Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Laseroterapia w gabinecie stomatologicznym

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Laseroterapia w gabinecie stomatologicznym

Laseroterapia w gabinecie stomatologicznym

Choć zastosowanie laserów w różnych dziedzinach stomatologii jest z roku na rok coraz większe, jednak wciąż niewielu polskich lekarzy stosuje lasoterapię w swojej codziennej praktyce. Także wiedza pacjentów na temat tej formy leczenia stoi na bardzo niskim poziomie. Tymczasem – jak przekonuje dr hab. n. med. Elżbieta Dembowska, autorka pierwszego polskiego podręcznika poświęconego laserom w stomatologii – terapeutyczne możliwości tych urządzeń są olbrzymie, a efekty osiągnięte dzięki biostymulacji tkanek charakteryzują się bardzo wysokim poziomem skuteczności.

Na czym polega biostymulacja laserowa?
Biostymulacja polega na naświetleniu określonego miejsca słabą wiązką laserową o długości fali świetlnej od 630 do 1100 nm. Emitowane światło odblokowuje bądź przyspiesza niektóre procesy zachodzące wewnątrz komórek. Na przykład pod wpływem niskoenergetycznej wiązki mitochondria magazynujące energię oraz rybosomy, w których przebiega synteza białka zaczynają lepiej i wydajniej pracować. Jednocześnie wzrasta populacja limfocytów T odgrywających istotną rolę w regeneracji tkanki zapalnej, dochodzi także do miejscowego wzrostu serotoniny, powodującego obkurczenie naczyń krwionośnych. Następuje również zmiana stężenia histaminy i heparyny, która umożliwia poprawę mikrokrążenia, dzięki czemu obrzęki pourazowe ulegają znacznie szybszemu wchłonięciu. Takich reakcji na poziomie komórki jest znacznie więcej, a dzięki efektowi synergii wszystkie te biochemiczne procesy pobudzają system immunologiczny do bardziej wydajnej pracy. W efekcie proces gojenia przebiega znacznie szybciej, zmniejsza się również liczba powikłań, do których dochodzi po niektórych zabiegach stomatologicznych.

Reasumując – biostymulacja laserowa poprawia terapeutyczne efekty zabiegów, zmniejsza ryzyko infekcji oraz istotnie przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek. Jest przy tym zabiegiem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym, dlatego można ją przeprowadzać zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.

Laserem w ból i obrzęk
Wachlarz możliwości laseroterapii jest naprawdę duży. I tak, biostymulacja laserowa:
– przyspiesza gojenie się ran po zabiegach chirurgii stomatologicznej, takich jak ekstracja zębów, resekcja, wszczepianie implantów, gingiwektomia, przecinanie wędzidełka, sterowana regeneracji kości,
– dzięki swoim właściwościom sterylizującym działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo,
– zmniejsza krwawienie, likwiduje ogniska zapalne, łagodzi objawy bólowe,
– daje dobre efekty w leczeniu nerwobólów.

Obecnie laseroterapia znajduje zastosowanie w niemal wszystkich dziedzinach stomatologii. Często pełni funkcję terapii wspomagającej w leczeniu próchnicy, endodoncji, periodontologii, chirurgii, implantologii, a nawet ortodoncji.

 

 

Przykłady zastosowania
– Biostymulacja jest bardzo skuteczna w leczeniu zapalenia błon śluzowych jamy ustnej, w likwidowaniu bolesnych aft, gojeniu odleżyn protetycznych, wydłużaniu okresu remisji u osób, które zarażone są wirusem opryszczki. Zabieg laserowy regularnie powtarzany przy okazji uaktywniania się tej infekcji prowadzi niekiedy do całkowitej likwidacji schorzenia.

– Lasery biostymulacyjne przynoszą także ulgę osobom, którym wyrzynają się zęby mądrości. Proces ten potrafi być tak dokuczliwy, że unieruchamia stawy szczęki. Biostymulacja nie tylko likwiduje ból, ale znosi szczękościsk i pobudza ząb do przebicia się na powierzchnię dziąsła.

– Laseroterapia stosowana w okresie pozabiegowym daje efekty w postaci zniesienia dolegliwości bólowych, zaburzeń połykania i rozwierania szczęk oraz ograniczenia takich powikłań, jak: krwiak pozabiegowy, obrzmienie czy podwyższenie ciepłoty ciała.

– Zastosowanie biostymulacji laserowej w leczeniu schorzeń przyzębia i błony śluzowej skraca czas gojenia oraz zmniejsza dolegliwości bólowe już po pierwszym naświetlaniu.

– Użycie lasera biostymulacyjnego przed rozpoczęciem opracowywania ubytku próchnicowego podnosi u pacjenta próg bólu, dzięki czemu zabieg staje się znacznie mniej bolesny.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dr Nawrocki - Dentonet.pl
"Użycie laserów zmieniło wiele moich protokołów postępowania" Lekarz

Z dr. Michałem Nawrockim M.Sc. – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz. Panie Doktorze, w których specjalnościach stomatologicznych lasery znajdują obecnie najszersze zastosowanie? Dr Michał Nawrocki: Stomatologia je...

palenie papierosów - Dentonet.pl
Palenie tytoniu a ryzyko powikłań leczenia stomatologicznego Lekarz

Powszechnie znane skutki palenia to rozmaite choroby układu oddechowego i krążenia. Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawierający kilka tysięcy szkodliwych substancji dym tytoniowy negatywnie wpływa na gojenie ran w jamie ustnej. Dlatego palac...

profilaktyka onkologiczna - Dentonet.pl
Opieka stomatologiczna nad pacjentami onkologicznymi Lekarz

Jakie są wskazania do usuwania ognisk infekcji z jamy ustnej w czasie przygotowania do leczenia onkologicznego? Czy i jakie zabiegi stomatologiczne można przeprowadzać w trakcie chemioterapii? Kiedy po zakończeniu terapii onkologicznej można rozpoczą...

ROZWIŃ WIĘCEJ
komórki macierzyste - Dentonet.pl
Czy komórki macierzyste pozwolą hodować nowe, zdrowe zęby? Lekarz

Przyszłością stomatologii może być hodowla zębów z komórek macierzystych. Naukowcom udało się już stworzyć tzw. pąki zębowe, które po wszczepieniu mogłyby rosnąć i wyglądać jak zwykłe zęby. Dzięki wykorzystaniu komórek można będzie też zregenerować z...

Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres