Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Jak postępować, aby dziecko nie bało się dentysty?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak postępować, aby dziecko nie bało się dentysty?

Jak postępować, aby dziecko nie bało się dentysty?

Okazuje się, że to właśnie przykre doświadczenia z dzieciństwa bardzo często są przyczyną dentofobii w dorosłym życiu. Stąd – pierwsza wizyta u stomatologa jest niezwykle ważna, ponieważ kształtuje u dziecka wyobrażenie o przyszłych wizytach.

Jeśli chodzi o dzieci – można mówić o dwóch głównych przyczynach strachu przed dentystą. Pierwszy – powstaje z powodu własnych, trudnych doświadczeń podczas leczenia, drugi – z przekazanych dziecku komunikatów, że leczenie stomatologiczne jest bolesne lub przykre.

Jedną z metod zapobiegania dentofobii u dzieci jest odpowiednia edukacja rodziców, a zwłaszcza uświadomienie im wagi pierwszej wizyty. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które można udzielać rodzicom, by pomóc im odpowiednio przygotować dzieci do leczenia stomatologicznego:

1. Rozmowa z dzieckiem
Przed wizytą u stomatologa należy porozmawiać z dzieckiem i precyzyjnie wyjaśnić mu, jak będzie przebiegała wizyta. Dziecko zazwyczaj odczuwa lęk przed tym, czego nie zna, dlatego można mu powiedzieć, że dentysta to nowy znajomy, który sprawdzi, czy wszystkie zęby są zdrowe.

2. Zabawa w dentystę
Warto mówić o wizycie u stomatologa jak o ciekawej przygodzie, czy czytać dziecku bajki na ten temat. Można też spróbować pobawić się z nim w dentystę.
Rodzice nieświadomie mogą stworzyć w dziecku poczucie, że wizyta u dentysty to coś bardzo przykrego (np. rozmawiając na ten temat, gdy dziecko słyszy). Wówczas nabiera ono uprzedzeń i negatywnie się nastawia do leczenia zębów.

3. Wybór stomatologa
Zanim rodzice podejmą decyzję o wyborze odpowiedniego dentysty – powinni sami odwiedzić jego gabinet i z nim porozmawiać. Przede wszystkim ustalić, czy jest to lekarz, który leczy także dzieci i ma do nich właściwe podejście. Gabinet przyjazny dla dziecka to m.in. odpowiedni wystrój wnętrza, który budzi pozytywne skojarzenia, specjalnie przygotowany kącik dla najmłodszych pacjentów, ale przede wszystkim życzliwy personel, który potrafi postępować z dziećmi w sytuacji stresu.

4. Wizyta adaptacyjna
Zanim rodzice przyprowadzą dziecko na leczenie zębów, najlepiej, aby przyszli na wizytę kontrolną-adaptacyjną. Jeśli leczenie zostanie podjęte od razu na pierwszej wizycie – wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że do kolejnych dziecko będzie źle nastawione. Na pewno w sytuacji, gdy leczenie jest konieczne warto skorzystać z miejscowego znieczulenia (np. poprzez użycie bezigłowych strzykawek lub podania podtlenku azotu).

5. Przebieg wizyty
Wskazane jest, aby stomatolog i asysta podczas wizyty posługiwali się zrozumiałym dla dziecka językiem i unikali fachowych, wzbudzających lęk sformułowań (np. „ekstrakcja”, czy „borowanie”). Małego pacjenta można podczas wizyty zaangażować w leczenie, np. pozwalając mu by Giant Savings”>wybrać kolorowy materiał do wypełnień, by czuło, że ono także podejmuje decyzje.

6. Planowanie wizyty
Najlepszy moment na wizytę u dentysty to taki, w którym dziecko jest w dobrym humorze, nie jest śpiące lub zmęczone. Dlatego dobrze, aby umawiać się na konkretną godzinę i unikać czekania w kolejce. Jeśli jednak zaistnieje potrzeba, by poczekać dłużej – wtedy warto zająć dziecko książeczką lub zabawkami.

7. Nagroda
Po wizycie wskazane jest, aby dziecko nagrodzić – nalepką, dyplomem, czy innym drobiazgiem. Rodzice mogą też zabrać je np. do kina. Wówczas będzie miało dodatkową motywację, by przyjść na kolejne wizyty.

BZ

Źródło: "W trosce o Twój uśmiech & zdrowie"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zasiłek opiekuńczy - Dentonet.pl
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca od 1 września Asysta

Od 1 do 20 września 2020 r. ponownie starać się można dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on osobom, które wychowują dziecko do 8. roku życia i z powodu zamknięcia przez COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki...

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zasiłek opiekuńczy - Dentonet.pl
ZUS przypomina: dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja Asysta

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem, zostaje wydłużony do 24 maja. Tak jak dotąd przysługuje on ...

dziecko w gabinecie - Dentonet.pl
Dziecko w twoim gabinecie: 5 porad, które usprawnią wizytę Lekarz

Wielu lekarzy dentystów obawia się przyjmować dzieci. Zakładają, że nie poradzą sobie z płaczem, napadami złości i brakiem współpracy malucha, który nijak nie chce zrozumieć, że leczenie służy jego zdrowiu. Oczywiście wskazane są wizyty adaptacyjne, ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres