Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

„Co Ty wiesz o myciu zębów???” – rozwiązanie quizu

Publikacja:
„Co Ty wiesz o myciu zębów???” – rozwiązanie quizu

„Co Ty wiesz o myciu zębów???” – rozwiązanie quizu

Tydzień temu z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej przygotowaliśmy dla naszych Czytelników krótki quiz zawierający 10 pytań sprawdzających podstawową wiedzę z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej. Dziś, zgodnie z obietnicą, publikujemy poprawne odpowiedzi. Wszystkie osoby, które prawidłowo odpowiedziały na 8-10 pytań, otrzymują od nas honorowy tytuł "Wzorowego Pacjenta". Osoby, które uzyskały od 4 do 8 pkt., również powinny mieć powody do zadowolenia. Natomiast uczestnicy, którzy wypadli w naszym quzie słabiej, zdecydowanie powinni poszerzyć swoją wiedzę z zakresu profilaktyki :-))

1. Lepiej zjeść tabliczkę czekolady za jednym zamachem niż podjadać ją po jednym tafelku.
Prawda – dzięki przerwom pomiędzy posiłkami zawarte w ślinie składniki mogą zneutralizować działanie kwasów, a nawet naprawić początkowe uszkodzenia szkliwa. Natomiast częste podjadanie słodyczy powoduje, że kwasy produkowane są w sposób ciągły, co w szybkim tempie prowadzi do rozwoju próchnicy. Wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia naszych zębów są nocne przeglądy zawartości lodówki :-))

2. Alkohol świetnie dezynfekuje jamę ustną i zabija bakterie odpowiadzialne za rozwój próchnicy, dlatego można go pić bez obaw, że uszkodzi nam zęby.
Fałsz – pod wpływem substancji chemicznych zawartych w alkoholu może dojść do uszkodzenia szkliwa zęba. Zły wpływ na zęby mają alkohole, które zawierają kwasy (np. wina) lub cukry (słodkie, gęste likiery). Obecne w alkoholu kwasy destabilizują część mineralną szkliwa i powoli go rozpuszczają, natomiast cukry sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej.
Warto też pamiętać, że alkohol – zwłaszcza pity w nadmiarze – może uszkodzić błonę śluzową jamy ustnej, nie należy go więc traktować jako substytutu płukanek dezynfekujących lub odświeżających.

3. Najlepsza do mycia zębów jest szczoteczka z główką z twardego nylonu, bo tylko twarde włosie potrafi dokładnie usunąć kamień nazębny.
Fałsz – twarda szczoteczka może niszczyć szkliwo i powodować cofanie się dziąseł. Obecnie stomatolodzy zalecają używanie szczoteczek miękkich lub średnio twardych. Zwłaszcza osoby, którym krwawią dziąsła, powinny unikać szczoteczek o twardych włóknach, ponieważ drażnią one tkanki przyzębia.

4. Można jeść chipsy i paluszki bez obaw, że zepsują się nam od nich zęby. Produkty te nie zawierają cukru, więc nie powodują próchnicy.
Fałsz – chipsy i paluszki niemal wyłącznie składają się ze skrobi, która w ślinie zostaje rozłożona na cukry proste, te zaś absolutnie nie służą zdrowiu naszych zębów.

5. Po zjedzeniu grapefruita lub pomarańczy należy odczekać 15 minut i dopiero wtedy umyć zęby.
Prawda – szorowanie (szczególnie twardą szczoteczką i złą techniką) zębów poddanych działaniu kwasów owocowych niszczy szkliwo i może powodować nadwrażliwość. Dlatego po zjedzeniu kwaśnych owoców należy przepłukać usta wodą i odczekać około 15 minut, zanim umyjemy zęby.

6. Zbyt częste nitkowanie zębów może uszkodzić szkliwo i spowodować krwawienie dziąseł. Dlatego należy nitkować zęby tylko raz dziennie, najlepiej przed snem.
Fałsz – czyszczenie zębów nicią dentystyczną jest ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Umożliwia usunięcie płytki nazębnej z obszarów, w których gromadzi się najwięcej resztek pokarmowych, a które trudno doczyścić zwykłą szczoteczką. Dlatego należy nitkować zęby po każdym posiłku – bez obaw, że uszkodzimy w ten sposób szkliwo.
Jest faktem, że osoby o ciasno przylegających zębach mają niekiedy problemy z dziąsłami. Jest to jednak efekt niewłaściwej techniki nitkowania – zbyt mocne przeciąganie nici między zębami może spowodować przypadkowe zranienie dziąsła i krwawienie.

7. Dzieci poniżej 8 roku życia powinny myć zęby pastą z dużą zawartością fluoru chroniącego zęby mleczne przed demineralizacją.
Fałsz – dzieci powinny stosować pastę zawierającą od 500 do 600 ppm fluoru, ponieważ nie potrafią dokładnie płukać i wypluwać. Użycie pasty dla dorosłych (zawierającej od 1000 do 1400 ppm fluoru) może spowodować połknięcie przez dziecko zbyt dużej dawki.

8. Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 2 – 3 miesiące, ponieważ na skutek używania włosie przestaje być elastyczne i szczoteczka nie doczyszcza zębów.
Prawda – włosie szczoteczki szybko się deformuje, a wtedy szczoteczka zamiast utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej, tylko ją pogarsza. Stomatolodzy zalecają wymianę szczoteczki co 2-3 miesiące, a w przypadku chorób dziąseł i przyzębia – co 4-6 tygodni. Szczoteczkę należy również wymienić po każdej infekcji jamy ustnej lub gardła, ponieważ w jej włóknach gromadzą się wówczas drobnoustroje, które mogą być przyczyną reinfekcji.

9. Próchnicą jest chorobą zakaźną – można się nią zarazić od innej osoby, np. myjąc zęby nie swoją szczoteczką.
Prawda – próchnica jest chorobą wywołaną przez bakterie i może zostać przeniesiona z jednej osoby na drugą, np. przez pocałunek lub używanie wspólnej szczoteczki do zębów. Za dominujące w powstawaniu choroby próchnicowej uważa się bakterie z grupy Streptococcus mutans.

10. Żucie gumy powoduje zwiększone wydzielanie śliny, która mechanicznie oczyszcza zęby, dlatego aby uchronić się przez próchnicą, powinniśmy żuć gumę minimum 2-3 godziny dziennie, najlepiej przed każdym posiłkiem.
Fałsz – jest faktem, że żucie gumy stymuluje ślinianki do zwiększonego wydzielania śliny, która chroni zęby przed próchnicą. Jednak wszystkie pozostałe informacje są nieprawdziwe. Żucie gumy (oczywiście, bez cukru) powinno trwać nie dłużej niż 5-10 minut po każdym posiłku. Długotrwałe stosowanie ma niekorzystny wpływ na narząd żucia i może spowodować przerost mięśni twarzy i uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych.
Należy również pamiętać, że żucie gumy w żadnym wypadku nie może zastąpić szczotkowania zębów rano i wieczorem. Jest to jedynie dodatkowy zabieg wspomagający codzienną higienę jamy ustnej.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta 1
Dentysto, czy wiesz czego oczekują Twoi pacjenci? Lekarz

Stomatologia zmienia się – i to nie tylko z perspektywy lekarza, który poznaje nowatorskie metody leczenia oraz coraz częściej ma dostęp do aparatury opartej o nowoczesne technologie, rewolucjonizujące funkcjonowanie praktyki dentystycznej. Te zmiany...

dentysta
Dentysto, czy wiesz jak uwolnić swój ukryty potencjał? Lekarz

Wszyscy lekarze dentyści mogą robić niesamowite rzeczy. I to nie tylko w gabinecie, gdzie każdego dnia zmieniają życie swoich pacjentów, ale również prywatnie – w rodzinie i w gronie przyjaciół. Uświadomienie sobie, co możesz osiągnąć, jeśli się do t...

ROZWIŃ WIĘCEJ
FELG DENT Smile Quest
Czy wiesz, jak wybrać oprogramowanie do Twojego gabinetu? Lekarz

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania do zarządzania gabinetem stomatologicznym? Jak bezpiecznie przechowywać dane zgodnie z obowiązującymi przepisami? Na te i inne pytania podczas wykładu przygotowanego w ramach programu edukacyjnego Smile...

webinar grafika
Własna praktyka stomatologiczna – czy wiesz już wszystko? [webinar] Lekarz

Prowadzenie własnego gabinetu stomatologicznego lub gabinetu higieny wiąże się z wieloma obowiązkami, m.in. z zakresu dostosowania lokalu, wymogów formalnych oraz sanitarno-epidemiologicznych. Jak przygotować się do założenia tego typu działalności? ...

brush ptn38ym
Szczoteczki soniczne - zdrowe rozwiązanie dla dziąseł Pacjent

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa dbania o zdrowie zębów i piękny uśmiech. Coraz więcej osób decyduje się ułatwić sobie to zadanie przy pomocy elektrycznych szczoteczek. Do wyboru mamy modele rotacyjne i szczoteczki soniczne. Pierwszy wariant...

Gra terenowa na targach KRAKDENT 1
Czy wiesz już wszystko o prawidłowej dezynfekcji rąk? Lekarz

Ponad 800 osób – lekarzy dentystów, studentów stomatologii, techników dentystycznych, asystentek i higienistek stomatologicznych – podczas targów Krakdent 2022 odwiedziło stoisko firmy Ecolab w ramach gry Dentoexpress. Zadaniem uczestników gry było p...

lojalni pacjenci
Dentysto, czy wiesz, jak zdobyć lojalnych pacjentów? Lekarz

Zadowolony pacjent gabinetu stomatologicznego to taki, który pomoże twojej praktyce wyróżnić się na tle innych. A przy tym często nie trzeba wiele, aby zapewnić naszym pacjentom satysfakcję z wizyty w gabinecie. Portal stomatologiczny Dentistry IQ pr...

Invisalign artykul Ofiara 2 KS v4 1
System Invisalign Go – rozwiązanie dla stomatologów ogólnych Lekarz

– W gabinecie współpracuję ze specjalistą ortodoncji i to on prowadzi kompleksowe leczenie ortodontyczne moich pacjentów, ale jeśli mamy do czynienia z nieskomplikowanymi przypadkami, takimi jak stłoczenia czy przechylenia zębów, system Invisalign Go...