Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Czy wyspa Man wprowadzi fluoryzację wody pitnej?

Publikacja:
Czy wyspa Man wprowadzi fluoryzację wody pitnej?

Czy wyspa Man wprowadzi fluoryzację wody pitnej?

Wyspa Man jest położona na Morzu Irlandzkim – w połowie drogi między wybrzeżami Anglii i Irlandii Północnej. To dependencja korony brytyjskiej, w której pewna część spraw, przede wszystkim tych dotyczących życia na wyspie, załatwianych jest niezależnie od władz w Londynie. W najbliższym czasie władze wyspy zbadają korzyści płynące z fluoryzacji wody. 

W najbliższym czasie władze liczącej 85 000 mieszkańców wyspy Man (Isle of Man) zbadają korzyści płynące z fluoryzacji wody. Jest to część planu mającego na celu rozwiązanie problemów ze zdrowiem jamy ustnej tamtejszych dzieci.

Opublikowany 20 września „Połączony plan wdrożenia strategii stomatologicznej i strategii zdrowia jamy ustnej” (Amalgamated Implementation Plan for Dental Strategy and Oral Health Strategy) obejmuje konieczność poprawy dostępu pacjentów do leczenia stomatologicznego oraz wprowadzenie programu nadzorowanego szczotkowania zębów. Ma być on przedłożony na październikowym posiedzeniu Tynwaldu (parlamentu wyspy Man). Plan obejmuje również ocenę korzyści płynących z fluoryzacji wody. W czerwcu członkowie Tynwaldu głosowali za opracowaniem dokumentu badawczego dotyczącego zalet fluoryzacji wody. Ma być on rozpatrzony przez Radę Ministrów wyspy Man do końca 2023 roku.

Konieczność ograniczenia przypadków próchnicy u dzieci

Strategie te zostały oparte na zaleceniach wydanych w styczniu tego roku przez komisję ds. polityki społecznej wyspy. Ustalono, że konieczne jest podjęcie pilnych działań w związku z tym, że 3014 osób z Man (około 4% mieszkańców wyspy) czeka na dostęp do leczenia stomatologicznego Narodowej Służby Zdrowia. Wśród pacjentów oczekujących na dostęp do 12 gabinetów dentystycznych NHS działających na wyspie, 780 stanowią dzieci. Komisja opisała też liczne przypadki przyjęcia do szpitala dzieci w celu ekstrakcji zębów, podkreślając, że tego rodzajowi leczenia można było zapobiec.

Minister zdrowia i opieki społecznej wyspy Man Lawrie Hooper zaproponował fluoryzację wody jako opłacalną alternatywę dla stosowania lakierów fluorkowych. Jednak jak dotąd mieszkające na wyspie dzieci w wieku 11 lat i młodsze są dwa razy w roku poddawane zabiegom lakierowania zębów. Korzyści płynące z fluoryzacji wody są uznawane od dłuższego czasu, a lokalne władze wyspy konsultują się w sprawie jej wprowadzenia już od 2013 roku.

W 2022 roku Nigel Carter, dyrektor Oral Health Foundation, powiedział: – Naszym zdaniem fluoryzacja wody pozwala najskuteczniej ograniczyć nierówności w zakresie zdrowia jamy ustnej i obniżyć wskaźniki próchnicy zębów, przede wszystkim wśród dzieci. Z zadowoleniem przyjmujemy te propozycje i uważamy, że jest to szansa na duży krok do przodu w kierunku poprawy zdrowia jamy ustnej nie tylko tego pokolenia, ale także w nadchodzących dziesięcioleciach.

Światowa Federacja Dentystyczna wydała zalecenia, których konkluzją jest to, że wszystkie dzieci na całym świecie powinny czerpać z korzyści, jakie daje pasta z fluorem – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

T.H.

Źródło: https://dentistry.co.uk/2023/09/25/isle-of-man-to-consider-water-fluoridation-in-childhood-oral-health-plan/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

fluoryzacja wody
Wielka Brytania: władze popierają fluoryzację wody pitnej Lekarz

Chociaż korzyści dla zdrowia jamy ustnej wynikające z odpowiedniego stężenia fluoru w wodzie pitnej są znane od lat, szacuje się, że tylko 6 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii ma dostęp do wody naturalnie lub sztucznie fluorowanej – to mniej niż ...

leczenie
Wyspa Wight: „przerażający bałagan” w stomatologii Lekarz

Wight, największa wyspa w południowej części Wielkiej Brytanii słynie z malowniczych białych klifów, dziewiczej przyrody oraz rozgrywanych tu regat żeglarskich. Ten bukoliczny obraz nieco psują informacje o bardzo utrudnionym dostępie pacjentów do le...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dorota Olczak Kowalczyk
Czy fluoryzacja wody jest nadal potrzebna? [VIDEO] Lekarz

– Fluoryzacja wody jest prowadzona w wielu państwach i regionach w Europie i na świecie: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii. Wyniki badań potwierdzają, że jest to korzystne dla zdrowia zębów, m.in. pod kątem przyrostu próchnic...