Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Protezy – 12 faktów, które musisz znać. Część II

Brak komentarzy | Publikacja:
Protezy – 12 faktów, które musisz znać. Część II

Protezy – 12 faktów, które musisz znać. Część II

Kilka dni temu przedstawiliśmy pierwsze 6 z 12 faktów, które powinien znać każdy użytkownik protez zębowych („Protezy – 12 faktów, które musisz znać. Część I”). Dzisiaj uzupełniamy poprzedni artykuł o kolejne 6 informacji przydatnych dla noszących protezy.


Fakt 7 ‒ Leki, zarówno te przepisane przez lekarza, jak i dostępne bez recepty, mogą uszkodzić protezę
Przyjmowane leki mają wpływ na naszą jamę ustną i zęby (o czym pisaliśmy chociażby w artykule „Wpływ niektórych leków na stan zębów i dziąseł”), mogą także wpływać na protezę zębową, np. na jej dopasowanie. I to zarówno leki recepturowe – przepisane przez lekarza, jak i te dostępne bez recepty. Dlatego zawsze należy poinformować swojego dentystę o wszystkich przyjmowanych medykamentach, nawet jeśli bierzemy je okazjonalnie.

Fakt 8 ‒ Nie stracisz majątku, chodząc na regularne kontrole
Założenie, że regularne wizyty będą kosztowały majątek często prowadzi do zaniechania wizyt kontrolnych u stomatologa. Dotyczy to właściwie wszystkich specjalności, nie tylko protetyki stomatologicznej. Ale jeśli masz protezę, regularne kontrole u dentysty pozwolą ci cieszyć się swym uśmiechem, a co ważniejsze – zapewnią komfort użytkowania. Dlatego bardzo istotne jest, by omówić z dentystą kwestie finansowe. Pamiętaj, że w ramach NFZ pacjentowi przysługuje także leczenie protetyczne. W razie konieczności pacjent ma prawo do leczenia z zastosowaniem protez akrylowych w szczęce i żuchwie raz na 5 lat, a także prawo do bezpłatnej naprawy protezy raz na 2 lata (także w większym zakresie, np. z wyciskiem lub podścieleniem protezy). Nie bój się pytać czy wyrazić swoich obaw jeśli chodzi o koszty wizyt, ewentualnych napraw, czy dodatkowych poprawek. Pamiętaj także, że proteza ma ci zapewnić komfort mówienia, jedzenia i uśmiechania się przez wiele lat, a zdrowie jamy ustnej wpływa na stan zdrowia całego organizmu.

Fakt 9 ‒ Nigdy nie naprawiaj protezy sam!
Nigdy nie próbuj sam dokonać poprawek czy napraw protezy zębowej. Próby samodzielnego dopasowania czy sklejenia protezy najczęściej prowadzą do trwałego jej uszkodzenia, co w efekcie pociąga za sobą konieczność wykonania nowej protezy. Samodzielnie poprawki protezy mogą spowodować np. uszkodzenie miękkich tkanej jamy ustnej czy zwiększony nacisk na kości, co prowadzi do szybszej ich utraty.

Fakt 10 ‒ Nie masz czasu? Poprawki mogą być wykonane jednego dnia
Zniechęca cię myśl, że ewentualne poprawki czy naprawy protezy będą wymagać kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym? Niepotrzebnie – nowoczesna stomatologia pozwala na dokonanie niektórych poprawek nawet podczas jednej wizyty u stomatologa, od razu w gabinecie. Jeżeli nie ma takiej możliwości, nigdy nie bój się zaznaczyć, że zależy ci na czasie. Być może, nawet jeśli stomatolog nie może wykonać pracy sam, naprawiona proteza będzie do odebrania jeszcze tego samego dnia.

Fakt 11 ‒ Nie unikaj wymiany protezy
Proces dopasowania pierwszej protezy bywa dla niektórych pacjentów trudny. Poza doznaniami fizycznymi, związanymi z dopasowywaniem protezy, w grę wchodzi także psychika – do noszenia protezy trzeba się przyzwyczaić i trzeba ją zaakceptować. Dlatego zdarza się, że wielu pacjentów unika wymiany protezy na nową. Nie chcą jeszcze raz przechodzić przez cały proces. Niesłusznie! Pierwszy raz jest najtrudniejszy – wtedy pacjent musi się nauczyć wszystkiego od początku – jak jeść, mówić, nosić, zdejmować czy czyścić protezę. Za drugim razem, kiedy zachodzi konieczność wymiany protezy na nową, te aspekty nie mają już znaczenia, zatem cały proces trwa zdecydowanie krócej – trzeba tylko dopasować kształt nowej protezy.
Warto wiedzieć, że noszenie źle dopasowanej protezy może podrażniać dziąsła, język czy policzki, a nawet spowodować takie zmniejszenie wyrostka zębodołowego, że niemożliwe będzie dopasowanie następnej protezy. Oczywiście nieodpowiednia proteza wpływa także negatywnie na zdolność żucia, powoduje również powstawanie charakterystycznych zmarszczek. Jeśli spojrzeć zatem z szerszej perspektywy, krótki okres dopasowywania nowej protezy i przyzwyczajania się do niej to mała cena.

Fakt 12 ‒ Proteza protezie nierówna
Protezy są różne, tak jak różne są potrzeby pacjentów. Zanim dentysta zaproponuje Ci rozwiązanie, musi przeprowadzić dokładne badanie, wraz z szerokim wywiadem dotyczącym zdrowia. W określeniu rodzaju protezy, jaka będzie najbardziej odpowiednia, pomocne będą np. zdjęcia radiologiczne czy tomografia 3D, na podstawie których można określić stan kości. Warto szczerze porozmawiać ze stomatologiem na temat kosztów związanych z całym leczeniem protetycznym. Znając możliwości finansowe oraz oczekiwania pacjenta, dentysta będzie w stanie zaproponować najlepsze wyjście spośród szeregu dostępnych możliwości.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

licówki - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część XX Lekarz

Zachęcamy do zapoznania się z naszym tradycyjnym już zestawieniem najważniejszych wiadomości ze świata stomatologii z ostatnich dni! O przewadze diagnostycznej tomografii komputerowej (cone beam computed tomography; CBCT) w porównaniu z radiologią 2...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia część XIX Lekarz

Zachęcamy do zapoznania się z naszym cotygodniowym przeglądem najważniejszych aktualności ze świata stomatologii. Do zwiększonego przyrostu zakażenia koronawirusem przyczyniają się weekendowe spotkania towarzyskie, w trakcie których zapomina się o o...

ROZWIŃ WIĘCEJ
uszkodzony unit - Dentonet.pl
Uszkodzony unit – czy musisz płacić z własnej kieszeni? Asysta

Unit stomatologiczny to podstawowy element wyposażenia każdego gabinetu – pracuje przy nim nie tylko lekarz dentysta, ale również np. higienistka stomatologiczna wykonująca zabiegi higienizacji. Niestety, mimo uwagi i koncentracji zdarzyć się może zn...

leczenie osób w kryzysie psychicznym - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia część XVI Lekarz

Zachęcamy do zapoznania się z naszym cotygodniowym przeglądem najciekawszych wiadomości ze świata stomatologii! Włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania oraz utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego – minist...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji