Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

USA: mieszkańcy Brigham City zdecydowali o utrzymaniu fluoryzacji wody pitnej

Publikacja:
USA: mieszkańcy Brigham City zdecydowali o utrzymaniu fluoryzacji wody pitnej

USA: mieszkańcy Brigham City zdecydowali o utrzymaniu fluoryzacji wody pitnej

Mieszkańcy 20-tysięcznego Brigham City w stanie Utah (USA) zdecydowali w lokalnym referendum o utrzymaniu fluoryzacji wody pitnej w regionie. Władze miasta chciały zrezygnować z tego ze względu na koszty.

Kwestia rezygnacji przez władze Brigham City z fluoryzacji wody pitnej pojawiła się w przestrzeni publicznej na początku 2023 r. Miasto – ze względu na nienajlepszą sytuację finansową – zmuszone było do szukania oszczędności. – W żadnym wypadku nie chodziło o to, że ktokolwiek z miejskich władz neguje rolę fluoru w profilaktyce chorób jamy ustnej. Był to tylko jeden z proponowanych sposobów na cięcie kosztów – powiedział Randell M. Capener, dentysta z Brigham City. Fluoryzacja wody pitnej w mieście to koszt niecałych 100 tys. dolarów rocznie.

Szeroko zakrojona akcja informacyjna

W odpowiedzi na plany włodarzy miasta szeroką zakrojoną akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców przygotowała grupa składająca się m.in. z przedstawicieli Utah Dental Association, Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Fluoryzacji (American Fluoridation Society), przedstawicieli środowiska akademickiego oraz lekarzy dentystów.

Na ulicach Brigham City pojawiły się ulotki informujące mieszkańców o ważnej roli fluoru w profilaktyce próchnicy, lokalni dentyści edukowali w tym zakresie swoich pacjentów i regularnie pojawiali się na sesjach rady miasta, odbyły się także spotkania z burmistrzem oraz dziennikarzami z miasta.

Ostatecznie w referendum mieszkańcy Brigham City opowiedzieli się za utrzymaniem prowadzonej od 1965 r. fluoryzacji wody pitnej.

Fluoryzacja wody jest prowadzona w wielu państwach i regionach w Europie i na świecie: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii. Wyniki badań potwierdzają, że jest to korzystne dla zdrowia zębów, m.in. pod kątem przyrostu próchnicy u dzieci i młodzieży – mówi  prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Źródło: https://adanews.ada.org


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wady zgryzu
Rola prawidłowego zgryzu w utrzymaniu równowagi funkcjonalnej organizmu Lekarz

Istnieje wyraźny związek pomiędzy wadami zgryzu a równowagą, stabilnością i postawą ciała – udowodnili badacze z trzech krakowskich uczelni. Dlatego lecząc i diagnozując wady postawy, należy spojrzeć na pacjenta holistycznie, a nie tylko przez pryzma...

fluoryzacja wody
Wielka Brytania: władze popierają fluoryzację wody pitnej Lekarz

Chociaż korzyści dla zdrowia jamy ustnej wynikające z odpowiedniego stężenia fluoru w wodzie pitnej są znane od lat, szacuje się, że tylko 6 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii ma dostęp do wody naturalnie lub sztucznie fluorowanej – to mniej niż ...

Dorota Olczak Kowalczyk
Czy fluoryzacja wody jest nadal potrzebna? [VIDEO] Lekarz

– Fluoryzacja wody jest prowadzona w wielu państwach i regionach w Europie i na świecie: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii. Wyniki badań potwierdzają, że jest to korzystne dla zdrowia zębów, m.in. pod kątem przyrostu próchnic...

ROZWIŃ WIĘCEJ
fluoryzacja wody
Czy wyspa Man wprowadzi fluoryzację wody pitnej? Lekarz

Wyspa Man jest położona na Morzu Irlandzkim – w połowie drogi między wybrzeżami Anglii i Irlandii Północnej. To dependencja korony brytyjskiej, w której pewna część spraw, przede wszystkim tych dotyczących życia na wyspie, załatwianych jest niezależn...