Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zgorzel miazgi – co to za schorzenie i w jaki sposób można je leczyć?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zgorzel miazgi – co to za schorzenie i w jaki sposób można je leczyć?

Zgorzel miazgi – co to za schorzenie i w jaki sposób można je leczyć?

Zgorzel miazgi to stan, w którym na skutek działania bakterii dochodzi do rozpadu gnilnego miazgi, czyli tkanki wypełniającej komory i kanały zęba. Ważne jest to, aby nigdy nie lekceważyć pierwszych objawów schorzenia. Nieleczona zgorzel miazgi może mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje, włącznie z sepsą.

Miazga to tkanka, która szczelnie wypełnia zarówno komorę, jak i kanały zęba. W przypadku niewystarczającej higieny jamy ustnej oraz zbyt rzadkich wizyt u dentysty, w jamie ustnej dochodzi do szybkiego namnażania się szkodliwych bakterii. Atakują one zęby, niszczą szkliwo i przedostają się do głębszych tkanek, infekując je. Zakażona przez bakterie beztlenowe miazga zaczyna być poddawana procesom gnilnym i w ten sposób dochodzi do stanu zwanego zgorzelą.

Zgorzel miazgi – objawy

Co ciekawe, dopóki proces gnilny tworzy się wewnątrz zainfekowanego zęba, zgorzel miazgi nie daje zbyt charakterystycznych objawów, które motywowałyby pacjentów do wizyty u dentysty. Działanie bakterii powoduje np. bardzo nieprzyjemny oddech. Często jednak jest on przypisywany niewłaściwej diecie czy zaburzeniom pokarmowym. Z biegiem czasu może pojawiać się lekki ból zęba przy zmianie ciśnienia albo jego ćmienie w nocy, lecz niestety dla większości pacjentów nie są to objawy niepokojące.

Bardzo dokuczliwy ból pojawia się dopiero wtedy, gdy zgorzel miazgi jest już mocno zaawansowana W wielu przypadkach szczególnie bolesna jest zgorzel dotycząca zębów z wypełnieniami. Jeśli ząb jest – potocznie mówiąc – dziurawy, będące produktem rozpadu tkanek gazy znajdują swoje ujście i nie drażnią włókien nerwowych. O wiele bardzie przykra dla pacjenta jest sytuacja, gdy zgorzel miazgi dotyczy zęba zamkniętego. Wówczas miazga ulega martwiczym obrzękom, uciskając zakończenia nerwowe. Mogą się również pojawić stany podgorączkowe.

Jak leczy się zgorzel miazgi?

Zgorzel miazgi najczęściej jest leczona kanałowo. Oznacza to, że stomatolog opracowuje ozębną, oczyszcza i dezynfekuje wszystkie kanały zęba, a następnie je wypełnia. Jeśli choroba znajduje się w bardzo zaawansowanym stadium, konieczna może jednak okazać się ekstrakcja zęba. Często bywa poprzedzona antybiotykoterapią.

Co ważne, objawów zgorzeli miazgi – nawet tych początkowych – w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć. Rozpad gnilny miazgi może bowiem prowadzić do zapalenia okostnej, zakażeń tkanek okołozębowych, zniszczenia kości czy tworzenia różnych zmian zapalnych (ropni, torbieli, ziarniniaków). Wówczas często konieczna bywa interwencja chirurga szczękowego. Jednak jeszcze groźniejsze są możliwe powikłania ogólnoustrojowe. Jeśli bakterie z zainfekowanej miazgi dostaną się do krwiobiegu (a – wbrew pozorom – wcale nie jest to niemożliwe), mogą zainfekować cały organizm i powodować wystąpienie zapalenia nerek, zapalenia mięśnia sercowego, a nawet śmiertelnie groźną sepsę.

Ból zęba przytrafił Ci się w weekend lub w nocy? Nie wiesz, gdzie możesz szukać pomocy? Lista placówek świadczących doraźną pomoc stomatologiczną opublikowana jest na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia, a także w portalu www.dentonet.pl.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

komórki macierzyste - Dentonet.pl
Czy komórki macierzyste pozwolą hodować nowe, zdrowe zęby? Lekarz

Przyszłością stomatologii może być hodowla zębów z komórek macierzystych. Naukowcom udało się już stworzyć tzw. pąki zębowe, które po wszczepieniu mogłyby rosnąć i wyglądać jak zwykłe zęby. Dzięki wykorzystaniu komórek można będzie też zregenerować z...

Choroby przyzębia u ponad 80% ... psów. Powodem - zbyt twarde zabawki Lekarz

Co czwarty pies ma ukruszone lub złamane zęby, przede wszystkim z powodu gryzienia zbyt twardych zabawek czy kości. Ponad 80% psów cierpi na choroby przyzębia. Powód? Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pensylwanii wskazują, że wiele dostępnyc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Komórki macierzyste można uzyskać także z miazgi zębów Lekarz

Komórki macierzyste z miazgi zęba to przyszłość stomatologii regeneracyjnej. Mogą być również wykorzystywane w onkologii, kardiologii, neurologii, a także ortopedii. Największa ich ilość znajduje się w mleczakach, można je jednak pozyskać także z zęb...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres