Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Frenulektomia wędzidełka górnej wargi

Publikacja:
Frenulektomia wędzidełka górnej wargi

Frenulektomia wędzidełka górnej wargi

Frenulektomia wędzidełka górnej wargi to zabieg polegający na wycięciu przerośniętego wędzidełka wargi górnej. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, zwykle u dzieci.

Wędzidełko wargi górnej to pionowy fałd błony śluzowej, biegnący od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego szczęki. Jest ono zbudowane z tkanki łącznej włóknistej, pokrytej częściowo rogowaciejącym nabłonkiem.

W praktyce klinicznej występują różnego rodzaju wady rozwojowe wędzidełka – jego przerost, nieprawidłowy przyczep, niedostateczne wykształcenie, a nawet całkowity brak wędzidełka. Wady te mogą powodować rozmaite nieprawidłowości – ortodontyczne, periodontologiczne, protetyczne, logopedyczne oraz estetyczne.

Frenulektomia wędzidełka górnej wargi to zabieg, który polega na chirurgicznym wycięciu wędzidełka wargi górnej. Jego głównym celem jest usunięcie nadmiaru tkanki międzyzębowej, co prowadzi do zmniejszenia napięcia krańcowych włókien tkanki dziąsła. Zabieg zwykle przeprowadza się u dzieci.

Frenulektomia wędzidełka górnej wargi jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga specjalnych przygotowań. Może być przeprowadzana tradycyjnymi metodami chirurgicznymi lub z zastosowaniem lasera, co znacznie zwiększa precyzję zabiegu, zmniejsza krwawienie okołozabiegowe oraz skraca czas rekonwalescencji. W jej trakcie u dziecka stosuje się zalecone przez lekarza preparaty przyspieszające gojenie tkanek. Przez kilka dni wskazane może być także spożywanie płynnych i półpłynnych pokarmów.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

rozszczep wargi
Czynniki rozwoju rozszczepu wargi i podniebienia u płodu Lekarz

Przeprowadzone w ostatnim czasie badania sugerują, że istotną rolę w powstawaniu rozszczepu wargi lub podniebienia u rozwijających się płodów odgrywają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Praca podejmująca tę tematykę została opublikowan...

narzedzia
Uzupełnienie protetyczne u pacjenta z EEC po rozszczepie wargi Lekarz

Zespół EEC (ang. Ectrodactyly-Ectodermal Dysplasia Clefting Syndrome) to zespół wad wrodzonych, charakteryzujący się triadą występujących u pacjenta nieprawidłowości. Jedną z nich są rozszczepy podniebienia i wargi oraz wady występujące w obrębie uzę...

Operation Smile - Dentonet.pl
Fundacja Operation Smile dla dzieci z rozszczepem wargi Lekarz

Pandemia COVID-19 bardzo utrudniła, a nierzadko uniemożliwiła pracę setek organizacji charytatywnych niosących pomoc pacjentom na całym świecie. Jedną z nich jest oparta na pracy wolontariuszy Operation Smile (Operacja Uśmiech). Od niemal czterech de...