Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Zapobieganie zakażeniom w gabinecie stomatologicznym

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zapobieganie zakażeniom w gabinecie stomatologicznym

Zapobieganie zakażeniom w gabinecie stomatologicznym

Pomimo ciągłego rozwoju technologii, przestrzegania wszelkich możliwych zasad higieny osobistej oraz dekontaminacji, asysta stomatologiczna jest nieustannie narażona na zakażenia krzyżowe w miejscu pracy. Dlatego należy znać i stosować podstawowe reguły ich zapobiegania.

Nieustanne ryzyko zakażeń krzyżowych dotyczy zarówno zespołu stomatologicznego, jak i pacjentów. W przypadku asystentek wyróżnia się dwie grupy czynników sprzyjających zakażeniom:

• bezpośrednie (np. jama ustna pacjenta, narzędzia i urządzenia wykorzystywane podczas zabiegów, końcówki prostnic, gumki, wiertła).
• pośrednie (unit stomatologiczny, lampa, ssaki, koferdamy, powierzchnie pionowe i poziome, drobne elementy wyposażenia gabinetu).

Do najgroźniejszych drobnoustrojów, na kontakt z którymi narażone są asystentki, zaliczają się natomiast paciorkowce, prątki gruźlicy, wirusy HIV, HBV czy HCV oraz grzyby z rodziny candida. Wszystkie one mogą znajdować się w ślinie pacjenta, co kwalifikuje jamę ustną jako obszar o wysokim ryzyku zakażenia.

Zapobieganie zakażeniom krzyżowym spowodowanym przez czynniki bezpośrednie polega przede wszystkim na rzetelnie i starannie wykonywanym procesie dekontaminacji, w skład którego wchodzi dezynfekcja wstępna, oczyszczanie, dezynfekcja właściwa i sterylizacja. Możliwe jest także wykorzystywanie jak największej ilości narzędzi i urządzeń jednorazowego użytku. W przypadku czynników pośrednich konieczne jest regularne wykonywanie procedur mycia i dezynfekcji, a także stosowanie osłon na niektóre przedmioty, takie jak zagłówek unitu czy uchwyty do lamp.

Asysta stomatologiczna w celu zapobiegania zakażeniom krzyżowym musi również wykorzystywać środki ochrony osobistej. Zaliczają się do nich zwłaszcza rękawiczki, fartuchy i maski (najlepiej, gdy wszystkie one są jednorazowego użytku). Do obowiązków osoby zarządzającej gabinetem lub kliniką należy ponadto zapewnienie personelowi wszystkich niezbędnych szkoleń (BHP, pierwsza pomoc, postępowanie z odpadami medycznymi) oraz regularna weryfikacja procedur.

Zapobieganie zakażeniom krzyżowym to także wypracowane pozytywne nawyki, o które asystentki mogą zadbać same. Zalicza się do nich m.in. praca w rękawiczkach jedynie przy pacjencie (a nie np. przy dokumentacji lub komputerze), obowiązkowe stosowanie masek ochronnych w trakcie pracy przy pacjencie, dbanie o brak jakichkolwiek uszkodzeń skóry dłoni (np. zbyt mocno wycięte skórki przy paznokciach) oraz regularna procedura higienicznego mycia rąk. Wiele chorób spowodowanych przez zakażenia krzyżowe może z początku przebiegać bezobjawowo, więc asysta stomatologiczna musi zachować w trakcie kontaktu z każdym pacjentem rygorystyczne środki ostrożności.

Zapobieganie zakażeniom w stomatologii to również odpowiednie przygotowanie wielorazowych wyrobów medycznych do ponownego zastosowania. Zobacz, jak to robić.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Hejt w gabinecie stomatologicznym? To zdarza się zbyt często! Lekarz

Ponad połowa polskich lekarzy dentystów miała nieprzyjemne sytuacje w gabinetach, gdzie pacjenci stawali się agresywni czy wulgarni. Na szczęście większość lekarzy mających takie doświadczenia podkreśla, że są to sporadyczne przypadki.  Dane te poch...

dentysta - Dentonet.pl
USA: segregacja rasowa w... leczeniu stomatologicznym? Lekarz

Nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, w tym stomatologicznej, białych i kolorowych obywateli Stanów Zjednoczonych nie są zagadnieniem nowym, nie mają też jednej przyczyny. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania dowodzą, że w szczególnie trud...

pierwsza pomoc - Dentonet.pl
Stany nagłe w gabinecie stomatologicznym [video] Asysta

– Zapraszam do udziału w konferencji ASYSDENT, podczas której będę prowadził wykład dotyczący profesjonalnych zasad organizacji działań w sytuacjach nagłego zagrożenia życia w gabinecie. Wiele osób twierdzi, że ma w tej dziedzinie wiedzę, posiada cer...

ROZWIŃ WIĘCEJ
koronawirus - Dentonet.pl
Łańcut: koronawirus w gabinecie stomatologicznym Lekarz

Jak poinformował portal lancut.gada.pl, u pracowników jednego z gabinetów stomatologicznych na terenie powiatu wykryto koronawirusa. Kwarantannie poddano w związku z tym 116 osób. Po otrzymaniu informacji o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa u ...

kontrole nieprawidłowości - Dentonet.pl
NFZ: dużo nieprawidłowości w leczeniu stomatologicznym Lekarz

Od I do III kwartału do oddziałów wojewódzkich NFZ-u wpłynęło łącznie 796 zgłoszeń o nieprawidłowościach. Najwięcej – bo 36,5% (291 zgłoszeń) – dotyczyło leczenia stomatologicznego. Jak wynika z opublikowanego właśnie przez centralę NFZ-u raportu, 36...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres