Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czym jest kanał, a czym korzeń zęba?

Brak komentarzy | Publikacja:
Czym jest kanał, a czym korzeń zęba?

Czym jest kanał, a czym korzeń zęba?

Wbrew pozorom, odpowiedź na pytanie zawarte w tytule tego tekstu nie jest dla większości osób oczywista. Niektórzy pacjenci, udając się do stomatologa na leczenie kanałowe sądzą, że dentysta leczy im korzenie. Dla innych z kolei korzeń zęba i kanał  jest tym samym. Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, czym jest korzeń, a czym kanał zębowy.

Chcąc dowiedzieć się, jaka jest różnica między kanałem a korzeniem zęba, należy przypomnieć sobie podstawowe wiadomości dotyczące anatomicznej budowy zęba. Każdy ząb składa się z trzech części: korony, szyjki i korzenia. Ich definicje różnią się w zależności od przyjętego podziału, ale ogólnie można przyjąć, że korona to część naddziąsłowa zęba pokryta szkliwem, korzeń zęba to część znajdująca się pod dziąsłem i pokryta cementem, zaś obie te części łączy szyjka.

Czym jest korzeń zęba?

Korzeń zęba jest umocowany w zębodole za pomocą włókien ozębnej, które wnikają do cementu pokrywającego powierzchnię korzenia. Na jego szczycie znajduje się otwór wierzchołkowy, przez który wychodzą z zęba i przechodzą do niego naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy. Wewnątrz korzenia znajduje się właśnie kanał – najczęściej jeden, ale w przypadku niektórych zębów jest ich więcej. Mogą one mieć oddzielne lub wspólne ujście, a także rozwijać się w kanały boczne.

Zęby mają różne ilości korzeni. Siekacze, kły i zęby przedtrzonowe (z wyjątkiem pierwszych zębów przedtrzonowych górnych) mają zazwyczaj po jednym korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowe oraz zęby trzonowe żuchwy – po dwa korzenie, zaś zęby trzonowe szczęki – po trzy korzenie.

Ile kanałów ma ząb?

Co natomiast z liczbą kanałów? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana, bo choć istnieją pewne schematy, to liczba kanałów jest indywidualną cechą każdego organizmu. Można jednak przyjąć, że górne kły i siekacze mają zazwyczaj po jednym kanale, a dolne kły i siekacze – po jeden lub dwa kanały (u około 40% pacjentów). O wiele większe zróżnicowanie występuje w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych. Tzw. czwórki górne posiadają dwa kanały, a dolne – tylko jeden. Piątki dolne mogą posiadać jeden lub dwa kanały, zaś dolne – aż do trzech. Pierwsze trzonowce posiadają zazwyczaj cztery kanały (choć są przypadki, gdy jest ich pięć), zaś trzonowce drugie – trzy (dolne) bądź trzy-cztery (górne). Największą liczbą kanałów charakteryzują się natomiast ósemki – w zębach dolnych może ich być aż 5.

Na czym zaś polega leczenie kanałowe? Jest ono konieczne w przypadkach, gdy odpowiedzialna za połączenia krwionośne i nerwowe w zębie miazga ulega zapaleniu – na skutek próchnicy lub uszkodzeń mechanicznych. Wówczas stomatolog oczyszcza kanał zębowy z chorej miazgi, a następnie wypełnia go specjalistyczną substancją.

Jak zbudowany jest ząb? Gdzie znajduje się miazga? Jak wygląda kanał korzeniowy? A jakie funkcje spełniają poszczególny grupy zębów? Odpowiedzi na wszystkie te pytania w naszej filmowej animacji.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lek na COVID - Dentonet.pl
Jest polski lek na COVID-19 Lekarz

Zawierający przeciwciała ozdrowieńców polski lek na COVID-19 jest bardzo obiecujący, ale trzeba jeszcze potwierdzić jego skuteczność w badaniach klinicznych – powiedział PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lubelska spó...

Śmiech przez łzy z powodu bólu zęba, czyli dowcip stomatologiczny Lekarz

Humor stomatologiczny od zarania opierał się na tej samej przesłance: na strachu przed pójściem do dentysty i zrobieniu wszystkiego, by spotkania z nim uniknąć. Oto dwa przykłady na potwierdzenie tej tezy. Najpierw będzie bawił satyryk Bogdan Brzezi...

Dentysta charytatywnie przepłynie kanał La Manche Lekarz

Już za kilka dni brytyjski stomatolog podejmie próbę samotnego przepłynięcia Kanału La Manche. Cel, jaki sobie stawia jest szczytny – zebranie 5000 funtów szterlingów na wsparcie organizacji Dentaid, która działa na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy u...

ROZWIŃ WIĘCEJ
aspiracja zęba do płuca - Dentonet.pl
Aspiracja zęba do płuca u 4-latka z zespołem Downa [opis przypadku] Lekarz

Aspiracja zęba do dróg oddechowych pozostaje rzadkim przypadkiem w praktyce stomatologicznej, niemniej może do niego dojść, szczególnie gdy pacjentem jest dziecko lub osoba z niepełnosprawnością intelektualną. Doniesienia o aspiracji ciał obcych u p...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji