Dentonet
E-mail

Diagnozowanie zaburzeń czynnościowych narządu żucia

Publikacja:
Diagnozowanie zaburzeń czynnościowych narządu żucia

Diagnozowanie zaburzeń czynnościowych narządu żucia

Diagnozowanie zaburzeń czynnościowych narządu żucia – Anna Maria Dubojska

Publikacja omawia szczegółowo szereg wybranych metod diagnozowania zaburzeń czynnościowych narządu żucia. Przedstawiono kolejne etapy badania klinicznego, oceniającego stawy skroniowo-żuchwowe, ich elastyczność, dynamikę, ruchy żuchwy.

Zwrócono uwagę na rozróżnienie biogennych i artrogennych przyczyn ograniczania ruchu w stawie. Szczególną uwagę poświęcono badaniu mięśni. Wskazano, które obrazy diagnostyki radiologicznej mogą być pomocne w postawieniu diagnozy.

Zaproponowano też diagnostykę instrumentalną, gdzie rejestracja położenia żuchwy metodą Gerbera i skrupulatna instrumentalna analiza czynności stawów skroniowo-żuchwowych oraz analiza zwarcia zębów danego pacjenta pozwoli na zdiagnozowanie, zaplanowanie i prowadzenie właściwej terapii zaburzeń czynnościowych narządu żucia.

Multimedialny wykład przedstawia możliwe fizjologiczne i patologiczne położenia wyrostków kłykciowych żuchwy w ich dołach stawowych kolejno na schemacie anatomicznym i w artykulatorze – Condylatorze oraz sytuację zwarcia zębów w tych przypadkach.

Materiał zebrany na płycie DVD zawiera:

  • Film z badania 1., który ukazuje przeprowadzenie wywiadu i obserwacji oraz wybrane sposoby badania klinicznego stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni.
  • Film z badania 2., prezentujący wykonanie rejestracji zewnątrzustnej i zewnątrzustnej centralnego położenia żuchwy metodą Gerbera.
ZAMÓW     REGULAMIN

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - guma do żucia: pomaga czy nie
1 lutego - światowy dzień gumy do żucia. Co trzeba wiedzieć o gumie? Pacjent

Żujemy ją z kilku powodów - chcemy odświeżyć oddech, poczuć przyjemny smak, oczyścić zęby po posiłku. Tymczasem guma bez cukru jest przede wszystkim jedną z metod przeciwdziałania próchnicy, którą zalecają eksperci. Rekomenduje ją Polskie Towarzystwo...

zaburzenia odżywania - Dentonet.pl
Higienistko, zwracaj uwagę na objawy zaburzeń odżywiania! Asysta

Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wzywa zespoły dentystyczne, aby zwracały pilną uwagę na objawy zaburzeń odżywiania występujące u pacjentów. W wydanym oświadczeniu organizacja przekonuje, że higienistki dentystyczne m...

Orbit
Rola bezcukrowej gumy do żucia w profilaktyce próchnicy Pacjent

Światowa Federacja Dentystyczna (FDI World Dental Federation) wskazuje, że próchnica zębów jest jedną z najpowszechniejszych chorób na świecie – aż 90% populacji zmaga się z problemami jamy ustnej, a Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie implantologiczne - Dentonet.pl
Zmieniając stronę żucia pacjent może stracić implant Lekarz

Zagadnienie zmiany nawyków żucia w kontekście implantologii nie zostało do tej pory należycie zbadane. Naukowcy z dwóch uczelni ze stolicy Rosji: Pierwszego Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Przyjaźni Narodów (RUDN) ...