Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dzień Zdrowych Dziąseł – wygląd dziąseł świadczy o zdrowiu!

Publikacja:
Dzień Zdrowych Dziąseł – wygląd dziąseł świadczy o zdrowiu!

Dzień Zdrowych Dziąseł – wygląd dziąseł świadczy o zdrowiu!

Tylko około 1% Polaków nie ma problemu z dziąsłami – alarmuje prof. dr hab. n. med. Renata Górska, prezes honorowa Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. Obchodzony 12 maja Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł przypomina, że wszystkie działania podejmowane z myślą o zdrowiu i higienie jamy ustnej mają sens i są najlepszą inwestycją w siebie – choroby przyzębia są bowiem czynnikiem ryzyka m.in. choroby Alzheimera, cukrzycy czy chorób sercowo-naczyniowych. Głównym punktem tegorocznych obchodów była konferencja prasowa zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne i markę Oral-B, podczas której eksperci odpowiedzieli na pytania, w jaki sposób choroby dziąseł i przyzębia wpływają na zdrowie ogólne i jaką profilaktykę stosować.

Zapalenie dziąseł należy do najczęściej rozpowszechnionych chorób przyzębia. W 95% wywołane jest przez płytkę nazębną (biofilm), a zatem wynika z zaniedbań związanych z nieprawidłowym lub nieskutecznym szczotkowaniem zębów. Zapalenie dziąseł charakteryzuje się m.in. zmianą ich kształtu, koloru czy krwawieniem, które może być samoistne lub spowodowane np. szczotkowaniem zębów czy spożywaniem twardych pokarmów. Przedłużający się stan zapalny może doprowadzić do zmian w tkankach utrzymujących ząb w zębodole, co w konsekwencji grozi zapaleniem przyzębia.

Z przeprowadzonych kilka lat temu badań epidemiologicznych wynika, że zdrowe dziąsła w grupie 35-44-latków występowały u około 1,2% badanych osób. W grupie 65-74-latków było tylko gorzej, bowiem odsetek osób ze zdrowym przyzębiem był jeszcze mniejszy i wynosił 0,8% – powiedziała prof. dr hab. n. med. Renata Górska, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii i prezes honorowa Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. – Leczenie zapaleń dziąseł jest procesem odwracalnym, czego niestety nie możemy powiedzieć o zapaleniu przyzębia, które nieleczone prowadzić może do utraty zębów, a także jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, wpływa na przebieg cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych. A zatem hasło tegorocznej konferencji PTP należy potraktować poważnie, nie tylko w aspekcie zdrowia, ale także estetyki. O higienie jamy ustnej z okazji Dnia Zdrowych Dziąseł mówiliśmy już wielokrotnie. Przypomnę jednak, że dane epidemiologiczne dotyczące częstości występowania chorób przyzębia powinny uświadamiać nam, jak ważny to problem – dodała.

Profilaktyka jest bezcenna – kluczem do sukcesu jest codzienna praktyka

Jak rzeczywiście Polacy dbają o codzienną higienę jamy ustnej? Wyniki badań epidemiologicznych zrealizowanych podczas akcji „Po pierwsze zdrowie” wskazywały wyraźnie, że prawie 4% kobiet i 3% mężczyzn nie szczotkuje swoich zębów, a 12% kobiet i 25% mężczyzn szczotkuje je tylko raz dziennie, nie używając nitki dentystycznej czy szczoteczek międzyzębowych, co powinno być elementem codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

5 kroków w codziennej higienie jamy ustnej – plan minimum dla pacjenta

Pacjentom należy rekomendować codzienną higienę jamy ustnej opartą na pięciu podstawowych krokach.

  1. Szczotkowanie zębów przy użyciu odpowiedniej szczoteczki

Badania wyraźnie pokazują, że użytkownicy szczoteczek elektrycznych z okrągłą główką mają 6 razy więcej szans na mniejszą ilość płytki bakteryjnej [1] i aż do 20% mniej utraconych zębów [2].

  1. Mycie zębów właściwą pastą z fluorem

Na skuteczność szczotkowania zębów wpływa również pasta – produkty z fluorkiem cyny zwiększają redukcję stanu zapalnego dziąseł o 17,2% w porównaniu do past z fluorkiem sodu [3].

  1. Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych

Pacjentom należy przypominać o higienie trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzi się płytka nazębna – do ich oczyszczania sprawdzają się nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe oraz irygatory.

  1. Oczyszczanie powierzchni języka

Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że na powierzchni języka pojawiają się bakterie, które są odpowiedzialne za stany zapalne w jamie ustnej. Dlatego warto im przypominać, że właściwa higiena języka jest równie ważna jak pozostałe codzienne zabiegi.

  1. Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej

Pacjentów należy edukować, że w redukcji płytki nazębnej pomocny jest płyn do jamy ustnej zawierający biodostępny chlorek cetylopirydyniowy (CPC).

Mocne zęby i zdrowe dziąsła są bardzo ważne dla właściwej kondycji jamy ustnej. Dentyści wiedzą najlepiej, jak szczotkować zęby i jak zapobiegać problemom stomatologicznym, wspierać regenerację szkliwa zębów oraz chronić dziąsła. Badanie na temat użycia i rekomendacji przeprowadzone w styczniu br. przez IPSOS wykazało, że pasta Oral-B jest najczęściej używaną wśród dentystów w Polsce. – Stabilizowany fluorek cyny (SnF2) jest składnikiem aktywnym używanym w paście Oral-B Professional. Dzięki działaniu antybakteryjnemu, ogranicza wzrost bakterii płytki nazębnej i redukuje jej nagromadzanie. Ma również pozytywny wpływ na utrzymanie dziąseł w zdrowej kondycji – powiedziała dr n. med. Beata Golan, kierownik ds. naukowych P&G Polska. – Dodatkowo, dzięki remineralizacji wzmacnia twarde tkanki zęba, takie jak szkliwo. Pomaga walczyć z próchnicą i erozją. Szerokie spektrum działania fluorku cyny jest znane dentystom, a działanie tego składnika jest opisane w czasopismach stomatologicznych i artykułach naukowych dowodzących jego skuteczności. Polscy dentyści docenili pastę do zębów Oral-B, najczęściej wybierając ją do użytku osobistego – dodała.

Konsekwencje nieleczenia chorób dziąseł i przyzębia – dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna?

Higiena jamy ustnej już od pierwszych lat życia człowieka ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia w przyszłości. Brak kontroli w tej kwestii może skutkować schorzeniami, które mogą pojawić się w późniejszym okresie życia i mieć wpływ na kondycję całego organizmu.

Pomijając przemieszczenia zębów, ich ewentualną utratę i wszystkie dalsze problemy związane ze zgryzem, żuciem, mówieniem i wyglądem – trwający kilkanaście lub kilkadziesiąt lat permanentny stan zapalny może spowodować trwałe poważne skutki zdrowotne, których nie da się wychwycić w tradycyjnej obserwacji naukowej – podkreślił dr hab. n. med. Jan Kowalski, kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM.

Zapalenie przyzębia prowadzi nie tylko do problemów w obrębie jamy ustnej, ale wpływa na stałą preaktywację zapalną całego organizmu człowieka – zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy, otyłości, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy naczyń krwionośnych, ostrych incydentów wieńcowych, udarów niedokrwiennych, chorób nowotworowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Parkinsona, niskiej wagi urodzeniowej dzieci, przedwczesnych porodów oraz może utrudniać leczenie tych schorzeń i pojawianie się powikłań.

Efekt epigenetyczny – zdrowy rodzic, zdrowe dziecko

Ostatnie badania sugerują związek między chorobami dziąseł a ogólnym stanem zdrowia potomstwa osób z aktywnym zapaleniem przyzębia – mowa o tzw. efekcie epigenetycznym. Epigenetyka odnosi się do zmian w ekspresji genów spowodowanych przez czynniki środowiskowe, takie jak choroby dziąseł, dieta, stres czy wybór stylu życia, a nie samych mutacji genetycznych. Wyniki te zwracają uwagę na znaczenie nie tylko profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób dziąseł, ale również na zmianę zachowania na prozdrowotną w celu utrzymania w zdrowiu i estetyce jamy ustnej oraz ogólnego stanu zdrowia organizmu własnego oraz swoich dzieci – co istotnie poprawia jakość życia.

Ważne jest aby zrozumieć, że dbanie o zdrowe dziąsła nie tylko skutkuje zdrowiem i estetyką jamy ustnej, ale również ma wpływ na ogólny stan zdrowia organizmu własnego oraz potomstwa, co istotnie poprawia jakość życia – podsumował dr n. med. Maciej Nowak, konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii i sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego.

***

Mocne zęby i zdrowe dziąsła są bardzo ważne dla właściwej kondycji jamy ustnej. Dentyści wiedzą najlepiej, jak szczotkować zęby i jak zapobiegać problemom stomatologicznym, wspierać regenerację szkliwa zębów oraz chronić dziąsła. Badanie na temat użycia i rekomendacji przeprowadzone w styczniu br. przez IPSOS wykazało, że pasta Oral-B jest najczęściej używaną wśród dentystów w Polsce [4].

Stabilizowany fluorek cyny (SnF2) jest składnikiem aktywnym używanym między innymi w paście Oral-B Gum & Enamel Professional. Dzięki działaniu antybakteryjnemu, ogranicza wzrost bakterii płytki nazębnej i redukuje jej nagromadzanie. Ma również pozytywny wpływ na uzyskanie statusu klinicznie zdrowych dziąseł (utrzymuje dziąsła w zdrowej kondycji). Dodatkowo, dzięki remineralizacji wzmacnia twarde tkanki zęba, takie jak szkliwo. Pomaga walczyć z próchnicą i erozją. Szerokie spektrum działania fluorku cyny jest znane dentystom, a działanie tego składnika jest opisane w czasopismach stomatologicznych i artykułach naukowych dowodzących jego skuteczność. Polscy dentyści ewidentnie docenili pastę do zębów Oral-B, wybierając ją jako najczęściej używaną przez siebie. Teraz wypróbuj ją również i Ty!

Dzień Zdrowych Dziąseł 2023

O zdrowiu dziąseł i istocie prawidłowej higieny jamy ustnej dyskutowano na konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne pod hasłem „Wygląd Twoich dziąseł świadczy o Twoim zdrowiu”. Wzięli w niej udział: prof. dr hab. n. med. Renata Górska, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii, prezes honorowa Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, członek Amerykańskiej Akademii Periodontologii i Europejskiej Federacji Periodontologii (EFP), dr hab. n. med. Jan Kowalski, kierownik Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, koordynator Dnia Zdrowych Dziąseł w Europejskiej Federacji Periodontologii z ramienia Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, dr n. med. Maciej Nowak, konsultant wojewódzki w dziedzinie periodontologii, sekretarz generalny Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, Europejskiej Federacji Periodontologii (EFP) oraz dr n. med. Beata Golan, dentystka, koordynator projektów edukacyjnych dla lekarzy dentystów i higienistek stomatologicznych oraz kierownik ds. naukowych P&G Polska.

Przypisy:

[1] Davidovich.et al, Int. J. Environ. Res. Public Health 2020, 17(22), 8595.

[2] Pitchika V i in. Clinical Periodontology (2019) DOI: 10.1111/jcpe.13126.

[3] Wpływ past do zębów ze stabilizowanym fluorkiem cyny na stan zapalny dziąseł, Heliyon, grudzień 2019.

[4] Oceny użytkowników ujętych w badaniu przeprowadzonym w styczniu 2023 r. w grupie 517 dentystów i higienistek w Polsce.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dziasla2
Choroba dziąseł: potrzebne są oficjalne rekomendacje! Lekarz

Towarzystwa stomatologiczne powinny opracować formalne wytyczne na temat postępowania u pacjentów z chorobami przyzębia ze stanem zapalnym  utrzymującym się po skalingu i root planingu. To wniosek płynący z komentarza opublikowanego w czasopiśmie „Jo...

zapalenie przyzebia
Zapalenia dziąseł – nitkowanie i szczotkowanie to za mało Asysta

Na Metropolitarnym Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Helsinkach prowadzone jest obecnie największe w Europie badanie nad paradontozą. Badanie wskazuje, że eliminacja bakterii zawartych w płytce nazębnej powinna być tak samo niezbędną częścią higieny j...

leki1
Popularny lek na nadciśnienie odpowiada za przerost dziąseł Lekarz

Przyjmowanie powszechnie stosowanego leku na nadciśnienie tętnicze krwi doprowadziło do przerostu dziąseł u pacjenta ze złym stanem zdrowia jamy ustnej. Artykuł poruszający tę tematykę został opublikowany na łamach czasopisma „Journal for Nurse Pract...

ROZWIŃ WIĘCEJ
brush ptn38ym
Szczoteczki soniczne - zdrowe rozwiązanie dla dziąseł Pacjent

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa dbania o zdrowie zębów i piękny uśmiech. Coraz więcej osób decyduje się ułatwić sobie to zadanie przy pomocy elektrycznych szczoteczek. Do wyboru mamy modele rotacyjne i szczoteczki soniczne. Pierwszy wariant...

Fyox
Fyox® – rewolucja w regeneracji dziąseł Lekarz

Fyox® to innowacyjny preparat przeznaczony do regeneracji tkanek przyzębia, zawierający w składzie TCA (kwas trójchlorooctowy) i nadtlenek wodoru w niskim stężeniu. Doraźnie pozwala on na odkażenie i bardzo szybką regenerację dziąsła i tkanek przyzęb...

dziąsła - Dentonet.pl
12 maja - Dzień Zdrowych Dziąseł. Ich chorobom można zapobiegać Lekarz

„Chorobom dziąseł można zapobiegać” (ang. Gum diseases are preventable) to hasło tegorocznych obchodów Dnia Zdrowych Dziąseł – międzynarodowej inicjatywy zaproponowanej przez Europejską Federację Periodontologii (EFP), obchodzonej 12 maja na całym św...

przyzębie - Dentonet.pl
Zapalenie dziąseł a COVID-19 oraz inne schorzenia Lekarz

Liczne dotychczas przeprowadzone badania wykazały bezpośredni związek zapalenia przyzębia z wieloma chorobami ogólnoustrojowymi. Przeprowadzone w bieżącym roku badania wskazują również na związek choroby przyzębia z cięższym przebiegiem COVID-19. Ch...

e papierosy
E-papierosy mogą przyczyniać się do chorób dziąseł Lekarz

Naukowcy z NYU College of Dentistry przeprowadzili badania, z których wynika, że e-papierosy mają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej i mogą przyczyniać się do rozwoju chorób dziąseł. Dzięki przeprowadzonym przez naukowców z NYU College of Dentis...

e-papierosy
E-papierosy: obniżona odporność i choroby dziąseł Lekarz

Chociaż są mniej szkodliwe dla organizmu niż tradycyjne palenie tytoniu, papierosy elektroniczne (e-papierosy) wywierają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, w tym mogą przyczyniać się do rozwoju i progresji chorób dziąseł. Naukowcy z New York U...

dziasla1
Temperatura potwierdzi stan zapalny tkanek dziąseł? Lekarz

Konstruktorzy z Instytutu Naukowo-Badawczego Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (ADA) oraz Narodowego Instytutu Standardów i Technologii opracowali prototypowe urządzenie, które mierzy zmiany temperatury tkanek dziąseł. Zostało ono zaprezen...