Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Brodawczak w jamie ustnej – zmiana łagodna czy groźna?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Brodawczak w jamie ustnej – zmiana łagodna czy groźna?

Brodawczak w jamie ustnej – zmiana łagodna czy groźna?

Według aktualnej klasyfikacji WHO brodawczak płaskonabłonkowy (papilloma planoepitheliale) jest łagodną zmianą nowotworową jamy ustnej wywodzącą się z komórek nabłonka.

Zmiany o charakterze brodawczaka są dość często występującą patologią błony śluzowej jamy ustnej. Najczęściej powstają w wyniku przewlekłego, miejscowego drażnienia śluzówki lub są spowodowane przez wirusa HPV na drodze bezpośredniego zakażenia. Brodawczaki będące efektem urazu najczęściej występują na wardze, na czubku lub krawędzi języka i na błonie śluzowej policzka w linii zgryzowej. Natomiast brodawczaki o etiologii wirusowej są z reguły usytuowane na podniebieniu twardym, języczku i spodniej powierzchni języka. Mają postać małych, niebolesnych, różowo-białych grudek o średnicy nie przekraczającej 0,5 cm. Mogą być uszypułkowane bądź spoczywać na szerokiej podstawie.

Brodawczaki rosną powoli, nie powodując żadnych dolegliwości bólowych. Ze względu na swój łagodny charakter nie stanowią zazwyczaj zagrożenia dla zdrowia pacjenta, niekiedy jednak mogą powodować uczucie pewnego dyskomfortu.

Brodawczaki wirusowe – warto zachować czujność
Ludzki wirus brodawczaka (HPV) został po raz pierwszy opisany przez Richarda Shope´a w 1933 roku. W 1995 r. inny badacz – van Rast – sklasyfikował 77 typów HPV, a obecnie rozróżniamy ich ponad 100, z czego 8 jest wysoko onkogennych (HPV 16, 18, 45, 31, 33, 35, 52 i 58). Zakażenie wirusami należącymi do tej grupy zwiększa ryzyko wystąpienia raka płaskonabłonkowego (SCC – squamous cell carcinoma) w różnych częściach ludzkiego organizmu, w tym również w obrębie jamy ustnej.

Ludzki wirus brodawczaka przenosi się poprzez kontakt z zakażonymi wydzielinami, np. poprzez dotknięcie zainfekowanego naskórka, na drodze płciowej, podczas porodu (matka zaraża wirusem dziecko). W większości przypadków zakażenie przebiega bezobjawowo. Okres półtrwania zakażenia dla wirusów HPV nie stwarzających zagrożenia onkologicznego wynosi od 4 do 5 miesięcy, natomiast dla wirusów ulegających zezłośliwieniu – od 8 do 10 miesięcy.

Obecnie uważa się, że ponad 50% światowej populacji jest zakażona wirusem brodawczaka, jednak u większości ludzi występuje on w formie utajonej, a objawy mogą wystąpić dopiero podczas innych chorób powodujących obniżenie odporności organizmu.

Szczepem wysokiego ryzyka jest zwłaszcza wirus HPV-16, który pięćdziesięciokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej i jest odpowiedzialny za większość przypadków raka płaskonabłonkowego rejonu głowy i szyi. Transformacja nowotworowa zmian jest dość częsta u osób narażonych na działanie dodatkowych czynników kancerogennych np.: nadużywających alkoholu, palących papierosy, uprawiających seks oralny.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem po raz dwudziesty Asysta

4 lutego już po raz dwudziesty obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy podkreślają, że w walce z rakiem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe, czyli badania, które przeprowadza się wśród osób zdrowych w celu wykryc...

szczepionka przeciw HPV - Dentonet.pl
Szczepionka przeciw HPV dla dziewczynek będzie refundowana Lekarz

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że od stycznia 2021 r. szczepionka dla dziewczynek przeciwko wirusowi HPV będzie refundowana. Jest to jeden z elementów Narodowej Strategii Onkologicznej.Jak powiedział minister, szczepionka będzie dost...

ROZWIŃ WIĘCEJ
rak wątroby - Dentonet.pl
Zły stan zdrowia jamy ustnej zwiększa ryzyko raka wątroby Lekarz

Zły stan zdrowia jamy ustnej aż o 75% zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątrobowokomórkowego – najczęstszą odmianę raka wątroby. Takie wnioski wyciągnęli badacze z Queen’s University Belfast po analizie danych dotyczących 469 tys. mieszkańców Wiel...

Krakdent: akcja społeczna #Jestem czujny onkologicznie Lekarz

W trakcie targów stomatologicznych Krakdent 2019 odbywa się akcja profilaktyczna #Jestem Czujny Onkologicznie, która ma promować wśród lekarzy dentystów czujność onkologiczną. Na stoiskach ośmiu firm odbywają się badania kliniczne oraz przesiewowe po...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres