Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Jak skutecznie przekonać dziecko do mycia ząbków?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak skutecznie przekonać dziecko do mycia ząbków?

Jak skutecznie przekonać dziecko do mycia ząbków?

W przypadku dzieci zamierzony efekt wychowawczy osiągniemy skuteczniej, gdy nadmiar wiedzy teoretycznej zastąpimy ćwiczeniem praktycznym.
Test z jajkiem ma za zadanie unaocznić dzieciom jak ważne jest dla zdrowia ich zębów szczotkowanie przy użyciu pasty z fluorem. Eksperyment może przeprowadzić każdy rodzic, jest on prosty, tani i całkowicie bezpieczny.
 

Test w doskonały i przekonywujący sposób pozwoli na zaprezentowanie dobroczynnego wpływu fluory na zdrowie zębów. Fluor powoduje zwiększenie mineralizacji szkliwa, osłabia aktywność szkodliwych bakterii, zwiększa ponadto odporność szkliwa na działanie kwasów. To właśnie ma udowodnić nasz test.

Do przeprowadzenia testu niezbędną są: 2 ugotowane na twardo jajka, przezroczyste pojemniki, ocet i roztwór fluoru w dowolnej postaci. Skorupkę jajka przyrównujemy w tym przypadku do szkliwa zębów.

Na skorupkę jednego z jajek należy nałożyć żel fluorowy i całość pozostawić na kilka minut. Drugie pozostawić bez jakiekolwiek ingerencji.
 

Po kilku minutach oczekiwania oba jajka, zarówno to zabezpieczone fluorem, jak i drugie, zanurzamy na okres 20 minut w pojemnikach z octem. Roztwór octu ma za zadanie zastąpić kwaśne środowisko jamy ustnej.
 

Kwas atakuje skorupkę jajka, które nie zostało zabezpieczone fluorem, da się zauważyć pęcherzyki, które są wynikiem reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy kwasem zawartym w occie a wapniem w skorupce jajka. Naciskając lekko powierzchnie jajka palcami zauważamy słabość struktury skorupki, która ulega zagłębieniu. Jajo zabezpieczone preparatem fluoru jest odporne na działanie kwasu. Przeprowadzony test w łatwy sposób zademonstruje nawet największym niedowiarkom, że użycie pasty z fluorem chroni zęby.
 

Wniosek jest jeden: nasze zęby trzeba chronić przy pomocy fluoru przed kwasami, tworzącymi się w jamie ustnej. Aby zęby były zdrowe, należy zadbać o ich higienę, szczotkując i czyszcząc je nicią dentystyczną, używając pasty z fluorem, zdrowo się odżywiając i odwiedzając dentystę dwa razy w roku.
 

 

inf. własne
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

maseczki - Dentonet.pl
Maseczki skutecznie chronią przed koronawirusem Asysta

Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że maseczki zmniejszają zarówno rozprzestrzenianie koronawirusa przez osoby chore, jak i jego wchłanianie przez osoby zdrowe – informuje PAP. Do badań posłużyły naukowcom manekiny, które us...

mycie rąk - Dentonet.pl
„Ręka rękę myje”, czyli Światowy Dzień Mycia Rąk Lekarz

15 października to Światowy Dzień Mycia Rąk, ustanowiony przez ONZ w 2008 roku. Pewnie niewielu z nas zwróciłoby uwagę na tę datę, gdyby higiena rąk nie stała się – przy braku szczepionki i leczenia celowanego – jednym z najważniejszych sposobów na o...

Pokemon Smile - Dentonet.pl
Pokemony przez aplikację mobilną uczą dzieci mycia zębów Asysta

Firma Pokemon Company International przygotowała aplikację mobilną do pobrania na smartfony, która nauczy dzieci prawidłowego mycia zębów. Aplikacja Pokemon Smile przeznaczona jest na urządzenia z systemem operacyjnym iOS oraz Android. Pozwala ona n...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziecko w gabinecie - Dentonet.pl
Dziecko w twoim gabinecie: 5 porad, które usprawnią wizytę Lekarz

Wielu lekarzy dentystów obawia się przyjmować dzieci. Zakładają, że nie poradzą sobie z płaczem, napadami złości i brakiem współpracy malucha, który nijak nie chce zrozumieć, że leczenie służy jego zdrowiu. Oczywiście wskazane są wizyty adaptacyjne, ...

mycie zębów - Dentonet.pl
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów? Kilka porad psychologa Pacjent

Racjonalne argumenty o potrzebie codziennego mycia zębów nie zawsze trafiają do dorosłych, nie wspominając już o dzieciach. Straszenie maluchów chorobami zębów to także ślepa uliczka. Lepiej wykazać się kreatywnością! Z przekonaniem dziecka o potrze...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres