Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Do czego w stomatologii wykorzystuje się lasery twarde?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Do czego w stomatologii wykorzystuje się lasery twarde?

Drugim kierunkiem zastosowań promieni laserowych w stomatologii jest drobna chirurgia jamy ustnej. Laser o dużej mocy (CO2) jest narzędziem o cechach lancetu chirurgicznego.
Daje niezwykle precyzyjne cięcie, z minimalnym naruszeniem okolicznych tkanek. Ten typ cięć wykonywamy jest w zabiegach, przy których występuje obfite krwawienie, wymagających dużej dokładności ruchów noża na niewielkim obszarze.
Wiązka światła laserowego pada z daleka, w określony punkt. Tnie, sterylizuje, do pewnego stopnia znieczula, zamyka naczynia i wszystko to dzieje się jednocześnie. Laserem CO2 nacina się ropnie, podcina nieprawidłowe przyczepy wędzidełek wargi, języka – zwłaszcza u dzieci. Ten ostatni zabieg trwa 2 – 5 minut. Jest bezkrwawy i bezbolesny. Wymaga jednak od lekarza wprawy, pewnej ręki i oka oraz dobrego kontaktu z pacjentem.


Laser yagowo-neodymowy jest stosowany do zamykania naczyń krwionośnych głębszych tkanek, likwidowania uszkodzeń oraz niszczenia tkanek chorych przez odparowywanie. Z jego pomocą można rekonstruować kości wyrostka zębodołowego, obniżać przerośnięte brodawki dziąseł, pogłębiać przedsionek, by proteza lepiej układała się na podniebieniu, usuwać niezłośliwe zmiany (nadziąślaki, włókniaki, brodawczaki).


Laser yagowo-erbowy o średniej mocy, wyposażony w dodatkowe funkcje, wchodzi w ostatnich latach do powszechnego użytku i staje się nieodłącznym elementem wyposażenia gabinetów stomatologicznych. Służy on do czyszczenia ubytków w zębach zaatakowanych przez próchnicę, a zatem musi sobie dać radę z najtwardszą tkanką.
Zabieg "borowania" zęba za pomocą lasera jest bezbolesny, a jego istota sprowadza się do odparowania zmian próchniczych.

Dziś lasery yagowo-erbowe najbardziej przydatne są w leczeniu zębów wielokorzeniowych, zwłaszcza gdy korzenie są krzywe. Perforację można wtedy zrobić z boku dziąsła i tą drogą dostać się do chorego miejsca, oczyścić je i wypełnić odpowiednim materiałem dentystycznym. Plombowanie też odbywa się za pośrednictwem końcówki laserowej. Taki zabieg jest bezkrwawy.

W laboratoriach najnowocześniejszych klinik stomatologicznych prowadzi się eksperymenty z laserem impulsowym. Leczone miejsce „bombarduje się" krótkimi uderzeniami plazmy (silnie zjonizowany gaz). Bąbelek plazmy, eksplodując, wytwarza falę mechaniczną, która kruszy wiązania między cząsteczkami zaatakowanej przez próchnicę tkanki kostnej.
W szkliwie lub zębinie tworzą się charakterystyczne kratery, ściśle odpowiadające rozległości próchnicy. Nie trzeba, pracując przy ubytku, usuwać resztek wraz ze zdrową tkanką. Ściany krateru są chropowate i doskonale wiążą podkład.
Obecnie wiedza na temat laserów jest bardzo szeroka. Profesjonalne kursy prowadzone przez specjalistów gwarantują bezpieczne leczenie różnymi rodzajami laserów.

 

dodano: 2007-03-22 12:33:53
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Paweł Niewada - Dentonet.pl
Wskazania do szynoterapii w stomatologii Lekarz

Dr n. med. Paweł Niewada opowiada w rozmowie z Dentonetem o zastosowaniu szynoterapii w leczeniu stomatologicznym oraz o stosowanej we własnej praktyce szynie MAGO. ...

Lasery Nd:YAG i Er:YAG w codziennej praktyce dentystycznej Lekarz

Lek. dent. Michał Nawrocki M. Sc. zaprasza na wykład poświęcony wykorzystywaniu laserów we współczesnej stomatologii, który zaprezentowany zostanie podczas 1 Konferencji Dentonet Online. Zapisy na konferencję? Kliknij TUTAJ. Dzisiejsze, nowoczesn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Michał Nawrocki - Dentonet.pl
Od 10 lat w Polsce trwa boom na lasery w stomatologii Lekarz

- Jest bardzo dużo piśmiennictwa dotyczącego zastosowania laserów w stomatologii. Są one używane w tej dziedzinie od lat 60. XX wieku - mówi w rozmowie z Dentonetem lek. dent. Michał Nawrocki. To pierwszy Polak, który ma za sobą studia podyplomowe Ma...

lekarze dentyści - Dentonet.pl
Zarządzanie zespołem w stomatologii Lekarz

Wkraczając w zawodowe życie stomatologiczne, wielu z nas marzy o własnej praktyce, która będzie się rozwijała, powiększała i w przyszłości będzie zarabiała na nas. Na początku drogi, kiedy jesteśmy jeszcze pracownikami, snujemy wizje o przyszłej klin...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres