Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Afty – nawracający problem

Publikacja:
Afty – nawracający problem

Afty – nawracający problem

Afty to bolesne owrzodzenia jamy ustnej w postaci niewielkich, okrągłych i bolesnych zmian. Niestety, ale jest to jeden z tych problemów, który „lubi” nawracać. Jeśli borykasz się z nimi częściej niż raz w roku, jest to już problem aft nawracających. W artykule pochylimy się nad tym, co może być przyczyną pojawienia się aft i jak im zaradzić. Może się okazać, że problem leży w naszych codziennych przyzwyczajeniach i rozwiązanie go będzie wymagało zmiany w naszych nawykach.

Co może być przyczyną pojawienia się aft?

Przyczyna nawracających aft nie jest dokładnie poznana. Poniżej lista czynników, które podejrzewa się o wywoływanie zmian w obrębie jamy ustnej:

– czynniki mechaniczne, takie jak: spożywanie twardych produktów spożywczych, nieprawidłowe szczotkowanie zębów, podrażnienia wynikające z noszenia aparatów ortodontycznych czy protez,

– obniżona odporność wynikająca z niedoboru witamin i składników mineralnych w diecie i/lub ze stresu,

– alergie i nadwrażliwości pokarmowe,

– czynniki genetyczne (jeśli rodzice cierpią na tę przypadłość to ryzyko pojawienia się aft u dzieci wynosi 90%),

– zaburzenia hormonalne,

– choroby ogólnoustrojowe, np. choroba Leśniowskiego i Crohna, choroba Durhinga, celiaklia, choroba Behceta czy choroba Addisona-Biermera

Ryzyko pojawienia się aft zwiększają również złe nawyki higieniczne, takie jak: niemycie rąk przed jedzeniem, rzadkie mycie zębów, niemycie warzyw i owoców.

Jak sobie radzić, gdy afty nawracają?

Gdy problem się już pojawił, warto mieć w swojej apteczce miejscowo działający lek przeciwzapalny, który pozwoli szybko uśmierzyć ból, np. Glimbax, który jest dostępny w większości aptek. Lek ma postać płynu do płukania jamy ustnej i zawiera w składzie diklofenak, substancję przeciwzapalną i przeciwbólową, która posiada silne powinowactwo do miejsc zmienionych zapalnie. Co to oznacza dla nas w praktyce? Lek szybko gromadzi się dokładnie tam, gdzie znajduje się afta i „rozprawia” się ze stanem zapalnym i bólem w obrębie tego miejsca.

Musimy zdawać sobie sprawę, że jest to rozwiązanie doraźne, które nie rozwiąże problemu nawracania aft. Tu już sprawy musimy wziąć w swoje ręce!

Po pierwsze przyjrzyj się swojej diecie…

Jeśli nawracające afty to Twój problem, warto wybrać się na profilaktyczne badania, aby sprawdzić poziom żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12. Ich niedobór może być jedną z przyczyn pojawienia się owrzodzeń. Aby szybko uzupełnić niedobór warto wybrać się do apteki po odpowiednio skomponowany suplement diety. Jednak długofalowo jesteśmy w stanie rozwiązać ten problem bez suplementacji, zmieniając własną dietę poprzez uzupełnienie jej o produkty bogate w te minerały i witaminy. Gdzie je możemy znaleźć?

Produkty bogate w żelazo: czerwone mięso i podroby, pokrzywa, rośliny strączkowe, brokuły, morele, buraki.

Produkty bogate w kwas foliowy: ciemnozielone warzywa, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych i owoce.

Produkty bogate w witaminę B12: ryby, mięso, jaja, mleko, sery żółte i inne mleczne przetwory

Musimy również pamiętać o produktach bogatych w witaminę C, które zwiększają przyswajalność żelaza, np. nać pietruszki, pomidory, papryka, czarna porzeczka.

Z drugiej strony powinniśmy unikać produktów, które mogą zmniejszyć przyswajalność żelaza z diety. Dotyczy to szczególnie wegetarian i wegan, którzy będą pobierać ten składnik z produktów roślinnych. Dlaczego? Ponieważ żelazo ze źródeł „zielonych” jest słabiej przyswajalne niż z mięsa. Unikajmy zatem łączenia w jednym posiłku produktów bogatych w żelazo z tymi, które mogą obniżyć jego przyswajalność.

Produkty obniżające przyswajalność żelaza: kwas fitynowy zawarty w płatkach owsianych i otrębach, kwas szczawiowy obecny w szczawiu i w rabarbarze, kawa, herbata.

W przypadku kwasu foliowego zwróćmy uwagę na sposób przygotowywania produktów. Obróbka termiczna zmniejsza zawartość folianów o nawet 50 – 80%! Warto zatem wybrać takie źródło kwasu foliowego, które smakuje nam najlepiej w postaci nieprzetworzonej. Rekomendujemy zielone sałatki!

Jaki jest Twój poziom stresu?

Obecna sytuacja epidemiologiczna, współczesny szybki tryb życia, mnogość informacji docierających z każdej strony – to wszystko naraża nas na permanentny stres. Niestety, ale nie każdy z nas jest w stanie sobie z nim poradzić. Duża dawka stresu zwiększa zapotrzebowanie organizmu na mikroelementy, w tym witaminę B12, odpowiedzialną za pojawianie się aft. Warto przyjrzeć się swojemu życiu i zastanowić się, czy to właśnie nie stres jest przyczyną naszych „ustnych” problemów. Jak sobie z nim radzić? Istnieje wiele przyjemnych sposobów. Jeśli lubisz się wyciszyć, wygospodaruj sobie każdego dnia 30. minut na relaks. Może to być czas sam ze sobą w ciszy czy przy ulubionej muzyce, kąpiel, a może chwila z dobrą książką w ręku. Świetnym połączeniem wyciszenia i aktywnego wypoczynku będzie krótki spacer. Dla tych, którzy wolą aktywną formę relaksu polecamy dużą dawkę endorfin w postaci ulubionego sportu! To ważne, aby włączyć relaks do naszej codziennej rutyny. Powinien się on stać naszym zdrowym nawykiem.

Podsumowując, jeśli borykasz się z nawracającymi aftami, przyjrzyj się swojej diecie i codziennemu życiu. Może warto zamienić stare nawyki na nowe? Ku zdrowiu oczywiście.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Miesiac nadwrazliwosci
Nadwrażliwość – problem rozpowszechniony i... bagatelizowany Asysta

Nadwrażliwość zębów jest problemem rozpowszechnionym wśród pacjentów, a zarazem dość mocno bagatelizowanym – wiele osób odczuwających objawy nadwrażliwości decyduje się np. na zmianę nawyków żywieniowych, a nie szuka profesjonalnej pomocy. Tymczasem ...

stan zdrowia jamy ustnej dzieci
Wielka Brytania: próchnica u dzieci to wciąż duży problem Lekarz

Różnice w poziomie dochodów, a tym samym możliwościach finansowych Brytyjczyków przekładają się na ich stan zdrowia – również zdrowia jamy ustnej. Najnowsze, przeprowadzone w ostatnich miesiącach badanie dowodzi, że dzieci mieszkające na obszarach na...

afty
Afty – jakie mogą być przyczyny ich powstawania? Asysta

Zmiany o charakterze nadżerek lub owrzodzeń występujące w obrębie jamy ustnej, przede wszystkim na błonach śluzowych policzków, języka, w okolicy podjęzykowej lub na podniebieniu – nie mają jednoznacznie określonych przyczyn, choć istnieje kilka czyn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
europejski plan walki z rakiem
Problem raka jamy ustnej w brytyjskim parlamencie Lekarz

24 listopada Oral Health Foundation oraz Denplan przedstawiły w parlamencie Wielkiej Brytanii przygotowaną przez te organizacje „Kartę Działania na rzecz Walki z Rakiem Jamy Ustnej”. Celem prezentacji jest przekonanie parlamentarzystów, ministrów, a ...

otylosc
Otyłość – problem ponad miliarda osób na całym świecie Lekarz

Z analizy opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie naukowym „The Lancet” wynika, że na całym świecie łączna liczba dzieci, nastolatków i dorosłych zmagających się z otyłością przekroczyła miliard. Tendencja ta, wraz z obniżeniem odsetka osób z niedowa...