Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Leczenie i zapobieganie chorobom przyzębia

Publikacja:

Leczenie i zapobieganie chorobom przyzębia

Według nowoczesnej profilaktyki największe znaczenie ma utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Kontrolę nad płytką nazębną utrzymuje się przez szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznych, a także przez stosowanie zabiegów profilaktycznych podczas wizyt u lekarza stomatologa.

Pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej zawierają pewną ilość środków przeciwbakteryjnych, co sprawia, że hamują odkładanie się płytki nazębnej i zapobiegają zapaleniu dziąseł.

Znaczenie ma również taki tryb życia, który przyczynia się do wzmocnienia odporności organizmu, a więc odpowiednia dieta, ruch na świeżym powietrzu, niepalenie tytoniu i ograniczenie alkoholu. Przyzębie bardzo dynamicznie reaguje na różne wpływy ogólnoustrojowe.

Podczas zaawansowanej choroby przyzębia środki stosowane w postaci płynów i past zwykle w zbyt małych ilościach docierają do kieszonki dziąsłowej i przez to nie są skuteczne. Leczenie musi być już wtedy przeprowadzane fachowo. Planuje się je w zależności od zaawansowania i przebiegu choroby, także wieku pacjenta i jego stanu ogólnego.

Celem leczenia choroby przyzębia jest jej trwałe wyleczenie i przywrócenie, w miarę najlepiej, zarówno budowy, jak i czynności uszkodzonych w jej przebiegu tkanek. Jest ono z konieczności kompleksowe, wielokierunkowe. Składa się z 3 faz:

1. Wstępna, przyczynowa. Jest to higienizacja – 4-8 tygodni przeznaczonych dla pacjenta na wdrożenie właściwej higieny jamy ustnej, razem ze sprawdzaniem środkami wybarwiającymi skuteczności usuwania płytki nazębnej. Bez tego nie można rozpocząć właściwego leczenia.

W gabinecie lekarskim przeprowadza się skalingi (usuwanie płytki nazębnej, kamienia nazębnego i zewnętrznej warstwy cementu korzeniowego), początkowo co 2 tygodnie, potem co 2-3 miesiące. Poza tym usuwa się czynniki o znaczeniu drugorzędnym dla powstawania chorób przyzębia, które sprzyjają ich wystąpieniu albo podtrzymują istniejący stan zapalny.

Wykonuje się więc korekty protez bądź wymienia na inne, usuwa nieprawidłowe wypełnienia itp. Cały czas stosuje się środki bądź leki bakteriobójcze. Są to płukanki odkażające i ściągające zalecone przez lekarza. W razie potrzeby stosuje się antybiotyki z grupy tetracyklin i metronidazol. Najlepszą metodą jest stosowanie leków miejscowo.

Pojawiły się już nowe postacie leków. Są to włókna syntetyczne, wysycone wolno uwalniającym się lekiem. Stosuje się je jednorazowo, zakładając do kieszonki i usuwając po 10-12 dniach. W ten sposób skutecznie wypróbowano chlorheksydynę, metronidazol, tetracyklinę. Po około 6 miesiącach przeprowadza się ponowne szczegółowe badanie przyzębia i ustala ostateczny plan leczenia.

2. Faza korekcyjna, chirurgiczna. W tej fazie wykonuje się różne zabiegi chirurgiczne. Są to zabiegi zmierzające do odnowienia podparcia kostnego zębów, jak i pokrycia recesji dziąsła. Nie zawsze więc trzeba usuwać ząb z powodu zaawansowanej choroby przyzębia.

Stosuje się więc wszczepy kostne z materiałów kościopochodnych (hydroksyapatyty, korale naturalne). Poprzez ich zastosowanie można uzyskać redukcję głębokości kieszonek, wypełnienie ubytku kostnego, odbudowę ozębnej i cementu.

Dla korekty estetyki dziąsła wykonuje się wolne i uszypułowane przeszczepy tkanki miękkiej. Tradycyjne metody chirurgiczne pozwalają na reperację tkanek na określonej stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Nowsze metody, jak tzw. sterowana regeneracja tkanek, pozwalają na dużo lepszy wynik leczenia. Polegają one na odtwarzaniu tkanek z użyciem różnego rodzaju błon blokujących rozwój komórek nabłonka, żeby w to miejsce mogły rozwijać się wolniej wchodzące komórki ozębnej i tkanki kostnej.

Jest to jedna z wielu metod leczenia chorób przyzębia i nie może być stosowana jako jedyna. Stosuje się ją po opanowaniu infekcji i gdy nie zagraża nawrót zapalenia z powodu zalegania płytki.

3. Faza podtrzymująca. Ostatnim etapem jest faza podtrzymująca uzyskane wyniki.

A więc, ciągłe utrzymywanie należytej higieny jamy ustnej, okresowe kontrole w gabinecie stomatologicznym i oczyszczanie profesjonalne zębów przeciętnie raz na trzy miesiące. Okresowo stosować można zabiegi lecznicze, np. kąpiele jamy ustnej wykorzystując wody mineralne i roztwory wyciągów ziołowych oraz masaże dziąseł.

Pomocniczo, dla utrzymania wyników leczenia, stosuje się w niektórych przypadkach korekty zgryzu, czasami unieruchamianie zębów, różnego rodzaju uzupełnienia protetyczne.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

VITAMMY 1
Zasady współczesnej profilaktyki chorób przyzębia Asysta

Według dostępnych danych, z chorobami przyzębia boryka się około 750 mln osób na całym świecie, co stawia je na 6. miejscu wśród najczęściej występujących w ujęciu globalnym schorzeń. W Polsce statystyki nie są lepsze – jedynie 1% Polaków w wieku 35-...

dziąsła - Dentonet.pl
12 maja - Dzień Zdrowych Dziąseł. Ich chorobom można zapobiegać Lekarz

„Chorobom dziąseł można zapobiegać” (ang. Gum diseases are preventable) to hasło tegorocznych obchodów Dnia Zdrowych Dziąseł – międzynarodowej inicjatywy zaproponowanej przez Europejską Federację Periodontologii (EFP), obchodzonej 12 maja na całym św...

Anna Skurska
Profilaktyka i leczenie podtrzymujące przy zapaleniu przyzębia Lekarz

- Leczenie podtrzymujące jest trudne, bo trwa przez całe życie pacjenta. Zapalenie przyzębia jest chorobą przewlekłą - mówi w rozmowie z Dentonetem dr hab. n. med. Anna Skurska. Rozmowę przeprowadziliśmy podczas jubileuszu 70-lecia Polskiego Związku...

ROZWIŃ WIĘCEJ
seniorka
Związek zapalenia przyzębia z chorobą Alzheimera Lekarz

Kolejne badanie wykazało powiązania między periodontitis oraz chorobą Alzheimera. Bakterie odpowiadające za chorobę przyzębia mogą również przyczyniać się do rozwoju chorobą Alzheimera (AD). Do takiego wniosku doszli pochodzący z Tajwanu autorzy arty...

kate GBVRyE4PRLk unsplash
O związku zapalenia przyzębia z cukrzycą - debata PTP i PTD Lekarz

Zapalenie dziąseł lub przyzębia negatywnie wpływa na kontrolę metabolizmu w cukrzycy, nieleczone stany zapalne tkanek przyzębia zwiększają ryzyko powikłań cukrzycy, a leczenie chorób przyzębia ma pozytywny wpływ na kontrolę metabolizmu w cukrzycy - t...

KDO Dolinska
Niechirurgiczne leczenie przyzębia. Jak, kiedy i po co? Lekarz

Tylko do najbliższej niedzieli (14 listopada) w wyjątkowej cenie 99 zł można zakupić dostęp do wykładu "Niechirurgiczne leczenie przyzębia. Jak, kiedy i po co?" autorstwa dr n. med. Ewy Dolińskiej. Wykład został zarejestrowany podczas 2 Konferencji D...

Obrzęk dziąsła - Dentonet.pl
Chorobom dziąseł można zapobiec - odwiedź swojego dentystę! Pacjent

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. W 2021 roku tematem przewodnim jest profilaktyka chorób dziąseł. Europejska Federacja Periodontologii w serii krót...

nic dentystyczna
4 skuteczne sposoby na zapobieganie próchnicy Pacjent

Ubytki w zębach to coś, czego za wszelką cenę chcemy uniknąć. Nie są one w stanie naturalnie się zregenerować, a duża dziura może być bardzo bolesna. Jej konsekwencja to zazwyczaj drogie wypełnienie lub usunięcie całego zęba. A za to wszystko odpowi...

kurkuma
Kurkumina może wspierać leczenie choroby przyzębia Lekarz

Ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające kurkumina - główny składnik aktywny kurkumy - może odgrywać pewną rolę w leczeniu periodontitis. Artykuł na temat właściwości tego związku został opublikowany na stronie internetowej czasopi...

Angelini zdjecie
Rola higienistki w leczeniu pacjenta z chorobą przyzębia Asysta

Choroby przyzębia są drugą po próchnicy chorobą prowadząca do utraty zębów u osób po 40. roku życia. Zapalenie przyzębia rozwija się w wyniku zakłócenia równowagi pomiędzy patogenami płytki nazębnej a mechanizmami obronnymi gospodarza. Dużą rolę odgr...