Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Jak rozpoznać liszaj płaski w jamie ustnej i jak go leczyć?

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak rozpoznać liszaj płaski w jamie ustnej i jak go leczyć?

Jak rozpoznać liszaj płaski w jamie ustnej i jak go leczyć?

Istnieje dość spora grupa chorób, których przypadkowe rozpoznanie następuje podczas kontaktu pacjenta z zespołem stomatologicznym oraz przeprowadzanych w tym czasie zabiegów leczniczych i higienizacyjnych. Jedną z nich jest liszaj płaski. Warto więc znać podstawowe informacje odnośnie tego schorzenia.

Liszaj płaski – wbrew pozorom – jest chorobą występującą dość często. Choć bezpośrednie przyczyny jego powstawania nie zostały do końca wyjaśnione, to wiadomo, że nie jest on zaraźliwy. Występuje częściej u kobiet pomiędzy 30. a 60. rokiem życia, u osób chorujących na cukrzycę, ze zdiagnozowanymi chorobami wątroby, a także palaczy tytoniu.

Liszaj płaski – objawy

Liszaj płaski pojawia się na różnych częściach ciała. Może zaatakować m.in. stopy, dłonie, skórę głowy (przy mieszkach włosowych), narządy płciowe, a także jamę ustną. W tym ostatnim przypadku liszaj płaski przyjmuje postać mlecznobiałych grudek na błonie śluzowej jamy ustnej. Grudki te zlewają się ze sobą, tworząc charakterystyczną, jasną siateczkę. Zazwyczaj umiejscowione są w tylnej części błon śluzowych policzka, niekiedy dochodząc do kącików ust. Ich lokalizacja odróżnia liszaja płaskiego choćby od leukoplakii, której objawem są zmiany na błonach śluzowych przedniej części policzka. Zmianom towarzyszy swędzenie, w skrajnych przypadkach liszaj płaski w jamie ustnej może przyjmować postać bolesnego owrzodzenia.

Liszaj płaski w jamie ustnej – leczenie

Ponieważ nie udało się ustalić konkretnych przyczyn choroby, liszaj płaski leczony jest jedynie objawowo. Pacjentom, u których zdiagnozuje się zmiany, zaleca się m.in. zrezygnowanie z palenia papierosów oraz spożywania bardzo pikantnych, drażniących błony śluzowe potraw.

Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej, wskazane jest czasowe zastąpienie gotowych płynów do płukania ust (często zawierają one w swoim składzie drażniący alkohol) płukankami z siemienia lnianego, szałwii i malwy. Mają one działanie powlekające, osłaniające i antyseptyczne.

W leczeniu liszaja płaskiego pomoce bywa wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w witaminę A, B, C, E, PP i kwas foliowy lub ich suplementacja. W przypadku zaawansowanych stadiów choroby, o charakterze przewlekłym lub nawracającym, dopuszcza się stosowanie – oczywiście pod kontrolą lekarza – środków antyhistaminowych lub kortykosteroidów.

W jamie ustnej rozpoczyna się wiele innych chorób, w tym nowotwory. O „współpracy” lekarzy dentystów z onkologami mówi prof. Arkadiusz Jeziorski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dziąsła - Dentonet.pl
Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na układ krążenia Lekarz

Z badania wykonanego w 2018 r. podczas akcji „Po Pierwsze Zdrowie” przez prof. dr hab. Renatę Górską wynika, że 5% ankietowanych nie myje zębów w ogóle, a 15% robi to raz w tygodniu. Przekłada się to na konkretne dolegliwości: 8 na 10 osób w wieku 35...

przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

Plazmocytarne zapalenie błon śluzowych języka u 14-latka Lekarz

Plazmocytarne zapalenie błon śluzowych (ang. plasma cell mucositis, PCM)  jest zaburzeniem idiopatycznym (niekiedy także izolowane PCM), histologicznie charakteryzującym się gęstymi naciekami limfocytów i komórek plazmatycznych w błonie śluzowej. Zmi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem po raz dwudziesty Asysta

4 lutego już po raz dwudziesty obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy podkreślają, że w walce z rakiem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe, czyli badania, które przeprowadza się wśród osób zdrowych w celu wykryc...

lek na raka - Dentonet.pl
Nowy nośnik dla leków na stany przednowotworowe jamy ustnej Lekarz

Opracowaniem nośnika do dostarczania leku w stanach przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej zajmują się młode badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzięki niemu leczenie ma być łatwiejsze i skuteczniejsze.Projekt Joanny Potaś i Jago...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Elka123
Z badań naukowych wynika, że na podstawie liszaja zdiagnozowano wiele przypadków wczesnych stadiów nowotworowych. To ważny argument w dyskusji na temat konieczności systematycznej kontroli stanu błon śluzowych w jamie ustnej.
Oceń komentarz:     4: : 0 Odpowiedz
zen.macko
To kolejny dowód na to, jak istotną rolę odgrywają regularne wizyty u dentysty. W jamie ustnej można zdiagnozować wiele chorób, i to nie tylko próchnicę czy parodontozę.
Oceń komentarz:     2: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres