Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Jak postępować, aby dziecko nie bało się dentysty?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Jak postępować, aby dziecko nie bało się dentysty?

Jak postępować, aby dziecko nie bało się dentysty?

Okazuje się, że to właśnie przykre doświadczenia z dzieciństwa bardzo często są przyczyną dentofobii w dorosłym życiu. Stąd – pierwsza wizyta u stomatologa jest niezwykle ważna, ponieważ kształtuje u dziecka wyobrażenie o przyszłych wizytach.

Jeśli chodzi o dzieci – można mówić o dwóch głównych przyczynach strachu przed dentystą. Pierwszy – powstaje z powodu własnych, trudnych doświadczeń podczas leczenia, drugi – z przekazanych dziecku komunikatów, że leczenie stomatologiczne jest bolesne lub przykre.

Jedną z metod zapobiegania dentofobii u dzieci jest odpowiednia edukacja rodziców, a zwłaszcza uświadomienie im wagi pierwszej wizyty. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które można udzielać rodzicom, by pomóc im odpowiednio przygotować dzieci do leczenia stomatologicznego:

1. Rozmowa z dzieckiem
Przed wizytą u stomatologa należy porozmawiać z dzieckiem i precyzyjnie wyjaśnić mu, jak będzie przebiegała wizyta. Dziecko zazwyczaj odczuwa lęk przed tym, czego nie zna, dlatego można mu powiedzieć, że dentysta to nowy znajomy, który sprawdzi, czy wszystkie zęby są zdrowe.

2. Zabawa w dentystę
Warto mówić o wizycie u stomatologa jak o ciekawej przygodzie, czy czytać dziecku bajki na ten temat. Można też spróbować pobawić się z nim w dentystę.
Rodzice nieświadomie mogą stworzyć w dziecku poczucie, że wizyta u dentysty to coś bardzo przykrego (np. rozmawiając na ten temat, gdy dziecko słyszy). Wówczas nabiera ono uprzedzeń i negatywnie się nastawia do leczenia zębów.

3. Wybór stomatologa
Zanim rodzice podejmą decyzję o wyborze odpowiedniego dentysty – powinni sami odwiedzić jego gabinet i z nim porozmawiać. Przede wszystkim ustalić, czy jest to lekarz, który leczy także dzieci i ma do nich właściwe podejście. Gabinet przyjazny dla dziecka to m.in. odpowiedni wystrój wnętrza, który budzi pozytywne skojarzenia, specjalnie przygotowany kącik dla najmłodszych pacjentów, ale przede wszystkim życzliwy personel, który potrafi postępować z dziećmi w sytuacji stresu.

4. Wizyta adaptacyjna
Zanim rodzice przyprowadzą dziecko na leczenie zębów, najlepiej, aby przyszli na wizytę kontrolną-adaptacyjną. Jeśli leczenie zostanie podjęte od razu na pierwszej wizycie – wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że do kolejnych dziecko będzie źle nastawione. Na pewno w sytuacji, gdy leczenie jest konieczne warto skorzystać z miejscowego znieczulenia (np. poprzez użycie bezigłowych strzykawek lub podania podtlenku azotu).

5. Przebieg wizyty
Wskazane jest, aby stomatolog i asysta podczas wizyty posługiwali się zrozumiałym dla dziecka językiem i unikali fachowych, wzbudzających lęk sformułowań (np. „ekstrakcja”, czy „borowanie”). Małego pacjenta można podczas wizyty zaangażować w leczenie, np. pozwalając mu by Giant Savings”>wybrać kolorowy materiał do wypełnień, by czuło, że ono także podejmuje decyzje.

6. Planowanie wizyty
Najlepszy moment na wizytę u dentysty to taki, w którym dziecko jest w dobrym humorze, nie jest śpiące lub zmęczone. Dlatego dobrze, aby umawiać się na konkretną godzinę i unikać czekania w kolejce. Jeśli jednak zaistnieje potrzeba, by poczekać dłużej – wtedy warto zająć dziecko książeczką lub zabawkami.

7. Nagroda
Po wizycie wskazane jest, aby dziecko nagrodzić – nalepką, dyplomem, czy innym drobiazgiem. Rodzice mogą też zabrać je np. do kina. Wówczas będzie miało dodatkową motywację, by przyjść na kolejne wizyty.

BZ

Źródło: "W trosce o Twój uśmiech & zdrowie"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...

Leczymy mleczaki
Leczymy mleczaki: lista zaleceń PTS dot. zębów mlecznych Lekarz

Do dentysty już w 6 miesiącu życia, a zamiast soków - warzywa. To wybrane przykłady z opublikowanej listy pożądanych u rodziców zachowań związanych z higieną jamy ustnej najmłodszych dzieci. Wszystko w ramach akcji prowadzonej przez Polskie Towarzyst...

mycie zębów u dzieci - Dentonet.pl
Wielka Brytania: matki nie wiedzą, jak myć zęby swoich dzieci Asysta

Przeprowadzone przez firmę Brush-Baby badania wykazały, że matki nie wiedzą, jak w prawidłowy sposób dbać o zdrowie jamy ustnej u swoich pociech. Mamy nie zdają sobie sprawy, że dziecko w wieku około 6 miesięcy powinno odbyć pierwszą wizytę u dentyst...

ROZWIŃ WIĘCEJ
jak dbać o zęby dziecka
Jak dbać o zdrowie zębów u dzieci? Wskazówki dla rodziców Pacjent

Guma do żucia to dobry sposób na to, by zapobiegać próchnicy? Fluor szkodzi dzieciom? Po szklance mleka przed snem nie trzeba myć zębów? Sprawdź, co wiesz o pielęgnacji zębów u dzieci.Uzębienie polskich dzieci jest w fatalnym stanie: 80% sześciolatkó...

lęk dziecka przed dentystą
Jak można przełamać lęk dziecka przed wizytą u dentysty? Lekarz

Dla wielu dzieci pierwsza wizyta u dentysty może być przyczyną stresu i strachu, które mogą nawet rzutować na stosunek do leczenia stomatologicznego w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, by mądrze przełamywać lęk dziecka przed dentystą – konieczna j...

sedacja wziewna
Sedacja wziewna w leczeniu stomatologicznym - co to jest? Pacjent

Sedacja wziewna – czyli podanie gazu rozweselającego – to coraz bardziej popularna metoda zmniejszenia stresu towarzyszącego pacjentowi podczas wizyty u dentysty. Pomaga ona odprężyć się, uniknąć strachu, a także złagodzić dolegliwości bólowe. Oto ki...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres