Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Exima R1 – nowy unit Makromedu. Ofensywa w trudnych czasach [wywiad]

Publikacja:
Exima R1 – nowy unit Makromedu. Ofensywa w trudnych czasach [wywiad]

Exima R1 – nowy unit Makromedu. Ofensywa w trudnych czasach [wywiad]

Exima R1 – taką nazwę nosi nowy model w ofercie polskiego producenta unitów stomatologicznych, firmy Makromed z Łodzi. Model R1 jest bezpośrednim następcą bazowego w ofercie firmy modelu – Exima X1 i występuje tak samo, jak jego poprzednik, w dwóch wersjach – z górnymi odciągami oraz z rękawami wiszącymi. W kilka dni po oficjalnej premierze rozmawiamy z Maciejem Żylińskim, członkiem zarządu i marketing managerem firmy Makromed.

Panie Macieju, firma Makromed to jeden z najbardziej znanych producentów unitów stomatologicznych. Działacie od ponad 25 lat. Czy trwająca od roku pandemia koronawirusa wpłynęła znacząco na waszą działalność? To trudny okres dla Państwa firmy?

Rzeczywiście, w 2019 r. obchodziliśmy 25-lecie istnienia firmy. Odświeżenie podstawowego modelu unitu jest jedynym z elementów większej układanki – naszej długofalowej strategii, którą od kilku lat konsekwentnie realizujemy. Począwszy od rozbudowy struktury organizacyjnej firmy, następnie przez wprowadzenie w 2018 roku flagowego modelu NEO, który zapoczątkował zupełnie nowe wzornictwo w naszych produktach, aż do chwili obecnej, kiedy to jesteśmy na półmetku budowy nowego budynku biurowego. Do nowych pomieszczeń chcemy przeprowadzić się do wakacji, uwalniając tym samym w „starym” budynku dodatkowe powierzchnie na potrzeby produkcyjno-magazynowe.

Pandemia jest szokiem dla całej gospodarki, będącej przecież „systemem naczyń połączonych”. Również i na naszą firmę ma duży wpływ. Mimo wszystko nie rezygnujemy z naszych planów, a konsekwentnie je realizując, przygotowujemy się do trudniejszych lat, które niechybnie nadejdą.

Jak wygląda obecnie oferta unitów firmy Makromed? Ile modeli unitów macie w sprzedaży?

Zaprezentowany właśnie model R1 jest uzupełnieniem flagowego modelu NEO. Charakteryzuje się on przede wszystkim nowoczesnym, prostym wzornictwem, zapoczątkowanym przez model NEO w 2018 r. Tak jak jego poprzednik, czyli znany stomatologom od lat model Exima X1, nowy model będzie występował w dwóch wersjach – z rękawami od dołu oraz z górnymi odciągami. Równocześnie z oficjalną prezentacją modelu R1, wycofujemy z oferty niektóre wersje. Dostosowujemy się do oczekiwań klientów i wymagań coraz bardziej konkurencyjnego rynku. Z siedmiu dostępnych do tej chwili wersji zostaną cztery: dwie flagowe – Certus NEO oraz Exima NEO i dwie podstawowe – Exima R1G oraz Exima R1D, jako następcy wersji X1G i X1D. Wszystkie modele w ofercie są już zaprojektowane w naszej nowej linii wzorniczej.

Dentonet R1D panelboczkiem
Exima R1D

Proszę przybliżyć podstawowe różnice pomiędzy modelami NEO a R1.

R1, jak wspomniałem, jest bezpośrednim następcą podstawowego w naszej ofercie modelu X1 . Nowoczesny i lekki wygląd model R1, tak samo jak model NEO, zawdzięcza odpowiednio wyważonej proporcji łuków i kątów ostrych. Indywidualny charakter każdego unitu można oczywiście uzyskać poprzez wybór tapicerki z szerokiej gamy kolorów.

Model R1 przejął od swojego starszego brata kilka wygodnych w użytkowaniu rozwiązań, takich jak ergonomicznie zaprojektowana rączka z przyciskiem hamulca pneumatycznego, nowy, czytelniejszy wzór klawiatury, czy też wygodna w czyszczeniu i sterylizacji zdejmowana podkładka silikonowa pod końcówki.

Natomiast jeśli chodzi o podstawowe wyposażenie, w standardzie w modelu R1 jest lampa halogenowa – lampa diodowa jest opcją. Również panel asysty występuje jako opcja, a w bloku spluwaczki nie ma pojemnika na chusteczki. W modelu NEO natomiast lampa zabiegowa jest już w standardzie diodowa, panelik asysty oraz obrotowa sekcja miski spluwaczki również są w podstawowym wyposażeniu. Kolorystyka modelu R1 jest bardziej stonowana niż w NEO, bazuje na szarościach.

Dentonet R1G blok
R1

Czas oczekiwania na unit w firmie Makromed to, z informacji jakie posiadamy, około trzech miesięcy. Podejrzewam, że to z jednej strony potwierdzenie dużego zainteresowania produktami, ale z drugiej pewna niedogodność dla klientów?

Trzymiesięczny czas oczekiwania to faktycznie dla klientów pewna niedogodność, ale z drugiej strony, paradoksalnie, tak duże zainteresowanie naszymi unitami nawet w obecnym, ekonomicznie niezwykle trudnym czasie pandemii potwierdza fakt, że warto na nie zaczekać odrobinę dłużej. Myślę, że dla klientów nieporównywalnie bardziej istotny jest czas oczekiwania na ewentualny serwis zakupionego sprzętu, czyli ostatecznie minimalizacja przestoju w pracy gabinetu w przypadku ewentualnej awarii. W przypadku zagranicznych unitów nawet niewielka awaria potrafi wyłączyć gabinet z działania na kilka dni. Spowodowane jest to zazwyczaj koniecznością sprowadzenia brakujących części oraz niewielką liczbą serwisantów, specjalizujących się w naprawie skomplikowanych systemów elektronicznych danej marki unitów. Makromed posiada rozbudowaną sieć firm handlowo-serwisowych na terenie całego kraju, w tej chwili to około 160 autoryzowanych punktów serwisowych. Nasz serwis dociera zatem do użytkownika maksymalnie w ciągu 24 godzin. To sprawia, że nie ma najmniejszych problemów z serwisem gwarancyjnym, jak i pogwarancyjnym.

Czy firma podejmuje jakieś konkretne działania mające na celu zniwelowania czasu oczekiwania na gotowy produkt?

Tak, jak wspomniałem wcześniej, realizujemy obecnie dużą inwestycję, mającą między innymi na celu w znaczący sposób poprawić nasze moce produkcyjne. Równocześnie wprowadzamy cały szereg usprawnień organizacyjnych, zacieśniamy współpracę z podwykonawcami, zwiększamy efektywność naszych codziennych działań.

W Polsce macie ugruntowaną pozycję. Czy stomatolodzy z innych europejskich krajów również interesują się unitami Waszej produkcji?

Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania naszą ofertą ze strony zagranicznych nabywców. Staramy się coraz bardziej otwierać na nowe rynki. Klienci spoza Polski poszukują unitów w całości produkowanych w Europie przez firmy o ugruntowanej, wieloletniej pozycji. Zachodnie unity z uwagi na rosnący kurs euro i dolara są coraz droższe, a koszty ich eksploatacji oraz serwisowania są również wysokie. Moda na bardzo tanie unity także powoli mija. Stomatolodzy nie tylko w Polsce, ale w całej Europie poszukują złotego środka – sprzętu niedrogiego, ale konkurencyjnego pod względem jakości, ergonomii i estetyki wykonania. Przede wszystkim godnego zaufania i niedrogiego w codziennej eksploatacji. I to właśnie nasze produkty spełniają te warunki. Nasze unity pracują już w gabinetach w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz w kilku innych krajach.

Makromed jest też liderem jeśli chodzi o narzędzia wsparcia klienta – między innymi te ułatwiające dobór unitu. Jako jedna z pierwszych firm w Europie wprowadziliście profesjonalny konfigurator unitów.

To prawda. Jako jedna z pierwszych firm w branży zaprezentowaliśmy profesjonalny, zaprojektowany specjalnie na nasze potrzeby konfigurator unitów. Wdrożone przez nas narzędzie wzorowaliśmy na istniejących już na rynku motoryzacyjnym konfiguratorach samochodów. W branży stomatologicznej istniały wtedy jedynie proste konfiguratory tekstowe. Nasz konfigurator to wygodne i bardzo intuicyjne narzędzie, pozwalające na szczegółowe zapoznanie się z pełną ofertą unitów. Jest niezwykle przyjazny dla użytkownika. Konfigurator wyposażony jest w moduł prezentacji 3D z możliwością obrócenia wybranego modelu unitu o 360 stopni, umożliwia weryfikację dostępnych wersji kolorystycznych, przegląd wszystkich możliwych opcji wyposażenia wraz ze szczegółowymi opisami produktów.

Czy tego rodzaju narzędzie przyjęło się na rynku? Czy będziecie ten projekt rozwijać?

Pomysł okazał się „strzałem w dziesiątkę”. Potwierdzają to nie tylko rosnąca liczba użytkowników oraz ich pozytywne opinie, ale również fakt, iż na stronach konkurencyjnych firm zaczęły się już pojawiać podobne do naszego rozwiązania. Nasz konfigurator potwierdza również fakt, że nie zajmujemy się produkcją taśmową, a każde zamówienie jest przez nas personalizowane i realizowane indywidualnie. Chcąc być wciąż o krok przed konkurencją, wraz z nową ofertą unitów udostępniliśmy właśnie konfigurator w wersji 2.0.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy całej firmie dalszych sukcesów.

Również dziękuję. Zapraszamy do odwiedzenia naszej witryny internetowej pod adresem www.makromed.com.pl oraz do kontaktu z naszym działem handlowym.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Marrodent 1
Rozwiązania EdgeEndo – wywiad z dr. Charlesem J. Goodisem Lekarz

Marrodent oferuje portfolio rozwiązań endodontycznych firmy EdgeEndo®, jednego z największych na świecie dostawców pilników obrotowych NiTi, z powodzeniem od dwóch lat i właśnie rozszerzył tę gamę o EdgeFile® X7, najlepiej sprzedający się system Edge...

ortodoncja - Dentonet.pl
Ortodoncja w czasach pandemii - NIL pyta o zasady leczenia Lekarz

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Cisło skierował do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia pismo, w którym pyta o zasady udzielania gwarantowanych świadczeń ortodontycznych dla dzieci i młodzieży w czasie zagrożenia koronawirusem. Jak poinf...

opatrunek
Gdańsk: wynalazek naukowców pomoże w leczeniu trudnych ran Lekarz

Naukowcy z trzech trójmiejskich uczelni opracowali nową metodę wprowadzania do organizmu białek poprawiających gojenie się ran. Ma pomagać osobom z cukrzycą, otyłością i innym pacjentom z ranami, które nie chcą się goić. Jak przypominają specjaliści...

ROZWIŃ WIĘCEJ
sj objio 8hHxO3iYuU0 unsplash
Korea Płd. i Wielka Brytania – stomatologia w czasach COVID-19 Lekarz

W obliczu pandemii koronawirusa w poszczególnych częściach świata wprowadzono różne metody działania mające na celu ochronę przed rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2. Odmiennie modele przyjęto także w odniesieniu do działania służby zdrowia, w tym gab...

debata
Spotkania w Dentonecie: leczenie ortodontyczne w czasach pandemii Lekarz

Jak prezentowane przez ministerstwo zdrowia zalecenia dotyczące leczenia stomatologicznego w czasach epidemii praktykować w ortodoncji? W jaki sposób minimalizować ryzyko zakażenia? Jak bezpiecznie przeprowadzać poszczególne zabiegi? W ramach "Spotka...

RTG zębów - Dentonet.pl
RTG w stomatologii w czasach COVID-19 – wytyczne PTS-u Lekarz

Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego przygotował zalecenia dotyczące wykonywania stomatologicznych zdjęć rentgenowskich w trakcie pandemii COVID-19. Jak czytamy w zaleceniach, pacjenci z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-...

hospitalizacje u dzieci - Dentonet.pl
U dzieci z trudnych środowisk trzonowce pojawiają się szybciej? Lekarz

Naukowcy z Penn’s School of Dental Medicine i University of Missouri-Kansas City twierdzą, że u dzieci z trudnych środowisk - m.in. rodzin o niskich dochodach - zęby trzonowe pojawiają się szybciej. Może to być potwierdzenie tezy, że stres doświadcza...

Mariusz Oboda
Mariusz Oboda na rynku od 30 lat [WYWIAD] Lekarz

Blisko 30 lat na rynku stomatologicznym funkcjonuje najbardziej rozpoznawalny w kraju trener rozwoju praktyk stomatologicznych w Polsce - Mariusz Oboda. Rozmawiamy o tym, czym zajmuje się firma Oboda Group, ale też rynkowej konkurencji. ...

dostęp do dentysty - Dentonet.pl
Wielka Brytania: jak branża działa w czasach pandemii COVID-19? Lekarz

Refleksje na temat tego, jak branża stomatologiczna funkcjonuje w nowej rzeczywistości w związku z epidemią choroby COVID-19, należą do rzadkości. Swoimi spostrzeżeniami na ten temat z redakcją serwisu Dentistry.co.uk podzieliło się kilkoro Brytyjczy...

aerozol - Dentonet.pl
WHO: bioaerozol w czasach pandemii? Konsekwencje nieznane Lekarz

Jak donosi Reuters, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed nieznanymi, trudnymi do przewidzenia konsekwencjami – zarówno dla personelu, jak i pacjenta – wykonywanych w gabinecie stomatologicznym procedur, podczas których wytwarzany jest bi...

konkurs foto2019 5
Stomatologia w czasach koronawirusa – konkurs foto Lekarz

Już tylko do 22 września czekamy na zdjęcia (i filmy) prezentujące szeroko rozumianą stomatologiczną rzeczywistość w czasach pandemii koronawirusa. Do etapu finałowego wybranych zostanie 10 prac – ich autorzy powalczą o nagrodę główną, czyli piaskark...