Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Zanim ortodonta założy nam aparat

Publikacja:
Zanim ortodonta założy nam aparat

Zanim ortodonta założy nam aparat

Korygowanie wad zgryzu za pomocą stałego aparatu ortodontycznego jest procesem, który wymaga od pacjentów cierpliwości oraz wytrwałości. W trakcie leczenia pacjent musi dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza i systematycznie pojawiać się na wizytach kontrolnych.

Warto przypomnieć, iż przed założeniem aparatu konieczne jest wyleczenie wszystkich chorych zębów. Ubytki próchnicowe muszą zostać przez dentystę oczyszczone, natomiast zęby martwe – usunięte lub przeleczone kanałowo.

Istotna jest również higienizacja jamy ustnej. Leczenie ortodontyczne powinno poprzedzać usunięcie osadu i kamienia nazębnego oraz zlikwidowanie stanów zapalnych dziąseł. Jeśli stomatolog uzna to za konieczne, należy również przeprowadzić lakierowanie fluorem w celu wzmocnienia szkliwa zębów.

Wszystkie te zabiegi mają charakter profilaktyczny – zmniejszają ryzyko próchnicy, która może zaatakować zęby podczas leczenia aparatem stałym. W tym okresie szczególnie trudno jest oczyścić powierzchnie zębów w bezpośredniej okolicy zamków ortodontycznych oraz usunąć resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych.

Ważna jest również diagnostyka

Przed dopasowaniem i założeniem aparatu konieczne są również dokładne badania diagnostyczne. Pacjent musi wykonać pantomogram (panoramiczne prześwietlenie wszystkich zębów), boczne zdjęcie czaszki (zdjęcie cefalometryczne), a w niektórych gabinetach – fotografię stanu zębów. Zdjęcia te dostarczają cennych informacji pozwalających uniknąć ewentualnych powikłań i zakończyć leczenie z optymalnym efektem, np. dzięki nim można w porę wychwycić zmiany niewidoczne gołym okiem, takie jak uszkodzenie wierzchołków korzeni i choroby tkanek okołowierzchołkowych. Zdjęcia pozwalają także ocenić stan wyrostka zębodołowego, uszeregowanie zębów, rysy twarzy, profil.

W dalszej kolejności stomatolog wykonuje gipsowe wyciski wszystkich zębów, czyli tzw. modele diagnostyczne. Służą one do opracowania idealnego ustawienia zębów i doboru odpowiedniego aparatu.

Następnie ustala długofalowy plan działania – podczas rozmowy z pacjentem poznaje jego potrzeby estetyczne i decyduje, w jakiej kolejności przeprowadzić poszczególne etapy leczenia. W tym momencie decyduje także o ewentualnych ekstrakcjach zębów, które mogą okazać się konieczne w przypadku dysproporcji między łukami zębowymi.

Podstawowym czynnikiem motywującym pacjentów do zgłaszania się na leczenie ortodontyczne jest poprawa wyglądu uzębienia. Warto podkreślić, że współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Stomatolodzy w planowaniu leczenia ortodontycznego – poza dążeniem do osiągnięcia idealnych lub optymalnych warunków zgryzowych – kierują się również zasadami estetyki, a ich celem jest uzyskanie idealnych proporcji twarzy i efektu pięknego uśmiechu.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zdjecia wewnatrzustne
Oko owada i innowacyjny aparat do zdjęć wewnątrzustnych Lekarz

Opublikowane badanie wykazało korzyści płynące z używania inspirowanych biologicznie aparatów do wysokiej jakości obrazowania wewnątrzustnego. Tworząc nowe urządzenie do zastosowania w stomatologii, badacze z Korei Południowej podpatrywali narząd wzr...

i Tero
Skaner iTero - sprawdź zanim zakupisz! Lekarz

Chcesz wypróbować w swoim gabinecie zastosowanie nowoczesnego skanera wewnątrzustnego iTero, ale bez natychmiastowej decyzji o zakupie? Teraz to możliwe! Wejdź na stronę https://www.go-digital.pl/ i dowiedz się więcej! Skaner wewnątrzustny iTero to ...

studia stomatologiczne 3
Poznaj stomatologię… zanim zaczniesz ją studiować Lekarz

Wyobrażenia o przyszłej pracy osób, które chcą rozpocząć studia na wybranym kierunku, mogą w mniejszym lub większym stopniu rozmijać się z rzeczywistością. Aby mieć pełniejszy obraz tego, jak wygląda na co dzień praca stomatologa, jedna z uczelni den...

ROZWIŃ WIĘCEJ
sąd
Ortodonta i współpraca ze skorumpowanym senatorem Lekarz

W komunikacie prasowym wydanym w dniu 24 stycznia przez Prokuraturę Zachodniego Okręgu Arkansas podano, że ceniony lekarz ortodonta został skazany na nieco ponad 12 miesięcy więzienia i karę grzywny za udział w aferze korupcyjnej z udziałem byłego se...

Glimbax
Ty i Twój aparat ortodontyczny w "związku idealnym" Pacjent

Pod koniec leczenia ortodontycznego będziesz mieć cudowny uśmiech, a co najważniejsze - poprawi się stan zdrowia Twojej jamy ustnej. Jednak, aby osiągnąć ten cel i zapewnić niesamowite rezultaty, trzeba przejść wielomiesięczną drogę z aparatem ortodo...