Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

A przed snem umyj zęby

Brak komentarzy | Publikacja:

A przed snem umyj zęby

Przeprowadzone w ostatnich latach badania wskazują, że Polacy nie w pełni uświadamiają sobie konieczność prawidłowej troski o jamę ustną.

Tylko 64% dzieci myje zęby 2 razy w ciągu doby, a zaledwie 36% dorosłych uważa, że umycie zębów wieczorem jest ważniejsze niż rano.
 

 

Tymczasem stomatolodzy podkreślają, że najbardziej efektywnym elementem pielęgnacji jamy ustnej jest mycie zębów tuż przed pójściem spać.
 

Odpowiednia wieczorna pielęgnacja zębów i dziąseł stanowi niezbędny element profilaktyki zdrowia jamy ustnej.
 

 

Gdy śpimy, zmniejsza się wydzielanie śliny, a to sprawia, że wzrasta ryzyko próchnicy.
 

Proces próchniczy nasila się zwłaszcza wtedy, gdy zęby nie zostaną wieczorem prawidłowo oczyszczone i pozostają na nich węglowodany.
 

 

Dlaczego tak się dzieje? Mała ilość śliny sprawia między innymi, że w jamie ustnej zwiększa się ilość bakterii kwasotwórczych i znacznie słabiej działają mechanizmy zobojętniające kwasy.

Dodatkowo, przez cały okres naszego snu, bakterie płytki nazębnej mają „idealną” pożywkę w postaci nieusuniętych resztek pokarmowych.
 

 

To powoduje demineralizację, czyli utratę substancji mineralnych ze szkliwa zęba. Mniejsze wydzielanie śliny nocą wpływa także na szybszą inkubację bakterii beztlenowych, które są przyczyną zapalenia dziąseł i przyzębia, a także nieprzyjemnego zapachu z ust.
 

 

Noc to najdłuższy okres w ciągu doby, podczas którego w żaden sposób nie ingerujemy w warunki panujące w jamie ustnej.

Na szczęście to, co zrobimy przed snem dla naszych zębów, zdecyduje, czy nasze zęby i dziąsła będą regenerowane w nocy, czy wręcz przeciwnie – nocą będą zachodziły w jamie ustnej procesy wpływające ujemnie na jej zdrowie.
 

 

Czas snu będzie pracował na korzyść naszych zębów i dziąseł, jeśli wieczorem zadbamy o nie prawidłowo.

 

 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Anglia: przed świętami będzie drożej w gabinetach NHS Lekarz

Niemiłą niespodziankę pacjentom angielskim tuż przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia przygotowują gabinety Narodowej Służby Zdrowia (NHS). Opłaty za leczenie w praktykach stomatologicznych działających na terenie Anglii mają wzrosnąć śred...

koronawirus - Dentonet.pl
"Zakaźność wirusa największa przed wystąpieniem objawów" Lekarz

U zakażonej osoby największa gęstość koronawirusa SARS-CoV-2 występuje jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, dlatego właśnie wtedy takie osoby są najbardziej zakaźne – ostrzega prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Z...

atak hakerski - Dentonet.pl
FBI: jak uchronić stronę kliniki przed kradzieżą? Lekarz

Federalne Biuro Śledcze (FBI), Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) oraz Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych dysponują informacjami o wciąż rosnącym, bezpośrednim zagrożeniu cyberprzestępczością, których ce...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higiena rąk - Dentonet.pl
Higiena rąk to podstawa ochrony przed koronawirusem Asysta

SARS-CoV-2 może się znaleźć na plecaku, ubraniach czy wózkach sklepowych, ale samo dotknięcie takiego przedmiotu nie oznacza zakażenia. Wirus musiałby się dostać na błony śluzowe, dlatego dezynfekcja rąk to podstawa – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzy...

maseczki - Dentonet.pl
Maseczki skutecznie chronią przed koronawirusem Asysta

Japońscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że maseczki zmniejszają zarówno rozprzestrzenianie koronawirusa przez osoby chore, jak i jego wchłanianie przez osoby zdrowe – informuje PAP. Do badań posłużyły naukowcom manekiny, które us...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji