Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Nadwrażliwość – problem rozpowszechniony i… bagatelizowany

Publikacja:
Nadwrażliwość – problem rozpowszechniony i… bagatelizowany

Nadwrażliwość – problem rozpowszechniony i… bagatelizowany

Nadwrażliwość zębów jest problemem rozpowszechnionym wśród pacjentów, a zarazem dość mocno bagatelizowanym – wiele osób odczuwających objawy nadwrażliwości decyduje się np. na zmianę nawyków żywieniowych, a nie szuka profesjonalnej pomocy. Tymczasem nieleczona nadwrażliwość może mieć bardzo poważne konsekwencje – dlatego tak ważna jest zmiana świadomości pacjentów oraz ich edukacja m.in. w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Nadwrażliwość zębów to mocno rozpowszechniony problem o złożonej etiologii. Wpływ na jej rozwój mogą mieć m.in. nieprawidłowości w zakresie codziennej higieny jamy ustnej (zbyt mocne szczotkowanie zębów, nieprawidłowa technika szczotkowania, długotrwałe stosowanie past o wysokim współczynniku RDA), nawyki żywieniowe (m.in. częste spożywanie kwaśnych napojów i pokarmów), a także czynniki jatrogenne powstałe na skutek leczenia periodontologicznego, wybielania czy leczenia odtwórczego.

Nadwrażliwość – boli, ale…

Choć nadwrażliwość może wystąpić właściwie u każdego pacjenta, bez względu na płeć i wiek, problem ten jest często bagatelizowany. Dla wielu osób ból i dyskomfort związany z nadwrażliwością nie jest na tyle silny, by poszukać profesjonalnej pomocy. Według badań przeprowadzonych przez firmę Haleon, właściciela marki Sensodyne, większość pacjentów z objawami nadwrażliwości woli… zmienić swoje nawyki żywieniowe i styl życia niż udać się do higienistki stomatologicznej lub dentysty. Aż 81% pacjentów zmienia sposób spożywania niektórych napojów/posiłków, 77% unika bardzo zimnych potraw/napojów, 73% pozostawia je do ogrzania, a 67% – uważa na to, jak oddycha w zimny dzień (1, 2) . Choć tego typu postępowanie może oczywiście przynosić doraźną ulgę i poprawiać samopoczucie pacjentów dzięki redukcji objawów, nie sprawia, że nadwrażliwość ustępuje.

Rola pasty do zębów w redukcji nadwrażliwości

Warto pamiętać, że nieleczona, bagatelizowana nadwrażliwość może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne – włącznie z koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego z powodu nawracającego bólu. Dlatego ważnym zadaniem higienistek i asystentek stomatologicznych jest edukacja pacjentów w zakresie profilaktyki i domowego leczenia nadwrażliwości, głównie w zakresie techniki szczotkowania zębów oraz stosowania odpowiednich preparatów do higieny jamy ustnej.

Dobrym wyborem dla pacjentów potrzebujących długotrwałej ochrony przed nadwrażliwością zębiny jest pasta do zębów Sensodyne Odbudowa i Ochrona* o klinicznie udowodnionej skuteczności. Stosowana regularnie tworzy wewnątrz kanalików zębinowych warstwę naprawczą, twardszą od zębiny i odporną na szczotkowanie oraz kwasy zawarte w pokarmie. W paście zastosowana została innowacyjna formuła Novamin, która po wejściu w kontakt ze śliną uruchamia proces zamykania odsłoniętych kanalików zębinowych, a zarówno wewnątrz kanalików, jak i na powierzchni zębiny, tworzy się warstwa przypominająca hydroksyapatyt.

Nie można przy tym zapominać, że leczenie nadwrażliwości to proces długofalowy, którego nie wolno przerywać w momencie, gdy występujące u pacjenta objawy zostaną zredukowane. Zalecenia higienizacyjne powinny obejmować długoterminowe stosowanie pasty do zębów z nadwrażliwością – np. Sensodyne Odbudowa i Ochrona z formułą Novamin. Dopiero takie postępowanie może korzystnie wpłynąć na ocenę kliniczną oraz jakość życia pacjentów z nadwrażliwością (3, 4).

*wyrób medyczny, pasta do zębów z fluorkiem

Źródła:

  1. Dane własne Haleon, badanie 204930 (2017).
  2. Mason i wsp. BMC Oral Health (2019) 19:226.
  3. Hall, C i wsp. J Dent Res; 96 B:062 BSODR, 2017.
  4. Mason, S i wsp. BDJ Open; 3: 17011; 2017.

PM-PL-SENO-23-00101


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Angelini artykul
Afty – nawracający problem Pacjent

Afty to bolesne owrzodzenia jamy ustnej w postaci niewielkich, okrągłych i bolesnych zmian. Niestety, ale jest to jeden z tych problemów, który „lubi” nawracać. Jeśli borykasz się z nimi częściej niż raz w roku, jest to już problem aft nawracających....

otylosc
Otyłość – problem ponad miliarda osób na całym świecie Lekarz

Z analizy opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie naukowym „The Lancet” wynika, że na całym świecie łączna liczba dzieci, nastolatków i dorosłych zmagających się z otyłością przekroczyła miliard. Tendencja ta, wraz z obniżeniem odsetka osób z niedowa...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stan zdrowia jamy ustnej dzieci
Wielka Brytania: próchnica u dzieci to wciąż duży problem Lekarz

Różnice w poziomie dochodów, a tym samym możliwościach finansowych Brytyjczyków przekładają się na ich stan zdrowia – również zdrowia jamy ustnej. Najnowsze, przeprowadzone w ostatnich miesiącach badanie dowodzi, że dzieci mieszkające na obszarach na...

europejski plan walki z rakiem
Problem raka jamy ustnej w brytyjskim parlamencie Lekarz

24 listopada Oral Health Foundation oraz Denplan przedstawiły w parlamencie Wielkiej Brytanii przygotowaną przez te organizacje „Kartę Działania na rzecz Walki z Rakiem Jamy Ustnej”. Celem prezentacji jest przekonanie parlamentarzystów, ministrów, a ...