Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Pomocny zmysł odczuwania gorzkiego smaku

Publikacja:

Pomocny zmysł odczuwania gorzkiego smaku

Osoby wrażliwe na odczuwanie gorzkiego smaku rzadziej uzależniają się od nikotyny – informuje pismo "American Journal of Human Genetics".
 

 

Szczególna wrażliwość na gorzki smak pozwala także unikać potencjalnie toksycznych pokarmów. Zdolność ta uwarunkowana jest genetycznie, inna u każdego osobnika i uzależniona od przynależności do danej grupy etnicznej.
 

 

Badacze z University of Virginia Health System wykazali, że geny od których zależy wrażliwość na odczuwanie gorzkiego smaku, odgrywają rolę w procesie uzależnienia od nikotyny.
 

 

Badaniami objęto grupę 2 tysięcy osób. Osoby, które intensywniej odczuwały gorzki smak były mniej narażone na uzależnienie od nikotyny w porównaniu z osobami odczuwającymi ten smak mniej intensywnie.
 

 

W wynikach swoich badań, naukowcy upatrują szansę na stworzenie testów identyfikujących osoby bardziej narażone na rozwój nałogu nikotynowego. „Wiedza, którą zdobyliśmy może być ważnym narzędziem w przewidywaniu, kto ma większe predyspozycje do bycia palaczem” – twierdzi kierujący badaniami dr Ming Li.
 

 

Kluczem do sukcesu jest zrozumienie wzajemnego oddziaływania wielu różnych genów od których zależy rozwój uzależnienia od nikotyny. To pozwoli na rozwój metod zapobiegania nałogowi i leczenia palaczy.

Dr Li wraz ze swoimi współpracownikami korzysta z algorytmów i programów komputerowych, które pozwalają badać wzajemne relacje pomiędzy genami i środowiskiem oraz uwzględnić inne ważne czynniki, takie jak wiek, płeć i rasę pacjenta.

 

 

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Ekstrakcja zęba - Dentonet.pl
Ekstrakcja ósemek ma wpływ na odczuwanie smaku? Lekarz

Usunięcie ósemek pozytywnie wpływa na funkcjonowanie kubków smakowych – wynika z badań amerykańskich naukowców, których wyniki opublikowano w czasopiśmie "Chemical Sences" wydawanym przez Oxford Academic. Uczeni z University of Pennsylvania dowiedli...

COVID-19 - Dentonet.pl
COVID: kserostomia, dysfunkcje smaku, zmiany w jamie ustnej Lekarz

Z pracy opublikowanej w sierpniu na łamach czasopisma naukowego „Journal of Dental Research”, dotyczącej objawów zakażeniem SARS-CoV-2 w jamie ustnej wynika, że u ponad 40% pacjentów z COVID-19 występowała suchość w ustach, ale częste były również ró...

zaburzenia smaku
COVID-19: obniżone odczuwanie smaku a zaburzenia węchu Lekarz

Wielu pacjentów chorujących na COVID-19 zgłasza zaburzenia smaku i powonienia. Należą one do najczęstszych objawów choroby, przy czym zaburzenia smaku (takie jak np. ageuzja, hipogeuzja czy parageuzja) to najpowszechniej występująca manifestacja koro...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ekstrakcja zeba
Pozytywny wpływ ekstrakcji ósemek na odczuwanie smaku Lekarz

Pacjenci, u których usunięto trzecie zęby trzonowe, doświadczają poprawy smaku po latach od wykonania ekstrakcji. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z Centrum Powonienia i Smaku Zakładu Otorynolaryngologii Uniwersytetu Pen...