Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zanik kości szczęki a implanty

Brak komentarzy | Publikacja:
Zanik kości szczęki a implanty

Zanik kości szczęki a implanty

Do zaniku kości żuchwy lub szczęki najczęściej dochodzi w wyniku ekstrakcji zęba (lub zębów). Jednak atrofia kości może mieć również inne przyczyny – mogą być to na przykład przebyte urazy, zapalenie przyzębia, a także nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne. Ubytek kości jest procesem wieloletnim i wiąże się z faktem, iż kość – wyłączona z udziału w czynnościach fizjologicznych – powoli zanika (podobnie rzecz się dzieje z nieużywanymi mięśniami).

Konsekwencje ubytków kostnych są wielorakie. Mogą to być np. trwałe zmiany w budowie kostnej żuchwy i szczęki prowadzące do dysfunkcji narządu żucia. Bardzo często są to także zaburzenia zgryzu, z czasem powodujące zmiany w rysach twarzy. Ponadto w wyniku atrofii kości niemożliwe staje się wszczepienie nawet najkrótszych i najcieńszych implantów zębowych, ponieważ długotrwałą stabilizację wszczepów udaje się zapewnić jedynie przy odpowiedniej ilości tkanki kostnej.

Zanik kości zmienia rysy twarzy
Warto w tym miejscu przypomnieć, zanik kości z czasem staje się przyczyną trudnych do zaakceptowania przez pacjenta zmian w wyglądzie. Resorpcja kości wyrostka zębodołowego (czyli tkanki kostnej otaczającej ząb) powoduje zmianę kształtu dziąseł – ich wysokość ulega znacznemu obniżeniu. Natomiast przy większych zanikach kości pojawia się tzw. "wygląd baby jagi" – usta i policzki stają się zapadnięte, nos staje się optycznie dłuższy, żuchwa wysuwa się do przodu, wokół ust pojawiają się głębokie zmarszczki. Zaburzeniu ulegają proporcje twarzy, to zaś powoduje, że wyglądamy znacznie starzej, niż wskazywałaby na to nasza metryka.

Zanik kości? Współczesna implantologia ma na to sposób!
Na szczęście, współczesna implantologia może również pomóc tym pacjentom, u których doszło do zaniku kości. W przypadku rozległych ubytków kostnych przeprowadza się dziś augmentację, czyli zabieg sterowanej regeneracji kości.

Augmentacja kości polega na odtworzeniu naturalnej tkanki kostnej pacjenta w miejscu, gdzie jej ilość jest zbyt mała, aby lekarz stomatolog mógł wprowadzić sztuczny korzeń. Do przeprowadzenia sterowanej regeneracji wykorzystuje się tzw. biomateriały (materiały kościozastępcze, liofilizowany materiał kostny, ewentualnie fragment własnej kości pacjenta, pobrany z okolic bródki lub z okolicy zębów trzonowych żuchwy). Biomateriał zostaje umieszczony w regenerowanym miejscu, a następnie pokryty specjaną kolagenową membraną, która pełni funkcję bariery ochronnej zapobiegającej wrastaniu komórek nabłonka w odbudowującą się tkankę.

Po upływie kilku miesięcy wytwarza się własna pełnowartościowa kość pacjenta, w którą bez trudu można wprowadzić implanty.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkliwiak szczęki - Dentonet.pl
27 lat nie był u dentysty, stracił 90% szczęki Lekarz

50-letni Darren Wilkinson, zamieszkujący Wielką Brytanię, przez 27 lat nie był u dentysty. Kiedy już do niego trafił, okazało się, że ma w szczęce guza wielkości pięści. Stracił większość zębów i 90% szczęki. Nie może prawidłowo jeść, pić i mówić. 5...

Implanty są drogie? "To nie tak, że tańsze jest tańsze" Lekarz

Implanty - z jednej strony trwałe rozwiązanie problemu braków zębowych, zapewniające estetykę i funkcję. Współczesna stomatologia daje fantastyczne możliwości. Z drugiej strony - zdaniem wielu pacjentów - koszt tych rozwiązanych jest zbyt wysoki. Jak...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ekstrakcja zęba - Dentonet.pl
Utrata kości po ekstrakcji? Można i trzeba to ograniczać! Lekarz

- Według piśmiennictwa, po usunięcia zęba dochodzi do utraty 50% kości. Możemy temu znacząco zapobiec, stosując odpowiednie techniki - podkreśla w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Krzysztof Gronkiewicz, implantolog. Mówi też o skutkach zbyt długiego ...

Sterowana regeneracja kości z użyciem allogenicznej płytki kortykalnej Lekarz

Opis przypadku - dr Carole Leconte (Paryż)Regeneracja kości jest efektem złożonej techniki, ale też magii procesów tkankowych. Postęp, jaki dokonał się w ostatnich kilku latach, spowodował poddanie w wątpliwość wielu obowiązujących dotychczas dogmató...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji