Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Ortodonta i współpraca ze skorumpowanym senatorem

Publikacja:
Ortodonta i współpraca ze skorumpowanym senatorem

Ortodonta i współpraca ze skorumpowanym senatorem

W komunikacie prasowym wydanym w dniu 24 stycznia przez Prokuraturę Zachodniego Okręgu Arkansas podano, że ceniony lekarz ortodonta został skazany na nieco ponad 12 miesięcy więzienia i karę grzywny za udział w aferze korupcyjnej z udziałem byłego senatora ze stanu Arkansas.

Dr Benjamin G. Burris, dentysta praktykujący w stanie Arkansas, został skazany na rok i jeden dzień więzienia oraz dodatkowo rok dozoru policyjnego. Pięćdziesięciolatek musi również zapłacić grzywnę w wysokości 250 000 USD.

Fikcyjne zatrudnienie za korzystne zmiany w prawie

Według „Northwest Arkansas Democrat Gazette” we wrześniu 2021 roku Burris przyznał się do popełnienia przestępstwa w postaci przekazywania korzyści majątkowych byłemu senatorowi Jeremy’emu Hutchinsonowi w zamian za wprowadzenie zmian w ustawodawstwie stanowym, które miały przynieść korzyść jego klinikom dentystycznym.

Jak podają media, Benjamin G. Burris, właściciel kilku klinik ortodontycznych na terenie stanu Arkansas, w lutym 2014 roku spotkał się z Jeremym Hutchinsonem, aby omówić fikcyjne „zatrudnienie” senatora w charakterze doradcy prawnego.

Dr Burris przyznał w ugodzie, że jego intencją przy zatrudnianiu Hutchinsona było osiągnięcie za jego pośrednictwem korzyści dzięki zmianom w prawie stanowym. Za „doradztwo prawne” od lutego 2014 do listopada 2016 roku kliniki Burrisa płaciły firmie Hutchinson Law Office około 5 000 USD miesięcznie, co daje łączną kwotę 157 500 USD. Dodatkowo sam senator, jak i członkowie jego rodziny korzystali bezpłatnie z leczenia ortodontycznego w klinikach dr. Burrisa.

Cel: praca ortodontów bez ograniczenia do własnej specjalizacji

Jako senator Hutchinson opracował i złożyć wniosek legislacyjny w celu unieważnienia prawa stanowego, znanego jako ustawa o praktykach stomatologicznych. Wymagała ona od dentystów, którzy byli specjalistami, w tym ortodontów, ograniczenia ich praktyk do ich specjalizacji i zabraniała im wykonywania innych ogólnych usług dentystycznych.

W mailu z lutego 2014 roku Benjamin G. Burris napisał do Hutchinsona, że zależy mu na zniesieniu ograniczeń dotyczących specjalizacji ortodontów. Jak podało biuro prokuratora, niespełna rok później – w styczniu 2015 roku – Jeremy Hutchinson przedstawił w senacie stanowym projekt „Ustawy wyjaśniającej przepisy regulujące praktykę stomatologiczną”. W kwietniu oraz wrześniu 2015 roku senator Hutchinson złożył kolejne wnioski, w których zaproponowano usunięcie ograniczeń nałożonych na osoby wykonujące w Arkansas zawód lekarza ortodonty.

Przy braku postępu w oczekiwanych zmianach prawnych w 2016 roku Burris wysłał SMS do Hutchinsona, wyrażając niezadowolenie w związku nieskutecznością senatora i zażądał dalszych działań, które pozwolą mu osiągnąć założone cele. Przyniosło to pewien skutek, ponieważ w marcu 2017 roku jedna z propozycji przedstawionych przez Jeremy’ego Hutchinsona została przyjęta przez senat stanu Arkansas.

W 2018 roku, po ujawnieniu oszustw podatkowych, których dopuścił się Jeremy Hutchinson, polityk złożył mandat senatora. Jednocześnie śledczy ujawnili powiązania Hutchinsona z dr. Burrisem. W czerwcu 2019 roku były senator przyznał się do popełnienie zarzucanych mu przestępstw, do tej pory nie został jednak skazany.

Po ujawnieniu związków dentysty ze skorumpowanym politykiem dr Burris całkowicie zrezygnował z pracy w stanie Arkansas i przeniósł się na Florydę. Początkowo, w 2019 roku, Burris nie przyznał się do zarzutów dotyczących jego roli w lobbowaniu na rzecz zmian prawnych w Arkansas. Ostatecznie Benjamin G. Burris usłyszał wyrok 366 dni więzienia oraz roku dozoru policyjnego. Były ortodonta musi także zapłacić grzywnę w wysokości ćwierć miliona USD.

– Obecnie mamy do czynienia z dużą intensyfikacją działań prokuratury związanych z kwestiami medycznymi – mówi w rozmowie z Dentonetem radca prawny Paweł Strzelec. Dodaje, że w prokuraturach powstały specjalne działy zajmujące się kwestią błędów medycznych.

T.H.

źródła: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=bai&pag=dis&ItemID=329964

https://orthodonticproductsonline.com/industry-news/company-news/former-orthodontist-burris-guilty-conspiring-bribe-state-senator/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Piotr Stendera
Współpraca chirurga i protetyka w leczeniu implantologicznym Lekarz

- Implantologia jest działem stomatologii, który z założenia jest interdyscyplinarny. Leczenie polega na wszczepieniu implantu, co jest procedurą chirurgiczną, ale służącą bezpośrednio protetyce, czyli odbudowie utraconego uzębienia - mówi o współcze...

ROZWIŃ WIĘCEJ
rak jamy ustnej
Rak jamy ustnej: współpraca lekarzy i… geologów Lekarz

Eksperci z Instytutu Stomatologii, Instytutu Nauk Medycznych oraz Wydziału Nauk Geologicznych Uniwersytetu w Aberdeen (Szkocja) podejmują współpracę, aby ułatwić wykrywanie zmian potencjalnie złośliwych, które mogą przekształcić się w raka jamy ustne...

stomatologia NFZ
Śląsk: małe zainteresowanie dentystów współpracą z NFZ Lekarz

1 grudnia 2022 r. w siedzibie śląskiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u odbyło się spotkanie dotyczące m.in. toczących się konkursów na zakontraktowanie świadczeń stomatologicznych na lata 2023-2028. Na ogłoszone postępowania wpłynęło znacznie mniej ofe...

stomatologia 4
Współpraca z NFZ-em się nie opłaca. "Powodem jest wycena" Lekarz

Z roku na rok ubywa dentystów chcących współpracować z NFZ-em. Sytuacji nie zmienia nawet wprowadzanie nowych świadczeń z zakresu publicznej stomatologii. Dentyści mówią wprost, że współpraca z NFZ-em nie jest opłacalna. W październiku 2022 r. w ży...

Lublin UMED wspolpraca
Lublin: polsko-japońska współpraca w kształceniu medyków Lekarz

18 marca w Centrum Symulacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podpisano list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy z japońskim University of Hokkaido m.in. w zakresie kształcenia kadr medycznych. List intencyjny o współpracy podpisali prof. d...

ortodoncja
Współpraca specjalistów w ortodoncji [VIDEO] Lekarz

- Bardzo ważne jest, aby zsynchronizować przebieg leczenia i na odpowiednich etapach zaprosić lekarzy innych specjalności. Pacjent musi wiedzieć, że wymaga np. procedur przygotowujących do leczenia albo procedur wspomagających przemieszczenie ortodon...