Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jakie korzyści w życiu dają ładne i zdrowe zęby? Jest ich więcej, niż myślisz!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jakie korzyści w życiu dają ładne i zdrowe zęby? Jest ich więcej, niż myślisz!

Jakie korzyści w życiu dają ładne i zdrowe zęby? Jest ich więcej, niż myślisz!

Piękny i zdrowy uśmiech to najlepsza wizytówka każdego człowieka. Mało kto jednak wie, że zadbane zęby mogą znacznie zwiększyć szanse na awans w pracy, wpływają na zdolność zapamiętywania informacji, a dodatkowo sprawiają, że wyglądamy o kilka lat młodziej. I są na to naukowe dowody!

Jak zdrowy uśmiech wpływa na karierę zawodową? Okazuje się, że piękne zęby mogą przesądzić o awansie – tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez firmę AXA PPP w Wielkiej Brytanii. 44% menedżerów z małych i średnich brytyjskich firm stwierdziło, że nieświeży oddech, przebarwienia zębów oraz niewyleczone ubytki negatywnie nastawiają ich do pracownika i mogą przesądzić o tym, czy dana osoba otrzyma propozycję awansu. Tendencja ta jest szczególnie widoczna w zawodach, których przedstawiciele mają częsty kontakt z innymi osobami. Według statystyk, śnieżnobiałym uśmiechem muszą w pierwszej kolejności charakteryzować się handlowcy, aktorzy, personel medyczny oraz nauczyciele. Nieco dalej w rankingu znalazły się profesje biznesmenów, policjantów i stewardessy.

Tezy te potwierdza inne badanie, przeprowadzone przez firmę Oral-B, a opublikowane w brytyjskiej gazecie „Daily Mail”. Wynika z niego, że osoby z zadbanym uśmiechem mają o 10% większe szanse na znalezienie atrakcyjnej, dobrze płatnej pracy, zaś ocena ich kompetencji w oczach przełożonych wzrasta aż o 20%. To nie wszystko – ładnie wyglądające, symetryczne i białe zęby sprawiają, że dana osoba jest odbierana przez otoczenie jako młodsza o około 5 lat niż jest w rzeczywistości.

Co ciekawe, zdrowe zęby wpływają na zdolności pamięciowe. Udowodniły to testy przeprowadzone przez naukowców z Umea University i Stockholm University w Szwecji. Badaniu poddano 273 osoby w różnym wieku i z różnym stanem naturalnego uzębienia. Te, które mogły pochwalić się pełnym uzębieniem naturalnym, charakteryzowały się pamięcią lepszą o około 4% niż osoby posiadające mniej niż 20 własnych zębów. Co ciekawe, zależność ta nie zanikała nawet wówczas, gdy brano pod uwagę wiek badanych.

Na koniec jeszcze garść danych dotyczących wpływu stanu zębów na ogólne zdrowie organizmu. Kilka lat temu na Tajwanie przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział aż 22 tys. obywateli tego kraju. Przyniosło ono zaskakujące rezultaty – osoby po 50. roku życia, które przeszły profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym są o wiele mniej narażone na zawał i udar mózgu niż ich rówieśnicy, którzy omijali dentystę szerokim łukiem. Jak podał portal healthnews.com, wśród osób po zabiegach higienizacyjnych ataku serca doznało w następnych 7 latach jedynie 1,6% badanych, zaś udaru – 8,9%. W grupie osób, które nie poddały się oczyszczaniu zębów, odsetek ten wyniósł odpowiednio 2% i 10%. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Bigmingham udowodnili, że osoby cierpiące na parodontozę oraz przewlekłe choroby nerek są bardziej narażeni na śmierć niż pacjenci, u których zdiagnozowano jedynie schorzenia nerek. W pierwszym przypadku ryzyko śmierci wynosi 42%, zaś w drugim – 32%.

Jak widać, korzyści z pięknych i zdrowych zębów dotyczą wielu aspektów życia człowieka – począwszy od jego zdrowia, przez sukcesy zawodowe, aż po to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie. Właściwa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty powinny więc wejść wszystkim w nawyk!

AF
Fot. Anna Langova, publicdomainpictures.net


POWIĄZANE ARTYKUŁY

antybiotyki - Dentonet
Więcej antybiotyków w stomatologii w czasie pandemii Lekarz

Jak wykazało badanie opublikowane na stronie internetowej „British Dental Journal”, podczas pierwszej blokady, pomiędzy marcem a czerwcem bieżącego roku, angielscy lekarze stomatolodzy przepisali o 1/4 więcej antybiotyków niż w analogicznym okresie 2...

wynagrodzenia lekarzy - Dentonet.pl
Jakie wynagrodzenie dla dentystów na stażu podyplomowym? Lekarz

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia, od 1 lipca 2020 r. lekarz i lekarz dentysta na stażu podyplomowym będzie otrzymywał wynagrodzenie w kwocie 2900 zł brutto. NIL domaga się podwyższenia tej kwoty. Zgodnie z projektem rozporządzenia...

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

ROZWIŃ WIĘCEJ

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres