Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

„Co Ty wiesz o myciu zębów???” – rozwiązanie quizu

Brak komentarzy | Publikacja:
„Co Ty wiesz o myciu zębów???” – rozwiązanie quizu

„Co Ty wiesz o myciu zębów???” – rozwiązanie quizu

Tydzień temu z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej przygotowaliśmy dla naszych Czytelników krótki quiz zawierający 10 pytań sprawdzających podstawową wiedzę z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej. Dziś, zgodnie z obietnicą, publikujemy poprawne odpowiedzi. Wszystkie osoby, które prawidłowo odpowiedziały na 8-10 pytań, otrzymują od nas honorowy tytuł "Wzorowego Pacjenta". Osoby, które uzyskały od 4 do 8 pkt., również powinny mieć powody do zadowolenia. Natomiast uczestnicy, którzy wypadli w naszym quzie słabiej, zdecydowanie powinni poszerzyć swoją wiedzę z zakresu profilaktyki :-))

1. Lepiej zjeść tabliczkę czekolady za jednym zamachem niż podjadać ją po jednym tafelku.
Prawda – dzięki przerwom pomiędzy posiłkami zawarte w ślinie składniki mogą zneutralizować działanie kwasów, a nawet naprawić początkowe uszkodzenia szkliwa. Natomiast częste podjadanie słodyczy powoduje, że kwasy produkowane są w sposób ciągły, co w szybkim tempie prowadzi do rozwoju próchnicy. Wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia naszych zębów są nocne przeglądy zawartości lodówki :-))

2. Alkohol świetnie dezynfekuje jamę ustną i zabija bakterie odpowiadzialne za rozwój próchnicy, dlatego można go pić bez obaw, że uszkodzi nam zęby.
Fałsz – pod wpływem substancji chemicznych zawartych w alkoholu może dojść do uszkodzenia szkliwa zęba. Zły wpływ na zęby mają alkohole, które zawierają kwasy (np. wina) lub cukry (słodkie, gęste likiery). Obecne w alkoholu kwasy destabilizują część mineralną szkliwa i powoli go rozpuszczają, natomiast cukry sprzyjają odkładaniu się płytki nazębnej.
Warto też pamiętać, że alkohol – zwłaszcza pity w nadmiarze – może uszkodzić błonę śluzową jamy ustnej, nie należy go więc traktować jako substytutu płukanek dezynfekujących lub odświeżających.

3. Najlepsza do mycia zębów jest szczoteczka z główką z twardego nylonu, bo tylko twarde włosie potrafi dokładnie usunąć kamień nazębny.
Fałsz – twarda szczoteczka może niszczyć szkliwo i powodować cofanie się dziąseł. Obecnie stomatolodzy zalecają używanie szczoteczek miękkich lub średnio twardych. Zwłaszcza osoby, którym krwawią dziąsła, powinny unikać szczoteczek o twardych włóknach, ponieważ drażnią one tkanki przyzębia.

4. Można jeść chipsy i paluszki bez obaw, że zepsują się nam od nich zęby. Produkty te nie zawierają cukru, więc nie powodują próchnicy.
Fałsz – chipsy i paluszki niemal wyłącznie składają się ze skrobi, która w ślinie zostaje rozłożona na cukry proste, te zaś absolutnie nie służą zdrowiu naszych zębów.

5. Po zjedzeniu grapefruita lub pomarańczy należy odczekać 15 minut i dopiero wtedy umyć zęby.
Prawda – szorowanie (szczególnie twardą szczoteczką i złą techniką) zębów poddanych działaniu kwasów owocowych niszczy szkliwo i może powodować nadwrażliwość. Dlatego po zjedzeniu kwaśnych owoców należy przepłukać usta wodą i odczekać około 15 minut, zanim umyjemy zęby.

6. Zbyt częste nitkowanie zębów może uszkodzić szkliwo i spowodować krwawienie dziąseł. Dlatego należy nitkować zęby tylko raz dziennie, najlepiej przed snem.
Fałsz – czyszczenie zębów nicią dentystyczną jest ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Umożliwia usunięcie płytki nazębnej z obszarów, w których gromadzi się najwięcej resztek pokarmowych, a które trudno doczyścić zwykłą szczoteczką. Dlatego należy nitkować zęby po każdym posiłku – bez obaw, że uszkodzimy w ten sposób szkliwo.
Jest faktem, że osoby o ciasno przylegających zębach mają niekiedy problemy z dziąsłami. Jest to jednak efekt niewłaściwej techniki nitkowania – zbyt mocne przeciąganie nici między zębami może spowodować przypadkowe zranienie dziąsła i krwawienie.

7. Dzieci poniżej 8 roku życia powinny myć zęby pastą z dużą zawartością fluoru chroniącego zęby mleczne przed demineralizacją.
Fałsz – dzieci powinny stosować pastę zawierającą od 500 do 600 ppm fluoru, ponieważ nie potrafią dokładnie płukać i wypluwać. Użycie pasty dla dorosłych (zawierającej od 1000 do 1400 ppm fluoru) może spowodować połknięcie przez dziecko zbyt dużej dawki.

8. Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 2 – 3 miesiące, ponieważ na skutek używania włosie przestaje być elastyczne i szczoteczka nie doczyszcza zębów.
Prawda – włosie szczoteczki szybko się deformuje, a wtedy szczoteczka zamiast utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej, tylko ją pogarsza. Stomatolodzy zalecają wymianę szczoteczki co 2-3 miesiące, a w przypadku chorób dziąseł i przyzębia – co 4-6 tygodni. Szczoteczkę należy również wymienić po każdej infekcji jamy ustnej lub gardła, ponieważ w jej włóknach gromadzą się wówczas drobnoustroje, które mogą być przyczyną reinfekcji.

9. Próchnicą jest chorobą zakaźną – można się nią zarazić od innej osoby, np. myjąc zęby nie swoją szczoteczką.
Prawda – próchnica jest chorobą wywołaną przez bakterie i może zostać przeniesiona z jednej osoby na drugą, np. przez pocałunek lub używanie wspólnej szczoteczki do zębów. Za dominujące w powstawaniu choroby próchnicowej uważa się bakterie z grupy Streptococcus mutans.

10. Żucie gumy powoduje zwiększone wydzielanie śliny, która mechanicznie oczyszcza zęby, dlatego aby uchronić się przez próchnicą, powinniśmy żuć gumę minimum 2-3 godziny dziennie, najlepiej przed każdym posiłkiem.
Fałsz – jest faktem, że żucie gumy stymuluje ślinianki do zwiększonego wydzielania śliny, która chroni zęby przed próchnicą. Jednak wszystkie pozostałe informacje są nieprawdziwe. Żucie gumy (oczywiście, bez cukru) powinno trwać nie dłużej niż 5-10 minut po każdym posiłku. Długotrwałe stosowanie ma niekorzystny wpływ na narząd żucia i może spowodować przerost mięśni twarzy i uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych.
Należy również pamiętać, że żucie gumy w żadnym wypadku nie może zastąpić szczotkowania zębów rano i wieczorem. Jest to jedynie dodatkowy zabieg wspomagający codzienną higienę jamy ustnej.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

sterylizator do szczoteczek - Dentonet.pl
Powstał domowy sterylizator do szczoteczek do zębów Asysta

Marka Oclean zaprezentowała swój pierwszy domowy sterylizator do szczoteczek do zębów. Można go kupić w serwisie Aliexpress. Urządzenie ma wymiary 12,1 x 6,7 x 5,6 cm, a jego obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego. We wnętrzu sterylizatora z...

biodegradowalne szczoteczki - Dentonet.pl
Biodegradowalne szczoteczki do zębów hitem najbliższych lat? Asysta

W 2021 r. na terenie Unii Europejskiej wejdzie zakaz handlu plastikowymi produktami jednorazowymi: słomkami, patyczkami higienicznymi, sztućcami. Zastąpić je będą musiały produkty biodegradowalne – np. takie jak dostępne już w ekologicznych drogeriac...

nadwrażliwość - Dentonet.pl
Nadwrażliwość zębów – jak ją leczyć? Porady dla pacjentów Pacjent

Dla osób z nadwrażliwością zębów problemem stają się zwykłe, codzienne czynności, takie jak spożywanie zimnych lub gorących napojów i potraw bądź szczotkowanie zębów. Sprawiają one ból i są przyczyną dyskomfortu. Dlatego nadwrażliwość zębów należy le...

ROZWIŃ WIĘCEJ
grafika artykul Paydent 1
Paydent – nowe rozwiązanie dla gabinetów stomatologicznych Lekarz

W ostatnich tygodniach pandemia koronawirusa zawładnęła życiem Polaków. Co ciekawe, większość naszych rodaków boi się nie tyle zachorowania, ale skutków finansowych obecnej sytuacji i planuje w związku z tym wprowadzić spore oszczędności w domowych b...

główne 11
Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

co barwi zeby
Co barwi zęby – czy wiesz, co jesz? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu osób. Niestety, zęby – mimo regularnego szczotkowania, a nawet profesjonalnego wybielania w gabinetach stomatologicznych – są narażone na nieustanne przebarwienia. Produkty barwiące zęby znajdują się bowiem w na...

mycie zębów - Dentonet.pl
Peninsula Dental School: dzieci kłamią o myciu zębów Asysta

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjską fundację Peninsula Dental School, około połowa dzieci w Wielkiej Brytanii regularnie okłamuje swoich rodziców na temat mycia zębów. Przeprowadzona wśród dzieci ankieta wykazała, że 48% z nich od cz...

szkliwo - Dentonet.pl
Mineralizacja szkliwa zębów – nowe odkrycie w USA Lekarz

Ważnym składnikiem tkanek twardych jest hydroksyapatyt, a największe jego stężenie znaleźć można w szkliwie zębów. Ponieważ nieprawidłowo przebiegająca mineralizacja hydroksyapatytu może być przyczyną m.in. próchnicy zębów, zjawisko to wciąż znajduje...

mycie zębów - Dentonet.pl
1 listopada w USA - Dzień Mycia Zębów Asysta

W Polsce 1 listopada to nostalgiczny dzień Wszystkich Świętych. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych obchodzi się wówczas Narodowy Dzień Mycia Zębów. Data tego wydarzenia – wbrew pozorom – wcale nie jest przypadkowa.Narodowy Dzień Mycia Zębów został wpr...

Babahu X1
Szczoteczka do zębów napędzana… sztuczną inteligencją Asysta

Kilka dni temu na platformie Indiegogo pojawił się kolejny wynalazek, który ma zrewolucjonizować higienę jamy ustnej. Tym razem jest to Babahu X1, czyli szczoteczka napędzana… sztuczną inteligencją.Niedawno informowaliśmy o wynalazku dwóch młodych Du...

banner osseo 100
"Jak znalazłem rozwiązanie dylematu każdego implantologa?" Lekarz

Pomiar stabilności gniazda implantu jest jednym z najważniejszych zadań, stojących przed implantologiem w jego codziennej pracy. Jako implantolog korzystam od dłuższego już czasu z unitu implantologicznego SURGIC Pro produkcji japońskiej firmy NSK N...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji