Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czym jest kanał, a czym korzeń zęba?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czym jest kanał, a czym korzeń zęba?

Czym jest kanał, a czym korzeń zęba?

Wbrew pozorom, odpowiedź na pytanie zawarte w tytule tego tekstu nie jest dla większości osób oczywista. Niektórzy pacjenci, udając się do stomatologa na leczenie kanałowe sądzą, że dentysta leczy im korzenie. Dla innych z kolei korzeń zęba i kanał  jest tym samym. Nic bardziej mylnego! Podpowiadamy, czym jest korzeń, a czym kanał zębowy.

Chcąc dowiedzieć się, jaka jest różnica między kanałem a korzeniem zęba, należy przypomnieć sobie podstawowe wiadomości dotyczące anatomicznej budowy zęba. Każdy ząb składa się z trzech części: korony, szyjki i korzenia. Ich definicje różnią się w zależności od przyjętego podziału, ale ogólnie można przyjąć, że korona to część naddziąsłowa zęba pokryta szkliwem, korzeń zęba to część znajdująca się pod dziąsłem i pokryta cementem, zaś obie te części łączy szyjka.

Czym jest korzeń zęba?

Korzeń zęba jest umocowany w zębodole za pomocą włókien ozębnej, które wnikają do cementu pokrywającego powierzchnię korzenia. Na jego szczycie znajduje się otwór wierzchołkowy, przez który wychodzą z zęba i przechodzą do niego naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy. Wewnątrz korzenia znajduje się właśnie kanał – najczęściej jeden, ale w przypadku niektórych zębów jest ich więcej. Mogą one mieć oddzielne lub wspólne ujście, a także rozwijać się w kanały boczne.

Zęby mają różne ilości korzeni. Siekacze, kły i zęby przedtrzonowe (z wyjątkiem pierwszych zębów przedtrzonowych górnych) mają zazwyczaj po jednym korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowe oraz zęby trzonowe żuchwy – po dwa korzenie, zaś zęby trzonowe szczęki – po trzy korzenie.

Ile kanałów ma ząb?

Co natomiast z liczbą kanałów? Tu sprawa jest bardziej skomplikowana, bo choć istnieją pewne schematy, to liczba kanałów jest indywidualną cechą każdego organizmu. Można jednak przyjąć, że górne kły i siekacze mają zazwyczaj po jednym kanale, a dolne kły i siekacze – po jeden lub dwa kanały (u około 40% pacjentów). O wiele większe zróżnicowanie występuje w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych. Tzw. czwórki górne posiadają dwa kanały, a dolne – tylko jeden. Piątki dolne mogą posiadać jeden lub dwa kanały, zaś dolne – aż do trzech. Pierwsze trzonowce posiadają zazwyczaj cztery kanały (choć są przypadki, gdy jest ich pięć), zaś trzonowce drugie – trzy (dolne) bądź trzy-cztery (górne). Największą liczbą kanałów charakteryzują się natomiast ósemki – w zębach dolnych może ich być aż 5.

Na czym zaś polega leczenie kanałowe? Jest ono konieczne w przypadkach, gdy odpowiedzialna za połączenia krwionośne i nerwowe w zębie miazga ulega zapaleniu – na skutek próchnicy lub uszkodzeń mechanicznych. Wówczas stomatolog oczyszcza kanał zębowy z chorej miazgi, a następnie wypełnia go specjalistyczną substancją.

Jak zbudowany jest ząb? Gdzie znajduje się miazga? Jak wygląda kanał korzeniowy? A jakie funkcje spełniają poszczególny grupy zębów? Odpowiedzi na wszystkie te pytania w naszej filmowej animacji.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Akademia Dawsona - Dentonet.pl
Trzy zasady terapii okluzyjnej - konferencja Akademii Dawsona Lekarz

"Funkcjonalna okluzja" to konferencja która nauczy Cię, że dobra, estetyczna i kompletna stomatologia zaczyna się od zrozumienia okluzji oraz funkcji narządu żucia. Podstawą filozofii Akademii Dawsona jest wiedza o tym, że staw skroniowo-żuchwowy, mi...

Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie – jak przebiega? Pacjent

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, który pozwala zadbać nie tylko o estetykę uśmiechu, ale także zdrowie zębów oraz dziąseł. Na czym dokładnie polega i jak przebiega? Podpowiadamy!Kamień nazębny tworzy się przede wszystkim z bakterii i węglowodan...

ROZWIŃ WIĘCEJ

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres