Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Kryzys ekonomiczny szkodzi uzębieniu?

Publikacja:

Kryzys ekonomiczny szkodzi uzębieniu?

Panujący w świecie kryzys finansowy może mieć również niekorzystny wpływ na zachowania zdrowotne ludzi – informuje pismo Health Services Research.
 

 

Zależność pomiędzy kryzysem i rosnącym bezrobociem a spadkiem zainteresowania profilaktyką chorób i higieną jamy ustnej nie opiera się tylko na mniejszych zasobach finansowych ludzi – dowodzi pismo.
 

 

– Obserwujemy, że wysokie strukturalne bezrobocie ma negatywny wpływ na psychikę człowieka – twierdzi autor badań Brian Quinn.
 

 

– A w trudnych czasach ludzie nie przywiązują wagi do rzeczy wg. nich mniej istotnych, za które uważają zapobieganie chorobom i dbanie o higienę jamy ustnej – dodaje.
 

 

Badacze analizowali dane statystyczne z 10 lat oraz zależność pomiędzy wizytami kontrolnymi u dentysty a poziomem bezrobocia w Seattle i okolicach.
 

 

Stwierdzono, że wśród 10.000 bezrobotnych spadek ilości wizyt kontrolnych u dentysty sięgał w niektórych rejonach stanu blisko 6 proc.
 

 

I to pomimo, że badani mieli jeszcze ważne polisy ubezpieczeniowe, umożliwiające im rutynową, bezpłatną kontrolę uzębienia.
 

 

– Dbałość o stan i higienę uzębienia znajduje się na samym końcu listy priorytetów wielu ludzi – twierdzi prodziekan Gene Sekiguchi z University of Southern California School of Dentistry. – Gdy mamy kryzys gospodarczy ludzie eliminują sukcesywnie ostatnie punkty z tej listy – dodaje.
 

 

Ponieważ wizyty kontrolne u stomatologa i dbałość o higienę jamy ustnej są znacznie tańsze niż leczenie należy zintensyfikować promocję tego typu zachowań, szczególnie w okresie kryzysu i wysokiego bezrobocia – piszą w podsumowaniu autorzy raportu.
 

 

na podstawie Health Services Research
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

endodoncja 1
Leczenie endodontyczne szkodzi? Federacja FDI reaguje Lekarz

Światowa Federacja Dentystyczna FDI opublikowała Białą Księgę (tzw. White Paper) w pełni poświęconą procedurom endodontycznym. Czas oraz formuła, w jakiej to zrobiono, pozwala sądzić, iż jest to zdecydowana reakcja na próby deprecjonowania tej dziedz...

cukrzyca - Dentonet.pl
Poziom glukozy we krwi a braki w uzębieniu pacjenta Lekarz

Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „Diabetology International” potwierdziły, że osoby w wieku powyżej 30 lat, cierpiące na cukrzycę, ze słabą kontrolą glikemii są bardziej narażone na utratę zębów niż zdrowi pacjenci. Autorzy, kie...