Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

USA: agresja wobec dentystów większa niż sądzono

Brak komentarzy | Publikacja:
USA: agresja wobec dentystów większa niż sądzono

USA: agresja wobec dentystów większa niż sądzono

Przed dwoma tygodniami wspominaliśmy o brytyjskich stomatologach, którzy w czasach pandemii doświadczają ataków ze strony swoich pacjentów. Podobne informacje – o dentystach, na których swoją frustrację wyładowują pacjenci – napływają ze Stanów Zjednoczonych. Potwierdza je badanie, którego wyniki omówiono w artykule „Agresja pacjentów wobec stomatologów”. Ukazał się on w październiku 2020 r. w czasopiśmie „The Journal of the American Dental Association” (JADA).

Wspomniane badanie sugeruje, że agresja pacjentów wobec dentystów może być większym problemem niż wcześniej sądzono. Tym bardziej, że materiały do badania pozyskano na krótko przed wybuchem pandemii, która w Stany Zjednoczone uderzyła ze szczególnie dużą siłą (10 milionów przypadków, 238 tys. zmarłych). Nie ulega wątpliwości, że nowa sytuacja związana z COVID-19 (ograniczenia w dostępie do opieki medycznej, ograniczenia społeczne i zawodowe) nie wpłynęła pozytywnie na nastroje pacjentów.

Dwadzieścia jeden form agresji wobec dentystów

Wspomniane badanie zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z New York University College of Dentistry (NYU Dentistry) i jest pierwszym na taką skalę badaniem mierzącym poziom agresji pacjentów gabinetów dentystycznych w USA. Badaniem objęto 98 stomatologów praktykujących w obszarze aglomeracji Nowego Jorku. Każdy z nich wypełnił online anonimową ankietę dotyczącą tego, czy doświadczył którejś z 21 wymienionych form agresywnego zachowania pacjentów.

Na liście znalazły się bezpośrednie zachowania przemocowe, takie jak fizyczne popychanie, kopanie, obelgi słowne, przekleństwa, a także zachowania uderzające w reputację lekarza, w tym groźby sądowe oraz szkodliwe komentarze zamieszczane przez pacjentów w mediach społecznościowych.

Co piąty amerykański dentysta zaatakowany fizycznie

Pozyskane ankiety wykazały, że w ciągu ostatniego roku 55% dentystów doświadczyło agresji słownej ze strony swoich pacjentów. Spośród respondentów 44% było ofiarami agresji uderzającej w reputację, natomiast 22% ofiarami którejś z form agresji fizycznej. Zdaniem nowojorskich badaczy, wskaźniki agresji wobec dentystów były porównywalne ze zgłaszanymi w amerykańskich placówkach opieki zdrowotnej innych niż stomatologiczne.

– Stomatologia obfituje w sytuacje, które mogą wywołać silne, negatywne emocje, takie jak strach, ból, nieufność oraz złość – powiedziała dr Kimberly Rhoades, główna autorka artykułu i badaczka z Family Translational Research Group na Uniwersytecie Nowojorskim. – Wielu pacjentów doświadcza również wysokiego poziomu lęku i wrażliwości, co może nasilać negatywne reakcje lub agresję. Ustalenie, że agresja wobec dentystów jest problemem i jak często się zdarza, może pomóc nam opracować modele interwencji zapobiegające agresji w gabinetach stomatologicznych – dodała dr Rhoades.

Wskazane dalsze badania i szkolenia dla personelu

Naukowcy ostrzegli, że konieczne jest przeprowadzenie szerszego – ogólnokrajowego badania, aby dokładniej określić poziom agresji pacjentów w gabinetach dentystycznych w całych Stanach Zjednoczonych. Zalecili również, aby praktyki rozważyły wprowadzenie takich środków, jak szkolenie dla pracowników w zakresie łagodzenia agresji pacjentów.

– Zdarzają się przypadki, że pacjenci wracają do gabinetu stomatologicznego z żądaniami zwrotu kosztów leczenia, twierdząc, że doszło do błędu lub powikłania. Przestrzegam przed negocjowaniem z pacjentem – mówi w rozmowie z Dentonetem mec. Paweł Strzelec.

T.H., źródło: www.dental-tribune.com

Fot. PublicDomainPictures, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

strajk lekarzy - Dentonet.pl
Przymusowe kierowanie dentystów na specjalizację? Lekarz

Poseł Dariusz Joński złożył do ministerstwa zdrowia interpelację, w której pyta, czy ministerstwo zamierza wycofać niekorzystne dla lekarzy i lekarzy dentystów przepisy, umożliwiające przymusowe kierowanie ich na specjalizację. Przypomnijmy – minist...

lekarz dentysta - Dentonet.pl
NRL: 38,5 tys. czynnych zawodowo dentystów w Polsce Lekarz

Zgodnie z danymi w Centralnym Rejestrze Lekarzy i Lekarzy Dentystów Rzeczypospolitej Polskiej, w naszym kraju na 5 października 2020 r. było 38 593 czynnych zawodowo lekarzy dentystów. 24 listopada br. prezydium NRL podjęło stanowisko, w którym jed...

ceny usług stomatologicznych - Dentonet.pl
GUS: ponowny wzrost cen u dentystów w październiku Lekarz

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w październiku 2020 r. ceny usług stomatologicznych były o 0,4% wyższe w ujęciu miesięcznym i aż o 13,7% wyższe w ujęciu rocznym. W październiku 2020 r. ceny usług stomatologicznych były o 0,4% wyższe niż ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
COVID-19 - Dentonet.pl
520 dentystów w Polsce zakażonych koronawirusem Lekarz

Z najnowszych danych ministerstwa zdrowia wynika, że koronawirusem zaraziło się w Polsce 520 lekarzy dentystów. Blisko 1700 przebywało na kwarantannie – poinformował portal Onet.pl. Z najnowszych danych opublikowanych przez ministerstwo zdrowia po p...

dentysta - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: już 205 zarażonych dentystów Lekarz

Według danych ministerstwa zdrowia, do 12 października br. zakażenie koronawirusem zdiagnozowano u 205 lekarzy dentystów. W swoim poprzednim raporcie, obejmującym okres do 20 września, ministerstwo informowało o 113 zakażeniach wśród lekarzy dentyst...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji