Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Rozszczep wargi i podniebienia

Publikacja:

Rozszczep wargi i podniebienia

Choć dokładna przyczyna występowania rozszczepów wargi i podniebienia nie jest poznana, to przyjmuje się, że znaczny udział w rozwoju schorzenia mają względy dziedziczne. Wśród innych przyczyn wymienia się zaburzenia równowagi hormonalnej, niedobory żywieniowe oraz przyjmowanie pewnych leków w czasie ciąży.
 

 

Rozszczep podniebienia oznacza powstanie bezpośredniego połączenia pomiędzy podniebieniem, czyli sklepieniem jamy ustnej, a dnem jamy nosowej.
 

 

Dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia mają zazwyczaj problemy z jedzeniem, oddychaniem, a także mową. Gdy dziecko z rozszczepem podniebienia próbuje ssać pokarm, płyny i pokarmy mogą przedostawać się do jamy nosowej; można temu zaradzić, stosując specjalne butelki i specjalną opiekę do czasu, gdy dziecko będzie na tyle duże, aby mogło zostać poddane operacji.
 

 

Rozszczep wargi jest dobrze dostrzegalny i rozpoznania schorzenia dokonuje zazwyczaj lekarz prowadzący poród. Rozszczepy podniebienia różnią się umiejscowieniem, rozległością i szerokością szczeliny.
 

 

Zarówno rozszczep wargi jak i podniebienia wymaga korekcji chirurgicznej. Niezbędna jest współpraca kilku specjalistów; chirurga jamy ustnej, chirurga szczękowo-twarzowego, laryngologa, ortodonty, a późniejszym etapie leczenia także logopedy.
 

 

Chirurgiczny zabieg korekcji rozszczepu wargi wykonywany jest zazwyczaj w wieku trzech do czterech miesięcy po urodzeniu. W przypadku rozszczepu podniebienia zabieg wykonuje się w wieku jednego do dwóch lat życia, bywa, że zabieg może zostać odłożony do czasu, gdy dziecko będzie w wieku od pięciu do siedmiu lat, strukturalnych.
 

 

Dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia odpowiednio pielęgnowane i karmione, będące pod stałą opieką lekarską rozwijają się w sposób prawidłowy.
 

 

W szczególności należy:
 

– zapewnić dziecku witaminy, zwłaszcza z grupy D, jej niedobory mogą wpłynąć na niewystarczające uwapnienie zębów,
 

– dbać o prawidłowe ułożenie dziecka w łóżeczku – na zmianę na obu bokach, z głową nieco powyżej tułowia,
 

– zrezygnować całkowicie z karmienia piersią, gdyż dziecko z rozszczepem podniebienia nie umie ssać,
 

– dobrać odpowiednio szeroki smoczek,
 

– zadbać o prawidłową pozycję w czasie karmienia, niemowlę należy trzymać prawie pionowo,
 

– podczas karmienia starannie kontrolować czy dziecko w sposób prawidłowy przełyka pokarm,
 

– jeśli zaleci specjalista, stosować płytkę podniebienną, która ułatwia karmienie,
 

– chronić dziecko przed infekcjami,
 

– po zabiegu operacyjnym przestrzegać odpowiedniej diety (głównie z produktów półpłynnych),
 

– po zabiegu zasięgnąć porady foniatry i logopedy.

 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

EEC3
Uzupełnienie protetyczne u pacjenta z EEC po rozszczepie wargi Lekarz

Zespół EEC (ang. Ectrodactyly-Ectodermal Dysplasia Clefting Syndrome) to zespół wad wrodzonych, charakteryzujący się triadą występujących u pacjenta nieprawidłowości. Jedną z nich są rozszczepy podniebienia i wargi oraz wady występujące w obrębie uzę...

lyzki ortodontyczne
Łyżki ortodontyczne dla dzieci z rozszczepem warg i podniebienia Lekarz

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęli pracę nad udoskonaleniem łyżek ortodontycznych oraz stentów donosowych, czyli sprzętu pomocnego dla dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia....

Operation Smile - Dentonet.pl
Fundacja Operation Smile dla dzieci z rozszczepem wargi Lekarz

Pandemia COVID-19 bardzo utrudniła, a nierzadko uniemożliwiła pracę setek organizacji charytatywnych niosących pomoc pacjentom na całym świecie. Jedną z nich jest oparta na pracy wolontariuszy Operation Smile (Operacja Uśmiech). Od niemal czterech de...

ROZWIŃ WIĘCEJ
operacja
Gruczolak wielopostaciowy podniebienia u 12-latka Lekarz

Gruczolak wielopostaciowy (guz mieszany, gruczolak pleomorficzny) jest najczęstszym nowotworem gruczołów ślinowych, ale zmiana ta występuje bardzo rzadko u pacjentów pediatrycznych. W większości przypadków lokalizuje się w śliniance przyusznej, a zde...