Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Próchnica zwiększa ryzyko występowania chorób serca i zawału

Brak komentarzy | Publikacja:
Próchnica zwiększa ryzyko występowania chorób serca i zawału

Próchnica zwiększa ryzyko występowania chorób serca i zawału

Dla większości osób próchnica to choroba związana z bólem zębów oraz pojawiającymi się ubytkami. Tymczasem próchnica – zwłaszcza nieleczona – ma olbrzymi wpływ na stan całego organizmu. Badacze udowodnili, że bakterie odpowiedzialne za tworzenie się próchnicy zwiększają ryzyko schorzeń serca, z zawałem włącznie.

Według badania „Monitoring zdrowia jamy ustnej” przeprowadzonego w naszym kraju w latach 2010-2012, próchnica jest w Polsce chorobą społeczną. Cierpi na nią 99% Polaków w wieku 35-44 lata, zaś wśród osób w wieku 65-74 lata aż 44% jest całkowicie bezzębnych. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z faktu, że nieleczona próchnica ma olbrzymi wpływ na stan całego organizmu. Szczególnie niebezpieczna jest zwłaszcza dla serca oraz układu krwionośnego.

Za próchnicę oraz związane z nią powikłania ze strony serca odpowiadają dwa szczepy bakterii z rodziny paciorkowców zieleniejących: streptococcus mutans oraz streptococcus salivarius. Żywią się one cukrami, dostarczanymi organizmowi pod postacią pożywienia. Jeśli pozostałości pokarmów nie są dokładnie usuwane z jamy ustnej, stają się idealną pożywką dla znajdujących się tam bakterii. Efektem metabolizmu szkodliwych drobnoustrojów są natomiast kwasy, które stopniowo niszczą podstawową barierę ochronną zębów, czyli szkliwo, a następnie głębsze warstwy zębów.

W niektórych przypadkach powodujące próchnicę bakterię mogą dostać się do krwi pacjenta. Dzieje tak np. na skutek uszkodzenia tkanek jamy ustnej, przy usuwaniu zębów czy podczas leczenia kanałowego. U większości osób ogólnie zdrowych, obecność bakterii we krwi nie daje żadnych konkretnych objawów i może dojść nawet do ich samoczynnego wydzielenia z organizmu. Niestety, u pacjentów z wrodzonymi wadami serca lub po przeprowadzonych operacjach kardiochirurgicznych, zakażenie paciorkowcami zieleniejącymi może skutkować infekcyjnym zapaleniem wsierdzia. Osoby z tego typu problemami powinny o nich informować stomatologa przed każdym ewentualnym zabiegiem dentystycznym. Lekarz najprawdopodobniej włączy u nich profilaktyczną antybiotykoterapię.

Próchnica połączona z chorobami przyzębia zwiększa także ryzyko wystąpienia zawału i schorzeń naczyń krwionośnych. Niewłaściwa higiena jamy ustnej powoduje, że szkodliwe paciorkowce namnażają się nie tylko na zębach, ale również na dziąsłach, języku czy błonach śluzowych. Jeżeli dodatkowo pacjent cierpi na częste krwawienia z dziąseł, każde tego typu mikrouszkodzenie otwiera bakteriom drogę do układu krwionośnego. Jak udowodnili naukowcy, są one tam traktowane jako ciała obce i atakowane przez odpowiednie przeciwciała oraz płytki krwi. W swoisty sposób oblepiają one bakterie, sprawiając, że stają się większe, cięższe i osiadają na ścianach naczyń krwionośnych, prowadząc do ich uszkodzeń oraz zmniejszenia przepustowości. Na skutego tego powstają niebezpieczne blaszki miażdżycowe, które niekiedy odrywają się od ścian naczynia i powodują jego zatkanie. W efekcie, dochodzi do niedokrwienia mózgu serca, a to może skutkować udarem bądź zawałem.

Warto też pamiętać, że paciorkowce mają również wpływ na występowanie innych groźnych schorzeń. Mogą one spowodować zapalenie kłębuszkowe nerek, ropnie płuc lub wątroby, zapalenie oczu, a nawet chorobę reumatyczną. Najważniejszym elementem profilaktyki jest tu właściwa higiena jamy ustnej: regularne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust, a także systematyczne wizyty u dentysty.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroba przyzębia zwiększa ryzyko raka przełyku i żołądka Lekarz

Pacjenci, którzy przebyli choroby dziąseł są bardziej narażeni na rozwój nowotworów przełyku i żołądka. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, których badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „British Medical Journal” (B...

choroby zawodowe dentystów - Dentonet.pl
Konieczny szerszy katalog chorób zawodowych dentystów Lekarz

Lekarze dentyści uważają za zasadne rozszerzenie katalogu chorób zawodowych m.in. o schorzenia kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych oraz choroby oczu – wynika z ankiety przeprowadzonej przez komisję stomatologiczną NRL. Przypomnijmy – od 24 czerwca...

cukrzyca - Dentonet.pl
Cukrzyca typu 1 u dzieci znacznie zwiększa ryzyko próchnicy Lekarz

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach BMC Oral Health, aż 2/3 dzieci z cukrzycą typu 1 ma próchnicę. Zaleca się, by pozostawały one pod stałą kontrolą dentysty i przykładały dużą uwagę do codziennej higieny jamy ustnej.Grupa naukowców pod przew...

ROZWIŃ WIĘCEJ

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji