Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Ostateczny koniec amalgamatu

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Ostateczny koniec amalgamatu

Na temat stosowania (lub nie) amalgamatu w praktykach stomatologicznych przelaliśmy w Dentonecie morze wirtualnego atramentu.

Wszystko wskazuje na to, że ten najpopularniejszy w historii materiał do wypełnień ubytków ostatecznie przechodzi do historii.

10 października br. w japońskim mieście Minamata podpisano porozumienie, które zobowiązuje kraje członkowskie ONZ do niestosowania tego materiału w dentystyce „w najbliższym czasie”.

Porozumienie to jest efektem wieloletniej pracy ONZ-owskiej międzyrządowej komisji negocjacyjnej UNEPINC. Warunki porozumienia zostały uzgodnione już wcześniej – w styczniu 2013 roku w Genewie – jednak podpisanie ostatecznego porozumienia nastąpiło dopiero w ubiegłym tygodniu.

Ci, którzy uważają, że od kilku dni obowiązuje całkowity zakaz stosowanie amalgamatu we wszystkich gabinetach stomatologicznych w krajach członkowskich ONZ mogą być w błędzie. Podpisany w Japonii układ, jakkolwiek zobowiązuje państwa zrzeszone w ONZ do wyeliminowania amalgamatu, to jednak …nie określa ram czasowych („over an appropriate period of time”).

Nie wszyscy członkowie ONZ-owskiej komisji wydają się też być jednakowo entuzjastyczni, jeśli chodzi o wprowadzony zakaz.

Przykładowo, dr Stuart Johnson członek British Dental Association oraz World Dental Federation Amalgam Task Team zaapelował, żeby zakazu stosowania amalgamatu nie wprowadzać od razu, ale w „rozsądnych ramach czasowych”.

Johnson, choć w sumie lobbował za zakazem, to jednocześnie podkreśla wyjątkowe zalety tego typu wypełnienia: jego trwałość, długowieczność i bezpieczeństwo stosowania(!) oraz zasługi w realizacji różnych programów zdrowotnych dotyczących zdrowia jamy ustnej.

Tak czy owak dni amalgamatu w praktykach stomatologicznych są już definitywnie policzone.

 

opr. tch

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
Czy obowiązkowe separatory amalgamatu są egzekwowane? Lekarz

Troje posłów – Tomasz Aniśko, Małgorzata Tracz i Urszula Zielińska – w interpelacji do ministra zdrowia pyta, czy obowiązek instalowania separatorów amalgamatu w gabinetach stomatologicznych jest egzekwowany przez polskich dentystów, a jeśli nie – ja...

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
Czy Polska przestrzega unijnych przepisów o amalgamacie? Lekarz

Poseł Grzegorz Furgo w skierowanej do ministra zdrowia interpelacji pyta, dlaczego w Polsce jako jedynym kraju Unii Europejskiej nie został wyegzekwowany obowiązek stosowania separatorów amalgamatu w gabinetach stomatologicznych.Minęły już ponad czte...

amalgamat - Dentonet.pl
Eko-Unia monitoruje ograniczanie użycia rtęci w stomatologii Lekarz

Stowarzyszenie Eko-Unia bacznie przygląda się procesowi ograniczania użycia rtęci – przede wszystkim amalgamatu – w stomatologii. W specjalnym komunikacie stowarzyszenie zachęca do zgłaszania wszystkich nieprawidłowości z tym związanych.Jak czytamy n...

ROZWIŃ WIĘCEJ
amalgamat - Dentonet.pl
Jak przebiega separacja amalgamatu stomatologicznego? Lekarz

Na czym polega dokładnie proces separacji amalgamatu? W jaki sposób urządzenia oddzielają fragmenty tego wypełnienia? Jak gwarantowana jest skuteczność separacji? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego na temat tego procesu. Tu wątpliwości właś...

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
ORL w Rzeszowie: na razie lepiej nie stosować amalgamatu Lekarz

Komisja stomatologiczna ORL w Rzeszowie rekomenduje, by gabinety posiadające umowę z NFZ-em, a niewyposażone w separatory amalgamatu, do czasu pojawienia się oficjalnych wytycznych ministerstwa zdrowia nie wykonywały procedur leczniczych z wykorzysta...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres