Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Jak rozmawiać z pacjentem, gdy coś poszło nie tak?

Publikacja:
Jak rozmawiać z pacjentem, gdy coś poszło nie tak?

Jak rozmawiać z pacjentem, gdy coś poszło nie tak?

Wypadki, takie jak ekstrakcja niewłaściwego zęba, mogą się zdarzyć, ale to, jak lekarze reagują na te sytuacje, ma ogromne znaczenie – twierdzą członkowie Rady na rzecz Wspierania Dostępu i Prewencji Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA).

Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, które pozwalają właściwie reagować w sytuacjach, gdy pacjenci doznają uszczerbku na zdrowiu podczas leczenia w gabinecie, może prowadzić do odbudowania zaufania zamiast konsekwencji takich jak pozew sądowy – powiedział prof. Thomas H. Gallagher, internista z Wydziału ds. Jakości, Bezpieczeństwa i Wartości Opieki nad Pacjentami Medycznymi na Uniwersytecie w Waszyngtonie.

Naszym podstawowym obowiązkiem jest to, że gdy dzieje się coś nieoczekiwanego i/lub szkodliwego, musimy zareagować w taki sposób, który wspiera pacjenta i jego rodzinę, zamiast powodować dalszą traumę. Sposobem na to jest efektywna komunikacja oparta na przejrzystości – dodał Gallagher.

Dlaczego nie powinieneś milczeć?

W obliczu wyrządzonej pacjentowi szkody lekarze mogą chcieć zachować ciszę lub unikać pacjentów i ich rodzin, ale taka reakcja może tylko pogorszyć całą sytuację. Komunikowanie się z pacjentami po szkodliwych zdarzeniach to nie tylko działanie pomocnicze – to decydujący krok we właściwą stronę. Brak reakcji stomatologa na spowodowane przez niego szkodliwe zdarzenie może mieć szereg konsekwencji, takich jak pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, silniejszy stres w pracy zespołu dentystycznego oraz prawdopodobieństwo postępowania sądowego.

Gallagher ostrzegł przy tym, że spekulacje, zrzucanie winy na innych lub bagatelizowanie tego, co się stało, również nie pomaga. Zamiast unikać konfrontacji z problemem (i z pacjentem!), klinicyści powinni zachować w takiej sytuacji otwartość oraz wykazać się empatią i skuteczną komunikacją.

– Stwierdzenia, takie jak „przepraszam, że tak się pan poczuł” lub „przepraszam, że się pan zdenerwował”, są nieodpowiednie wobec pacjentów, którzy doznali krzywdy podczas leczenia stomatologicznego. Kiedy nie reagujemy adekwatnie na zdarzenie powodujące szkodę, pogarsza to sytuację pacjenta – powiedział prof. Thomas H. Gallagher.

Po pierwsze, słuchaj!

Lekarze mogą uniknąć pogorszenia sytuacji, planując i przygotowując się do rozmowy z pacjentem i/lub jego rodziną. W większości przypadków dentyści czują się w takiej sytuacji na tyle niekomfortowo, że chcą jak najszybciej skończyć dyskusję, nie słuchając drugiej strony ani nie zastanawiając się nad tym, jak zareaguje pacjent.

Jednak dentyści powinni najpierw zrozumieć, że pacjenci potrzebują prawdziwych, dokładnych informacji, a także wsparcia emocjonalnego, w tym przeprosin i empatycznej komunikacji. Prof. Thomas H. Gallagher dodał, że wsparcie to może wymagać kontynuacji rozmów, a w niektórych przypadkach rekompensaty.

Podczas tych konfrontacji pacjenci siłą rzeczy oceniają, czy dentyście zależy na rozwiązaniu zaistniałego problemu, czy rozumie powagę sytuacji i czy poczuwa się do winy. A stomatolodzy swoje najlepsze intencje mogą pokazać pacjentom, wsłuchując się w ich emocje. – Dla wielu z nas nie jest to intuicyjne. Jesteśmy tak skoncentrowani na tym, co mówimy i na sobie… że nie słuchamy uważnie, ani nie odbieramy sygnałów emocjonalnych – powiedział Thomas H. Gallagher.

Kiedy podczas leczenia pojawia się błąd, nie jest niczym niezwykłym, że pacjent wpada w złość, a nawet grozi pozwem. Jednak skuteczna komunikacja może zapobiec eskalacji napięcia. Kluczowe znaczenie ma słuchanie pytań pacjenta, dotarcie do ich sedna i rozpoznanie obaw pokrzywdzonego.

– Otwartość sprawia, że jest mniej prawdopodobne, byś został pozwany. Gdy pacjent grozi ci postępowaniem sądowym, często wynika to z jego przekonania, że nie traktujesz go poważnie i nie traktujesz poważnie problemu, jaki zaistniał. Pacjent chce, by stomatolog zwrócił na niego uwagę – dodał prof. Thomas H. Gallagher.

– Bardzo często lekarze dentyści rozmawiając z pacjentami mówią o rozwiązaniach. Warto natomiast rozmawiać o efekcie, a nie rozwiązaniach – mówi w rozmowie z Dentonetem Mariusz Oboda, trener rozwoju praktyk stomatologicznych.

T.H.

źródło: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=pmt&pag=dis&ItemID=329944


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Piotr Puchała - Dentonet.pl
Jak rozmawiać z pacjentem o złamanym narzędziu w jego zębie? Lekarz

Do lek. dent. Piotra Puchały przyjeżdżają pacjenci z całej Polski, kierowani przez innych lekarzy na procedurę usunięcia złamanego narzędzia w kanale podczas leczenia endodontycznego. - Jesteśmy w stanie większość narzędzi usunąć - mówi w rozmowie z ...

Listerine grafika
Kompleksowa opieka nad pacjentem ortodontycznym Asysta

Podczas leczenia ortodontycznego pacjenci powinni szczególnie zwracać uwagę na higienę zębów i dziąseł. Noszenie aparatu ortodontycznego przyczynia się do powstawania dodatkowych przestrzeni gromadzących resztki jedzenia, które powodują rozwój szkodl...

ROZWIŃ WIĘCEJ
komunikacja z pacjentem1
Kilka kroków do lepszej komunikacji z pacjentem Asysta

Jest różnica między informacją a komunikacją. Dlatego uważnie słuchaj, czego oczekują twoi pacjenci i dostosuj oczekiwania do możliwości. My zaś często skarżymy się na to, że pacjenci nie słuchają lub nie przestrzegają naszych zaleceń. Z drugiej stro...

LDEK
Są wyniki wrześniowego egzaminu LDEK. Jak poszło zdającym? Lekarz

Centrum Egzaminów Medycznych opublikowało wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w sesji jesiennej 2023 r. Przystąpiły do niego 973 osoby, z których 53 uzyskało wynik poniżej 56%. Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy w sesji jesiennej od...

komunikacja przez aplikacje
Uwaga na komunikację z pacjentem przez aplikacje! Lekarz

Brytyjska Unia Obrony Stomatologów (Dental Defence Union; DDU) wydała w dniu 31 października wytyczne dotyczące potencjalnych zagrożeń i pułapek związanych z komunikowaniem się lekarzy z pacjentami za pomocą aplikacji do przesyłania wiadomości. Dent...

relacje z pacjentem
Gdy pacjent chce być kimś więcej, niż tylko pacjentem… Lekarz

Niechciana uwaga ze strony pacjenta to temat rzadko poruszany w serwisach stomatologicznych, co nie znaczy, że mało istotny, czy dotyczący tylko garstki dentystów. Problematykę relacji, które wykraczają poza standardowy kontakt lekarza z pacjentem po...

implantolodzy
Komunikacja z pacjentem w leczeniu implantologicznym Lekarz

- Błędy w sztuce zdarzają się bardzo rzadko. Roszczenia pacjentów nader często dotyczą po prostu niewłaściwej komunikacji. My mamy swoje ograniczenia, zarówno czysto ludzkie, jak i materiałowe czy technologiczne, ale kluczem jest to, żeby pacjent to ...