Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Jak zablokować komentarze pacjentów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak zablokować komentarze pacjentów

Jak zablokować komentarze pacjentów

Portale w rodzaju rankinglekarzy.pl potrafią być zmorą lekarzy. Oczywiście chodzi o anonimowe komentarze pacjentów, które często ograniczają się do prymitywnego szkalowania lekarza.

Jak bronić się przed tego typu wpisami?

Oto jeden ze sposobów, który omawiać będziemy w następnym wydaniu „e-Dentico”:

Praktykowanym stosunkowo często na Zachodzie sposobem uniknięcia „czarnego PR-u” jest podpisywanie przez lekarza i pacjenta umowy o wzajemnym poszanowaniu prywatności (ang. mutual privacy agreement).

W przypadku niezadowolenia pacjenta z przebiegu czy rezultatu leczenia umowa taka zabezpiecza medyka przed negatywnymi wpisami pacjenta w Internecie.

Jednak z drugiej strony przedłożenie takiej umowy do podpisu przed rozpoczęciem leczenia może pacjentowi napędzić stracha i sugerować, że ma do czynienia z partaczem, a nie z kompetentnym zawodowcem.

Inną metodą obrony jest skorzystanie z usług firmy, która monitoruje wszelkie wpisy dotyczące danego gabinetu lub lekarza i reaguje, gdy niepochlebna opinia się pojawia.

Jeszcze inny sposób opisuje serwis Dziennik Internautów. To przejęcie praw autorskich nad takim internetowym wpisem. Metoda ta jest znana np. w USA, gdzie swego czasu głośno było o firmie Medical Justice.

Otóż firma ta pomagała lekarzom w zawieraniu specjalnych umów z pacjentami. W myśl takiej umowy lekarz posiadał prawa autorskie do każdego wpisu pacjenta (na swój temat) i jeśli komentarz był niepochlebny, mógł domagać się od administratora portalu jego natychmiastowego usunięcia.

A warto przypomnieć, że w USA (podobnie jak w Polsce) każdy komentarz online bardzo trudno usunąć, ale podparcie się prawem autorskim działa natychmiast.

Opisujący całą historię Dziennik Internautów twierdzi, że cała sprawa jest nieco dęta, gdyż prawne podstawy takiego działania są dość kruche.

Potwierdza to przypadek pacjenta, który opublikował w portalu Yelp niepochlebną opinię o leczeniu u pewnej nowojorskiej dentystki.

Ta posiadając jakoby prawa autorskie do wpisów tegoż pacjenta (a była to umowa-gotowiec stworzona przez Medical Justice) doprowadziła do usunięcia krytycznej opinii z portalu. To z kolei oburzyło pacjenta, który poprzez organizację zajmującą się obroną wolności słowa Public Citizen, spowodował wniesienie pozwu przeciwko dentystce.

Ciekawe rzeczy nastąpiły potem. Otóż Medical Justice, która spłodziła gotowca, zupełnie nie była zainteresowana obroną przed sądem swojego „dzieła”, a sama dentystka po otrzymaniu sądowego wezwania pozamykała wszystkie swoje praktyki i… zniknęła.

Teraz poszukuje jej nie tylko sąd, ale i prawnik, który za swoje usługi nie otrzymał honorarium.

Czy opisane powyżej wykorzystywanie praw autorskich w celach innych niż ochrona twórcy jest w Polsce możliwa? O opinię poprosiliśmy prawnika – mecenas Adę Kobylińską. Jej opinię na ten temat zamieścimy jutro.

 

opr. tch

 

Powyższa tematyka podjęta będzie szerzej w najbliższym wydaniu „e-Dentico”, poświęconym mediom społecznościowym. Już dziś zamów prenumeratę na stronie www.e-dentico.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Opieka stomatologiczna dla pacjentów z COVID-19 i w kwarantannie Lekarz

Pacjenci z COVID-19 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mogą otrzymać pomoc stomatologiczną w dwóch miejscach – dentobusie stacjonującym we Włocławku oraz klinice w Toruniu. Jak czytamy na stronie kujawsko-pomorskiego oddziału wojewódzkiego ...

środki ochrony osobistej - Dentonet.pl
Szkocja: potrzeby pacjentów większe niż możliwości Lekarz

Szkoccy stomatolodzy ostrzegają, że wciąż niezbędne środki ochrony indywidualnej, które stosują w związku z pandemią COVID-19, mogą wpłynąć na ograniczenie liczby pacjentów, których będą w stanie leczyć w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS). Pełny...

ZUS - Dentonet.pl
ZUS sam pozyska dane o kwarantannie i izolacji pacjentów Lekarz

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie pozyskiwać dane o osobach, które obywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek. Osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacj...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

leczenie stomatologiczne w USA - Dentonet.pl
COVID: 52% pacjentów w USA obawia się powrotu do dentysty Lekarz

Ankieta przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych przez Kaiser Family Foundation (KFF) wykazała, że z powodu COVID-19 więcej niż połowa dorosłych Amerykanów wciąż unika wizyt u dentysty i lekarzy innych specjalności. Dzieje się tak w czasie, gdy coraz w...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres