lekarzy

Nadwrażliwość? Potrzebna edukacja pacjentów i lekarzy

– Edukacja naszych pacjentów w zakresie wykonywania prawidłowych zabiegów higienicznych, jak również edukacja nas samych, lekarzy i higienistek stomatologicznych, pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia nadwrażliwości – mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Małgorzata Nędzi-Góra.

Dr n. med. Małgorzata Nędzi-Góra to jeden z wykładowców Pierwszej Ogólnopolskiej eKonferencji o Nadwrażliwości „Rozumiem – pomagam”. Konferencja odbędzie się 27 listopada (w godzinach 17:00-21:00). Zapisy na stronach Colgate TALKS -> rejestracja. 

Jak ocenia Pani stan wiedzy pacjentów na temat nadwrażliwości zębów? Jak wielu pacjentów ten problem dotyczy?

– Problem nadwrażliwości zębiny dotyczy dużej grupy naszych pacjentów. Badania przeprowadzone w Zakładzie Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pokazały, że na nadwrażliwość skarży się ponad połowa pacjentów zgłaszających się do periodontologa. W prawie 20% przypadków dolegliwość ta jest pierwotną przyczyną zgłoszenia się pacjenta do lekarza specjalisty.

Czy skutkami nadwrażliwości zębów są tylko nieprzyjemności przy spożywaniu gorących lub zimnych pokarmów czy też istnieją dodatkowe konsekwencje takiego stanu?

– Pacjenci z nadwrażliwością zębiny występującą przewlekle lub okresowo po zabiegach wykonywanych na przyzębiu nie mogą z powodu dolegliwości prawidłowo wykonywać zabiegów higienicznych. Powoduje to kumulację biofilmu bakteryjnego w okolicy brzegu dziąsłowego i dodatkowe powikłania lub dolegliwości.

Z czego wynika nadwrażliwość zębów?

– Nadwrażliwość zębiny jest skutkiem działania bodźców chemicznych, mechanicznych lub termicznych na odsłoniętą zębinę. Zależy od wielu czynników, między innymi od stanu powierzchni zębiny i ujść kanalików zębinowych.

Nadwrażliwość może być wynikiem procedur leczniczych. W jakich przypadkach zachodzi takie ryzyko? Jak je zminimalizować?

– Zabiegi takie jak skaling, wygładzenie powierzchni korzeni czy periodontologiczne zabiegi chirurgiczne mogą okresowo zwiększać wrażliwość zębiny. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nadwrażliwości należy przestrzegać procedur dotyczących wykonywania powyższych zabiegów, stosować odpowiednie narzędzia i urządzenia. Bardzo istotna jest również edukacja pacjentów w zakresie stosowania prawidłowych metod i środków do higieny jamy ustnej.

Czy nadwrażliwość można „wyleczyć”?

– Tak, pod warunkiem wspólnej pracy lekarzy, higienistek i pacjentów.

Chcę zapytać o profilaktykę – jak nie dopuścić do nadwrażliwości zębów?

– Jak już wspomniałam, edukacja naszych pacjentów w zakresie wykonywania prawidłowych zabiegów higienicznych, jak również edukacja nas samych, lekarzy i higienistek stomatologicznych, pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia nadwrażliwości.

Czy w Pani ocenie temat nadwrażliwości jest wystarczająco omawiany z pacjentami w polskich gabinetach stomatologicznych?

– Mam taką nadzieję. Nadwrażliwość to ból, a nasza praca polega na tym, aby z bólem walczyć i zapobiegać jego wystąpieniu.

Czego będzie dotyczył Pani wykład na eKonferencji „Rozumiem – pomagam”?

– Problemu zwiększonej wrażliwości zębiny u pacjentów z chorobami przyzębia.

Jak- stawia sobie Pani cel na tym wykładzie?

– Mam nadzieję, że uda mi się odpowiedzieć na pytanie, czy nadwrażliwość zębiny u pacjentów periodontologicznych to problem sztuczny czy rzeczywisty.

eKonferencja „Rozumiem Pomagam” bardzo kompleksowo podchodzi do tematu nadwrażliwości. Tematy wykładów zaczynają się na aspektach przyczynowych tego problemu, a kończą na tematach prawniczych. Dlaczego Pani zdaniem warto wziąć udział w tym internetowym spotkaniu?

– Nadwrażliwość zębiny to zagadnienie z pogranicza stomatologii zachowawczej, periodontologii i protetyki. Spotkania takie jak to, dają możliwość spojrzenia na problem oczami specjalistów z różnych dziedzin stomatologii i nie tylko. Warto skorzystać z wiedzy ekspertów, może to poszerzyć naszą wiedzę oraz oszczędzić nasz czas.

Czy sam pomysł konferencji online ocenia Pani pozytywnie? To wciąż coś nowego w polskiej stomatologii.

– Myślę, że tego rodzaju konferencje są potrzebne choć uważam, że nie powinny całkowicie zastąpić klasycznych „analogowych” spotkań.

logo

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Repetitio Inter - Dentonet.pl
Edukacja prawna zespołów stomatologicznych Lekarz

O tym, że wszyscy członkowie zespołów stomatologicznych muszą nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, nikogo nie trzeba przekonywać. Warto jednak pamiętać, że ważna jest nie tylko edukacja dotycząca stricte zagadnień zdrowotnych czy medycznych - oso...

Dolnośląski NFZ - Dentonet.pl
NFZ: nowa platforma informacyjna dla lekarzy i pacjentów Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił nową platformę zdrowedane.nfz.gov.pl. - Jako jedną z istotniejszych funkcji tego narzędzia postrzegamy wsparcie pacjentów w procesie poruszania się w systemie ochrony zdrowia, umożliwienie podejmowania decyzji co do...

sieć doraźnej opieki stomatologicznej - Dentonet.pl
Apel NRL: potrzebna sieć doraźnej opieki stomatologicznej Lekarz

Do ministerstwa zdrowia oraz wszystkich szesnastu Centrów Zarządzania Kryzysowego trafił apel Naczelnej Rady Lekarskiej o pilne utworzenie systemu doraźnej opieki stomatologicznej dla osób zakażonych koronawirusem oraz poddanych nadzorowi epidemiolog...

ROZWIŃ WIĘCEJ
nadwrażliwość1
Nadwrażliwość zębiny - etiologia, zapobieganie, leczenie Lekarz

Nadwrażliwość zębiny jest jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości u pacjentów stomatologicznych. Według różnych badaczy, dotyka ona od 8% do nawet 30% populacji dorosłych, chociaż w piśmiennictwie znaleźć można też znacznie odbiegające od ...

profilaktyka zakażeń - Dentonet.pl
"Edukacja personelu kluczem profilaktyki chorób zakaźnych" Asysta

– Edukacja personelu medycznego, który będzie dalej przekazywał swą wiedzę pacjentom, jest jednym z kluczowych elementów profilaktyki chorób zakaźnych, nie tylko pochodzenia wirusowego – mówi dr. hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wykładowca Konfere...

pomoc gospodarcza - Dentonet.pl
"Potrzebna szczególna ochrona gospodarcza dla lekarzy" Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Krajowej Rady Fizjoterapeutów wystosowało do władz publicznych apel o szczególne wsparcie dla profesjonalistów medycznych i przedsiębiorców branży medycznej. Jak czytamy w apelu, obecna sytuacja w Polsce uświada...

środki ochrony - Dentonet.pl
Potrzebna odgórna regulacja cen środków ochrony osobistej Lekarz

PTS wystosowało do ministra zdrowia list, w którym prosi o możliwość zaopatrywania się praktyk stomatologicznych świadczących usługi w trakcie trwania pandemii koronawirusa z zasobów, którymi dysponuje państwo. Jeśli nie ma takiej możliwości, wskazan...

mlotek sadowy szary
Coraz częstsze spotkania lekarzy i pacjentów w … sądzie Lekarz

- Obecnie mamy do czynienia z dużą intensyfikacją działań prokuratury związanych z kwestiami medycznymi - mówi w rozmowie z Dentonetem radca prawny Paweł Strzelec. Dodaje, że w prokuraturach powstały specjalne działy zajmujące się kwestią błędów medy...

testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Koronawirus: potrzebna zmiana strategii testowania Lekarz

Obecny sposób testowania w skali społeczeństwa nie dostarcza informacji na temat prawdziwego rozmiar epidemii SARS-CoV-2 w kraju – uważają eksperci z zespołu PAN ds. COVID-19. Potrzebna jest zmiana strategii i testowanie osób, które mają kontakt z wi...

nadwrażliwość2
Jest szansa na skuteczny lek na nadwrażliwość zębów? Lekarz

Z badań, których wyniki ogłoszono drukiem pod koniec marca na łamach czasopisma „Science Advances”, wynika, że naukowcom udało się zidentyfikowali białko w komórkach zębów, które pomaga w odbieraniu zimnych bodźców. Otwiera to drogę do opracowania no...