Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Szkodliwe nawyki, które mogą uszkadzać i niszczyć szkliwo

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Szkodliwe nawyki, które mogą uszkadzać i niszczyć szkliwo

Szkodliwe nawyki, które mogą uszkadzać i niszczyć szkliwo

Zbyt mocne szczotkowanie, mycie zębów bezpośrednio po zjedzeniu cytrusów, częste wizyty na basenie – wszystkie te zachowania w mniejszym lub większym stopniu wpływają na uszkodzenia szkliwa. Tymczasem jest to tkanka niezbędna dla zachowania zdrowia i urody zębów.

Szkliwo to najbardziej odporna na uszkodzenia i najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. Powstaje ona na etapie formowania zęba przez specjalne komórki, zwane ameloblastami. Proces tworzenia szkliwa kończy się wraz z wyrznięciem się zęba. Szkliwo aż w 97% składa się z substancji organicznych. Pokrywa ono koronę zębów, a jego głównym zadaniem jest ochrona uzębienia zarówno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak i ścieraniem zębów podczas gryzienia czy żucia.

Jak widać szkliwo to tkanka niezbędna dla zachowania zdrowia i urody zębów. Niestety, nie dość, że szkliwo jest narażone na działanie bakterii, które rozwijają się w jamie ustnej na skutek nieprawidłowej higieny, to jeszcze wiele osób zupełnie nieświadomie je osłabia. Istnieje bowiem kilka nawyków, które niszczą szkliwo.

Jedną z najczęstszych przyczyn osłabień szkliwa jest zbyt mocne szczotkowanie zębów. Owszem, w czynność tą należy wkładać sporo sumienności, poświęcając uwagę wszystkim powierzchniom zębów, ale szczotkowanie nie powinno przypominać szorowania podłogi. Szkoda może być podwójna, jeśli do mycia zębów wykorzystuje się szczoteczkę o twardym włosiu. Dodatkowo, zbyt mocne szczotkowanie powoduje także cofanie się dziąseł.

Kolejny nawyk powodujący uszkodzenia szkliwa to mycie zębów bezpośrednio po wypiciu kwaśnych soków lub zjedzeniu kwaśnych owoców. I choć nie należy ich unikać ze względu na duże ilości witamin, to jednak zawarte w nich kwasy rozmiękczają szkliwo, więc jeśli zaraz po konsumpcji udamy się do łazienki celem wyszczotkowania zębów, z dużą dozą prawdopodobieństwa mocno je uszkodzimy. W takich sytuacjach z myciem należy poczekać co najmniej 30 minut.

Skoro mowa o jedzeniu i piciu, to istnieją również inne produkty, których regularne spożywanie niszczy szkliwo. Zaliczają się do nich słodkie, gazowane napoje (zabójcze nie tylko dla zębów, ale również dla figury) oraz białe wino. Te pierwsze są pełne szkodliwych cukrów i barwników, zaś drugie ma o wiele wyższą kwasowość niż wino czerwone, powodując erozję szkliwa. Dlatego białe wino lepiej pić tylko w trakcie posiłku – wytwarzana wówczas ślina nieco obniży działanie szkodliwych kwasów.

Co ciekawe, do uszkodzeń szkliwa mogą prowadzić również… zbyt częste wizyty na basenie. Od razu zastrzegamy, że pływanie to świetny sposób na poprawę kondycji i utratę zbędnych kilogramów, ale podczas kąpieli w chlorowanej wodzie należy unikać jej nabierania do ust. Wysokie stężenie chloru powoduje bowiem powstawanie przebarwień szkliwa, jego erozję, a w skrajnych przypadkach – nawet choroby przyzębia. Szkodliwe dla szkliwa jest także noszenie kolczyka w języku. Jego obijanie się o zęby może prowadzić do pęknięć szkliwa, a także ukruszeń zębów. Z tego typu biżuterii lepiej jest więc zrezygnować.

Co jeszcze szkodzi szkliwu? Amerykańscy uczeni dowiedli, że kwasy zwarte w energy drinkach rozmiękczają szkliwo zębów. Dentyści zalecają, aby ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z picia tego typu napojów.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Nawyki żywieniowe dzieci? Rodziców wspierają nauczyciele Lekarz

Co oczywiste, rodzice i rodzeństwo wywierają największy wpływ na formowanie postaw i budowanie przekonań malucha. Opublikowana na początku grudnia praca naukowców z Australii potwierdziła, że osoby z najbliższego otoczenia są dla dzieci autorytetami ...

czasopisma - Dentonet.pl
Czasopisma w poczekalni – czy mogą już wrócić? Lekarz

Choć w sprawnie zarządzanych gabinetach stomatologicznych pacjenci coraz rzadziej muszą czekać na swoją kolej, to jednym ze sposobów zajęcia ich uwagi w przypadku opóźnienia wizyty było zawsze udostępnianie czasopism. O tym, czy w czasach pandemii CO...

ROZWIŃ WIĘCEJ
płyn przeciw grzybicy - Dentonet.pl
Płyny do płukania ust mogą ograniczać emisję koronawirusa Asysta

Kolejna grupa naukowców przekonuje, że dostępne powszechnie płyny do płukania jamy ustnej mogą skutecznie ograniczać transmisję koronawirusa – informuje „Journal of Infectious Diseases”. Już pod koniec maja multidyscyplinarny zespół naukowców z Card...

Meditrans - Dentonet.pl
Sprzęt i serwis, które szanują Twój czas Lekarz

Nikogo już nie dziwi fakt, że obecnie najważniejszą walutą na świecie wcale nie są pieniądze, ale czas, którego nie da się cofnąć, dostać w prezencie czy kupić. Dla każdego z nas doba ma 24 h, a czas lekarza dentysty poświęcony pracy z pacjentem najc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres