Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

USA: mieszkańcy Brigham City zdecydowali o utrzymaniu fluoryzacji wody pitnej

Publikacja:
USA: mieszkańcy Brigham City zdecydowali o utrzymaniu fluoryzacji wody pitnej

USA: mieszkańcy Brigham City zdecydowali o utrzymaniu fluoryzacji wody pitnej

Mieszkańcy 20-tysięcznego Brigham City w stanie Utah (USA) zdecydowali w lokalnym referendum o utrzymaniu fluoryzacji wody pitnej w regionie. Władze miasta chciały zrezygnować z tego ze względu na koszty.

Kwestia rezygnacji przez władze Brigham City z fluoryzacji wody pitnej pojawiła się w przestrzeni publicznej na początku 2023 r. Miasto – ze względu na nienajlepszą sytuację finansową – zmuszone było do szukania oszczędności. – W żadnym wypadku nie chodziło o to, że ktokolwiek z miejskich władz neguje rolę fluoru w profilaktyce chorób jamy ustnej. Był to tylko jeden z proponowanych sposobów na cięcie kosztów – powiedział Randell M. Capener, dentysta z Brigham City. Fluoryzacja wody pitnej w mieście to koszt niecałych 100 tys. dolarów rocznie.

Szeroko zakrojona akcja informacyjna

W odpowiedzi na plany włodarzy miasta szeroką zakrojoną akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców przygotowała grupa składająca się m.in. z przedstawicieli Utah Dental Association, Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Fluoryzacji (American Fluoridation Society), przedstawicieli środowiska akademickiego oraz lekarzy dentystów.

Na ulicach Brigham City pojawiły się ulotki informujące mieszkańców o ważnej roli fluoru w profilaktyce próchnicy, lokalni dentyści edukowali w tym zakresie swoich pacjentów i regularnie pojawiali się na sesjach rady miasta, odbyły się także spotkania z burmistrzem oraz dziennikarzami z miasta.

Ostatecznie w referendum mieszkańcy Brigham City opowiedzieli się za utrzymaniem prowadzonej od 1965 r. fluoryzacji wody pitnej.

Fluoryzacja wody jest prowadzona w wielu państwach i regionach w Europie i na świecie: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii. Wyniki badań potwierdzają, że jest to korzystne dla zdrowia zębów, m.in. pod kątem przyrostu próchnicy u dzieci i młodzieży – mówi  prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, dziekan Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Źródło: https://adanews.ada.org


POWIĄZANE ARTYKUŁY

fluoryzacja wody
Czy wyspa Man wprowadzi fluoryzację wody pitnej? Lekarz

Wyspa Man jest położona na Morzu Irlandzkim – w połowie drogi między wybrzeżami Anglii i Irlandii Północnej. To dependencja korony brytyjskiej, w której pewna część spraw, przede wszystkim tych dotyczących życia na wyspie, załatwianych jest niezależn...

Dorota Olczak Kowalczyk
Czy fluoryzacja wody jest nadal potrzebna? [VIDEO] Lekarz

– Fluoryzacja wody jest prowadzona w wielu państwach i regionach w Europie i na świecie: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii. Wyniki badań potwierdzają, że jest to korzystne dla zdrowia zębów, m.in. pod kątem przyrostu próchnic...

fluoryzacja wody
Wielka Brytania: władze popierają fluoryzację wody pitnej Lekarz

Chociaż korzyści dla zdrowia jamy ustnej wynikające z odpowiedniego stężenia fluoru w wodzie pitnej są znane od lat, szacuje się, że tylko 6 milionów mieszkańców Wielkiej Brytanii ma dostęp do wody naturalnie lub sztucznie fluorowanej – to mniej niż ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
wady zgryzu
Rola prawidłowego zgryzu w utrzymaniu równowagi funkcjonalnej organizmu Lekarz

Istnieje wyraźny związek pomiędzy wadami zgryzu a równowagą, stabilnością i postawą ciała – udowodnili badacze z trzech krakowskich uczelni. Dlatego lecząc i diagnozując wady postawy, należy spojrzeć na pacjenta holistycznie, a nie tylko przez pryzma...