Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Protezy – 12 faktów, które musisz znać. Część I

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Protezy – 12 faktów, które musisz znać. Część I

Protezy – 12 faktów, które musisz znać. Część I

Przedstawiamy pierwsze 6 z 12 faktów, które każdy użytkownik protez zębowych powinien znać. Poniższy zbiór podstawowych informacji został opracowany wspólnie z American Dental Association.

Fakt 1 ‒ Protezy nie są wieczne
Nowoczesne protezy są co prawda bardziej wytrzymałe niż kiedyś, ale nie zmienia to faktu, że zużywają się, jak wszystkie inne rzeczy. Z czasem tracą więc początkowy wygląd i coraz gorzej spełniają swoją funkcję. Proteza może też ulec mechanicznemu uszkodzeniu, np. przez upadek z wysokości. Co więcej, z wiekiem zmienia się także kształt naszej jamy ustnej, co powoduje, że dotychczasowa proteza przestaje być idealnie dopasowana i należy ją wymienić lub ponownie dopasować średnio co 5‒7 lat.

Fakt 2 ‒ Nawet jeśli proteza pasuje idealnie, należy regularnie odwiedzać dentystę
Podczas kontrolnej wizyty stomatologicznej lekarz dentysta nie tylko sprawdzi stan protezy, ale także stan całej jamy ustnej w poszukiwaniu oznak różnych chorób – od zapalenia dziąseł począwszy, na raku jamy ustnej skończywszy. Jama ustna jest bowiem miejscem, w którym często pojawiają się pierwsze oznaki chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy.


Fakt 3 ‒ Nikt nie musi wiedzieć, że nosisz protezę
Obecne możliwości protetyki stomatologicznej pozwalają na stworzenie protezy, która nie tylko jest idealnie dopasowana do kształtu jamy ustnej, ale też wygląda jak naturalne uzębienie. Co więcej, za pomocą odpowiednio dobranej protezy można się odmłodzić o ładnych parę lat – znika smutny wyraz twarzy powodowany przez zapadnięte policzki, a nawet zmniejszają się zmarszczki.

Fakt 4 ‒ Użytkownicy protez jedzą normalnie
W wielu przypadkach użytkownicy protez odkrywają, że znów mogą jeść ulubione potrawy. Nawet mimo kilku restrykcji, dieta użytkowników protez jest bardziej zróżnicowana niż osób, które nie uzupełniły w ten sposób braków w uzębieniu. Protezy zatem nie tylko urozmaicają dietę, ale także pozwalają dokładniej żuć spożywane produkty, co ma korzystny wpływ na proces trawienia, a w konsekwencji na cały organizm.

Fakt 5 ‒ Użytkownicy protez mówią wyraźniej
To, czy mówimy wyraźnie zależy od tego, czy nasz język, zęby, wargi, policzki i podniebienie są prawidłowo zbudowane. Braki w uzębieniu zaburzają współpracę tych wszystkich elementów, przez co możemy nie być w stanie wymówić pewnych głosek. Odpowiednio dobrana proteza przywraca nie tylko zdolność żucia i atrakcyjny wygląd, ale także możliwość wyraźnego artykułowania.

Fakt 6 ‒ Klej mocujący może zwiększyć komfort noszenia protezy
Chociaż protezy są tak projektowane, by idealnie pasowały do kształtu jamy ustnej danego pacjenta i rzadko wymagają używania dodatkowego preparatu mocującego, niektórzy pacjenci używają klejów mocujących. Taka możliwość poprawia komfort psychiczny, np. podczas ważnych spotkań. Należy jednak pamiętać, że jeśli proteza przestaje pasować, nie należy używać kleju w celu jej umocowania w jamie ustnej, a skontaktować się ze swoim dentystą, który ponownie dopasuje protezę. Preparaty mocujące do protez są także wyjściem w sytuacji, kiedy pacjent cierpi na dużą utratę kości i odpowiednie dopasowanie protezy nie jest możliwe.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia część XXV Lekarz

Zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem najciekawszych wiadomości ze świata stomatologii z ostatniego tygodnia. Przed kilkoma tygodniami Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaktualizowała wytyczne w sprawie stosowania amalgamatu...

leczenie osób w kryzysie psychicznym - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia - część XXI Lekarz

Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym zestawieniem aktualności ze świata stomatologii z ostatnich dni! Maseczka, dystans i dezynfekcja rąk to trzy najprostsze sposoby, które w znacznym stopniu ograniczają rozprzestrzenianie się koronawirusa – oceni...

ROZWIŃ WIĘCEJ
uszkodzony unit - Dentonet.pl
Uszkodzony unit – czy musisz płacić z własnej kieszeni? Asysta

Unit stomatologiczny to podstawowy element wyposażenia każdego gabinetu – pracuje przy nim nie tylko lekarz dentysta, ale również np. higienistka stomatologiczna wykonująca zabiegi higienizacji. Niestety, mimo uwagi i koncentracji zdarzyć się może zn...

leczenie osób w kryzysie psychicznym - Dentonet.pl
Stomatologiczny przegląd tygodnia część XVI Lekarz

Zachęcamy do zapoznania się z naszym cotygodniowym przeglądem najciekawszych wiadomości ze świata stomatologii! Włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania oraz utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego – minist...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres