Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„Przywrócenie stażu jest korzystne dla lekarzy i pacjentów”

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„Przywrócenie stażu jest korzystne dla lekarzy i pacjentów”

„Przywrócenie stażu jest korzystne dla lekarzy i pacjentów”

Podczas czwartkowej dyskusji w sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że przywrócenie stażu podyplomowego jest korzystne zarówno dla środowiska lekarskiego, jak i dla pacjentów.

Jak informowaliśmy wcześniej, ze stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów zrezygnowano w 2011 r. Argumentowano wówczas, że wpłynie to na szybsze rozpoczynanie pracy zawodowej medyków, przez co zwiększy się ich dostępność. Środowisko lekarskie krytykowało jednak tą decyzję, wskazując, że staż jest niezbędnym elementem rozwoju zawodowego.

Zgodnie z decyzją nowego rządu, staż podyplomowy zostanie jednak przywrócony. Absolwenci studiów będą go odbywać pod kierunkiem opiekuna, czyli lekarza specjalisty albo lekarza dentysty wykonującego zawód co najmniej przez 5 lat. W trakcie stażu młodzi lekarze będą jednak posiadali pełne prawo wykonywania zawodu. Oznacza to, że pod nadzorem opiekuna będą mogli m.in. wydawać orzeczenia czy wystawiać recepty.

Podczas wczorajszej dyskusji w sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał, że przywrócenie stażu podyplomowego jest korzystne zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. Lekarzom umożliwi on bezpieczne wejście w życie zawodowe oraz doskonalenie umiejętności, zaś pacjentom zagwarantuje dostęp do fachowej opieki medycznej.

Minister zdrowia odniósł się również do apelu Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie ujawnienia pytań egzaminacyjnych z egzaminów LEK, LDEK i PES. W czerwcu br. korzystny dla lekarzy wyrok w tej sprawie wydał Trybunał Konstytucyjny, jednak Centrum Egzaminów Medycznych – powołując się na zapisy ustawy o dostępie do informacji publicznej – odmówiło ich ujawnienia. Ze stanowiskiem CEM zgodził się Konstanty Radziwiłł. Jego zdaniem, nie można dopuścić do sytuacji, że młodzi lekarze uczą się pytań na pamięć i odpowiadają na nie automatycznie. – Udostępnienie pytań to jest coś bardzo groźnego dla bezpieczeństwa pacjentów – powiedział.

Warto przy tym przypomnieć, że równocześnie z przywróceniem stażu podyplomowego resort zdrowia planuje zmiany w zakresie przystępowania do egzaminów lekarskich. Zgodnie z projektem, do egzaminów LEK i LDEK będą mogli przystąpić wyłącznie lekarze już po ukończeniu studiów. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Samorząd lekarski alarmuje: polscy lekarze pracują w kilku miejscach jednocześnie, przez co są przemęczeni. To niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla pacjentów. Dlaczego pracują tak dużo? Odpowiada Jerzy Jakubiszyn, członek Naczelnej Rady Lekarskiej, przewodniczący Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich.

AF
Fot. Materiały prasowe ministerstwa zdrowia


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stypendia fundowane - Dentonet.pl
Wrócą stypendia fundowane dla studentów medycyny i młodych lekarzy? Lekarz

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował, że resort rozważa przywrócenie stypendiów fundowanych dla studentów medycyny oraz młodych lekarzy – podaje PAP.Od kilku tygodni w Polsce toczy się dyskusja na temat ewentualnych odpłatności za studia...

jawność pytań egzaminacyjnych - Dentonet.pl
Pytania egzaminacyjne ponownie do Trybunału Konstytucyjnego Lekarz

Naczelna Rada Lekarska upoważniła prezesa Macieja Hamankiewicza do wniesienia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności wprowadzonych w grudniu 2016 r. przepisów regulujących dostęp do pytań z już przeprowadzonych egzaminów LEK...

staże podyplomowe
Staże podyplomowe lekarzy przywrócone – prezydent podpisał ustawę Lekarz

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przywracającą podyplomowe staże lekarzy i lekarzy dentystów. Nowelizacja zakłada również, że do egzaminów LEK i LDEK będą mogli przystąpić jedynie absolwenci studiów medycznych. Celem ustawy jest przywrócenie od...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Staże podyplomowe - Dentonet.pl
Staże podyplomowe lekarzy – ustawa przyjęta przez Sejm Lekarz

Sejm przyjął ustawę przywracającą staże podyplomowe dla lekarzy i lekarzy dentystów. Trafi ona teraz do Senatu, a następnie – na biurko prezydenta.Przyjęta przez Sejm nowelizacja przywraca staże podyplomowe dla lekarzy i lekarzy dentystów. Młodzi lek...

Staż podyplomowy lekarzy
Staż podyplomowy lekarzy – projekt wysłany do sejmowej komisji Lekarz

W drugim czytaniu Sejm pracował nad przygotowanym przez ministerstwo zdrowia projektem ustawy przywracającym staż podyplomowy lekarzy. Po zgłoszonych poprawkach został on odesłany do prac w komisji zdrowia.Podczas 28. posiedzenia Sejmu posłowie zajmo...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Kataryna
O ile za przywrócenie stażu duży plus, o tyle argumentacja dotycząca nieujawniania pytań egzaminacyjnych zupełnie do mnie nie trafia.
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres