Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

12 maja – Dzień Zdrowych Dziąseł. Ich chorobom można zapobiegać

Publikacja:
12 maja – Dzień Zdrowych Dziąseł. Ich chorobom można zapobiegać

12 maja – Dzień Zdrowych Dziąseł. Ich chorobom można zapobiegać

„Chorobom dziąseł można zapobiegać” (ang. Gum diseases are preventable) to hasło tegorocznych obchodów Dnia Zdrowych Dziąseł – międzynarodowej inicjatywy zaproponowanej przez Europejską Federację Periodontologii (EFP), obchodzonej 12 maja na całym świecie od 2013 roku.

Celem Dnia Zdrowych Dziąseł jest – jak zawsze – podnoszenie świadomości społecznej na temat powagi choroby dziąseł, związanych z nią problemów zdrowotnych oraz znaczenia zachowania zdrowych dziąseł.

Choroby dziąseł a schorzenia ogólnoustrojowe i COVID-19

Tegoroczna kampania ma zwrócić uwagę społeczeństwa na oznaki i objawy chorób dziąseł – zapalenia dziąseł, paradontozy i periimplantitis. Nieświeży oddech i rozchwiane zęby mogą wskazywać na chorobę dziąseł, nadwrażliwość zębów bywa konsekwencją zapalenia przyzębia, a palenie jest ważnym czynnikiem ryzyka chorób dziąseł.

Aby wyeksponować znaczenie zdrowia tkanek jamy ustnej, w komunikacie EFP podano: – Oprócz utraty zębów i innych problemów z jamą ustną, choroby dziąseł są powiązane z głównymi ogólnoustrojowymi problemami zdrowotnymi, w tym cukrzycą, chorobami układu krążenia, przewlekłą chorobą nerek, reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą Alzheimera, niektórymi nowotworami, powikłaniami ciąży oraz zaburzeniami erekcji.

Federacja podaje, że prowadzone w ostatnich miesiącach badania wykazały również związek choroby dziąseł z transmisją koronawirusa SARS-CoV-2, a także poważnymi powikłaniami COVID-19, co sugeruje, że ustalenie i utrzymanie zdrowia dziąseł i jamy ustnej może stać się ważną częścią opieki nad pacjentami covidowymi.

Europejska Federacja Periodontologii podkreśla przy tym wagę regularnych wizyt u stomatologa, co w większości państw było w ciągu ostatniego roku znacznie utrudnione ze względu na pandemię COVID-19.

Dzień Zdrowych Dziąseł 2021 ma na celu przypomnienie ludziom, że zdrowie dziąseł jest kluczowym czynnikiem dla zdrowia i dobrego samopoczucia, nawet jeśli, niestety, wciąż jest to pomijane. Choroby dziąseł, którym można skutecznie zapobiegać i je leczyć, nadal dotykają setki milionów dorosłych na całym świecie. Czas podjąć zdecydowane działania przeciwko chorobom dziąseł. Możemy je pokonać, utrzymując dobrą higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzając gabinet dentystyczny, gabinet periodontologiczny czy gabinet higieny – dodał prof. Henrik Dommisch, kierownik Kliniki Periodontologii na Uniwersytecie Medycznym w Berlinie, a zarazem koordynator tegorocznych obchodów.

Perio Talk oraz materiały dostępne dla każdego uczestnika

Z powodu trwającej pandemii Dzień Zdrowych Dziąseł 2021 nie będzie obchodzony w takim zakresie, jak to bywało w latach minionych. Zamiast tego organizatorzy skoncentrują się na udostępnianiu materiałów edukacyjnych za pośrednictwem swoich stron internetowych oraz na prowadzeniu aktywnej kampanii w mediach społecznościowych. Inicjatywa będzie prowadzona łącznie w ponad 40 krajach w Europie, obu Amerykach, Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie oraz na Antypodach przez stowarzyszone z EFP towarzystwa periodontologiczne i ogólnodentystyczne, organizacje naukowe, szpitale, gabinety stomatologiczne, uczelnie medyczne oraz firmy z branży stomatologicznej.

Wśród materiałów z okazji tegorocznych obchodów, które stworzyło EFP, znajdują się cztery humorystyczne animowane filmy pokazujące, jak nieświeży oddech, wrażliwe lub rozchwiane zęby oraz palenie tytoniu mogą wywołać chorobę dziąseł lub być jej oznaką.

EFP zaprasza też wszystkich dentystów do przyłączenia się do obchodów poprzez rozpowszechnianie w swoich mediach społecznościowych wiadomości i materiałów z Dnia Zdrowych Dziąseł 2021. Z kolei poprzez podpisanie Manifestu EFP „Perio & General Health” zachęca dentystów i lekarzy, aby byli bardziej proaktywni w zapobieganiu, wczesnym wykrywaniu i leczeniu chorób dziąseł oraz uznawali je za poważny problem zdrowia publicznego.

Ponadto na swojej stronie internetowej EFP planuje sesję online Perio Talks, która odbędzie się 12 maja o godzinie 19:00. Będzie ona otwarta dla wszystkich i prowadzona przez prof. Dommischa wraz z przedstawicielami niektórych stowarzyszeń zrzeszonych w EFP. Prelegenci wymienią się pomysłami i doświadczeniami podczas sesji oraz odpowiedzą na pytania i sugestie uczestników, jak edukować pacjentów w zakresie zapobiegania i zwalczania zagrożeń, jakie stanowią choroby dziąseł.

Poprzednia klasyfikacja obowiązywała przez 19 lat, dlatego możemy mówić o pewnym przełomie – mówi w rozmowie z portalem Dentonet.pl prof. dr hab. Renata Górska, prezydent Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego na temat opublikowanej Nowej Klasyfikacji Chorób Przyzębia.

T.H.

źródła: https://dentistrytoday.com/news/industrynews/item/8277-celebrate-gum-health-day-on-may-12

https://www.bsperio.org.uk/patients/gum-health-day-2021

https://www.efp.org/

https://www.efp.org/gum-disease-general-health/gum-health-day/  


POWIĄZANE ARTYKUŁY

pielegniarka
12 maja: pielęgniarki świętują swój dzień... strajkując Lekarz

Pielęgniarze, a w zdecydowanej większości – pielęgniarki, to niezmiennie niedoceniana grupa zawodowa. Dziś – 12 maja – obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Dla wielu przedstawicielek tej profesji nie jest to jednak okazja do świętowania...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionki - Dentonet.pl
USA: dentyści mogą już szczepić, ale nie mają czym! Lekarz

W połowie marca informowaliśmy w Dentonecie o rozszerzeniu na wiele grup medyków, w tym stomatologów, studentów wydziałów medycznych, położne, a nawet lekarzy weterynarii prawa do podawania szczepionki przeciwko COVID-19. Dzięki tej decyzji Białego D...

dentobus - Dentonet.pl
Opole: Kraina Zdrowych Dzieci z udziałem dentobusa Lekarz

18 września od 10:00 do 14:00 przy siedzibie NFZ-u w Opolu przy ul. Ozimskiej 72A odbędzie się akcja Kraina Zdrowych Dzieci, przeznaczona dla najmłodszych mieszkańców regionu. Będzie tam wówczas dostępny również dentobus. W ramach akcji profilaktycz...

przyzębie - Dentonet.pl
Periodontitis – ryzyko chorób serca u ogólnie zdrowych pacjentów Lekarz

Zapalenie przyzębia stwarza zagrożenie chorób układu krążenia także u osób ogólnie zdrowych, nieuskarżających się na żadne dolegliwości, wolnych od schorzeń ogólnoustrojowych. U takich pacjentów pojawić się może ryzyko nadciśnienia – tak wynika z bad...

Obrzęk dziąsła - Dentonet.pl
Chorobom dziąseł można zapobiec - odwiedź swojego dentystę! Pacjent

Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego. W 2021 roku tematem przewodnim jest profilaktyka chorób dziąseł. Europejska Federacja Periodontologii w serii krót...

diagnostyka laboratoryjna
27 maja – Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego Lekarz

27 maja obchodzi się Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego – ma on promować i przybliżać społeczeństwu rolę diagnostów laboratoryjnych w opiece zdrowotnej. 27 maja to nieprzypadkowa data – w tym właśnie dniu w 1961 r. Heinrich J. Matthaei i M...

Oral B dziasla
Dzień Zdrowych Dziąseł - wygląd dziąseł świadczy o zdrowiu! Lekarz

– Tylko około 1% Polaków nie ma problemu z dziąsłami – alarmuje prof. dr hab. n. med. Renata Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. Obchodzony 12 maja Światowy Dzień Zdrowych Dziąseł przypomina, że wszystkie działania podejmowane ...

guma do żucia - Dentonet.pl
Żucie gumy bez cukru może zapobiegać przedwczesnym porodom Lekarz

Wyniki badań opublikowanych podczas zjazdu Society for Maternal-Fetal Medicine wskazują, że żucie bezcukrowej gumy pozwala poprawiać stan zdrowia dziąseł przyszłych matek, a dzięki temu – może zmniejszać ryzyko przedwczesnych porodów. Według WHO, co...