Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Wpływ zażywania narkotyków na zdrowie zębów i jamy ustnej

Brak komentarzy | Publikacja:
Wpływ zażywania narkotyków na zdrowie zębów i jamy ustnej

Wpływ zażywania narkotyków na zdrowie zębów i jamy ustnej

W majowym numerze wydawanego na amerykańskim rynku czasopisma medycznego „Addiction” ukaże się przekrojowy artykuł omawiający wpływ narkotyków na zdrowie zębów i jamy ustnej.

Artykuł opracowała grupa naukowców z University of Queensland, która przeprowadziła analizę dotychczas odbytych już badań, jak również przygotowała szereg własnych obserwacji.

Jak powszechnie wiadomo, osoby zażywające różne rodzaje narkotyków są o wiele bardziej narażone na występowanie próchnicy. Częściej występują u nich zaburzenia w pracy ślinianek i kserostomia, nałogowy bruksizm, a także erozja szkliwa, spowodowana kontaktem zębów z chemicznymi składnikami środków odurzających. Dodatkowo, pewne rodzaje narkotyków znacznie zwiększają apetyt i ochotę na przekąski o wysokiej zawartości cukru, co również sprzyja rozwojowi próchnicy.

Zażywanie narkotyków doprowadza ponadto do zaniedbywania higieny jamy ustnej – osoby z tego typu problemami zapominają o regularnym myciu zębów, a także zdecydowanie rzadziej odwiedzają dentystę – zarówno profilaktycznie, jak i w sytuacjach, gdy zaczyna dokuczać im ból zębów. Dlatego leczenie stomatologiczne pacjentów zażywających narkotyki to duże wyzwanie dla lekarzy dentystów. Sygnałem, że pacjent może mieć problemy z narkotykami, jest chociażby jego wyjątkowa odporność na środki przeciwbólowe i znieczulające.

W artykule podkreślono również, że w przypadku podejrzeń dotyczących zażywania narkotyków przez daną osobę obowiązkiem zespołu stomatologicznego jest próba skierowania jej do specjalistów zajmujących się leczeniem uzależnień.

W Łodzi odbyła się czwarta edycja Wojewódzkiej Konferencji Higieny Stomatologicznej. Spotkanie dedykowane dla higienistek i asystentek zorganizowało Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego. Tym razem wiodącym tematem konferencji była protetyka.

AF

Fot. stevepb, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Rak jamy ustnej? 65% mniej skierowań na badania Lekarz

W Zjednoczonym Królestwie za sprawą wspólnych działań Fundacji Raka Jamy Ustnej (MCF) oraz Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Stomatologicznego (BDHF) w listopadzie obchodzony jest już od lat Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej. W tym roku działania te wy...

higiena jamy ustnej - Dentonet.pl
USA: czy z powodu COVID-19 pacjenci zaniedbali zdrowie jamy ustnej? Lekarz

Mimo ograniczeń oraz zagrożeń, jakie wiążą się z pandemią koronawirusa, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie zrezygnowali z dbania o higienę jamy ustnej. Co więcej, pod tym względem jest nawet lepiej niż na krótko przed pojawieniem się COVID-19. Takie...

dziąsła - Dentonet.pl
Jak zdrowie jamy ustnej wpływa na układ krążenia Lekarz

Z badania wykonanego w 2018 r. podczas akcji „Po Pierwsze Zdrowie” przez prof. dr hab. Renatę Górską wynika, że 5% ankietowanych nie myje zębów w ogóle, a 15% robi to raz w tygodniu. Przekłada się to na konkretne dolegliwości: 8 na 10 osób w wieku 35...

ROZWIŃ WIĘCEJ
hospitalizacje u dzieci - Dentonet.pl
Zdrowie jamy ustnej dzieci? Jest światełko w tunelu!

- Z obserwacji i badań wynika, że sytuacja dotycząca stanu zdrowia jamy ustnej u dzieci w Polsce uległa w ostatnich latach poprawie - mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Olczak-Kowalczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji