Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Korzyści z fluorowania wody pitnej

Publikacja:

Korzyści z fluorowania wody pitnej

Dzieci pijące fluorowaną wodę rzadziej wymagają leczenia stomatologicznego.
 

 

Według wyników przeprowadzonego badania, zmniejszenie ryzyka złamań kości to kolejna korzyść, jaką daje fluorowanie wody.
 

 

Jos Kleijnen z York University zbadał związek między piciem fluorowanej wody a stanem uzębienia dzieci. Stwierdził, iż u dzieci pijących tę wodę rzadziej występowała próchnica, rzadziej wymagały one plombowania, również rzadziej traciły zęby. Jedynym wykazanym działaniem ubocznym była fluoroza (przebarwienia zębów).
 

 

Dotychczas uważano, że fluorowanie wody pogarsza stan kośćca. Kathy Phipps ze School of Dentistry w Oregon Health Sciences University zbadała wpływ fluorowania wody na stan kości kobiet w wieku 65 lat.
 

 

Uczestniczki przez 20 lat piły wodę z dodatkiem fluorków. Okazało się,

że w badanej grupie kobiet stwierdzono większą gęstość kostną w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i biodra oraz nieznacznie mniejsze ryzyko złamań kości biodrowej i kręgosłupa.
 

 

Doniesienia te dowodzą, iż dodawanie fluorków do wody pitnej jest korzystne dla różnych grup wiekowych. Wymaga to jednak dalszych badań, gdyż dotychczasowe wyniki wskazują, że skutki fluorowania zależą m.in. od regionu geograficznego.

 

 

inf.wł.
 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dorota Olczak Kowalczyk
Czy fluoryzacja wody jest nadal potrzebna? [VIDEO] Lekarz

– Fluoryzacja wody jest prowadzona w wielu państwach i regionach w Europie i na świecie: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii. Wyniki badań potwierdzają, że jest to korzystne dla zdrowia zębów, m.in. pod kątem przyrostu próchnic...

ROZWIŃ WIĘCEJ
fluoryzacja wody
Wielka Brytania: władze popierają fluoryzację wody pitnej Lekarz

Chociaż korzyści dla zdrowia jamy ustnej wynikające z odpowiedniego stężenia fluoru w wodzie pitnej są znane od lat, szacuje się, że tylko 6 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii ma dostęp do wody naturalnie lub sztucznie fluorowanej – to mniej niż ...

fluoryzacja wody
Czy wyspa Man wprowadzi fluoryzację wody pitnej? Lekarz

Wyspa Man jest położona na Morzu Irlandzkim – w połowie drogi między wybrzeżami Anglii i Irlandii Północnej. To dependencja korony brytyjskiej, w której pewna część spraw, przede wszystkim tych dotyczących życia na wyspie, załatwianych jest niezależn...