Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Zabieg fluoryzacji

Publikacja:
Zabieg fluoryzacji

Zabieg fluoryzacji

Temat fluoryzacji zębów podjęła „Gazeta Lekarska”, która dowodzi, jak ważny i potrzebny jest to zabieg. Dlaczego?
1. Jeśli zabieg ten wykonywany jest systematycznie:
– wzmacnia szkliwo;
– zabezpiecza zęby przed zakażeniem próchnicą.
2. Fluoryzacja uznawana jest za jeden z najskuteczniejszych zabiegów, które stosowane są w profilaktyce stomatologicznej.

Na czym polega fluoryzacja zębów? Zabieg ten nosi również nazwę lakierowania i polega na uzupełnieniu fluorku wapnia, który wchodzi w skład szkliwa – pokrywa je od zewnątrz i w ten sposób chroni je przed urazami i ogranicza przenikanie bakterii.

Jeśli szkliwo znajduje się w złym stanie – może stać się to przyczyną wielu chorób zębów i przyzębia – stąd tak ważne jest, by je regularnie odbudowywać. Fluoryzacja rozwiązuje również problem nadwrażliwości zębów na temperaturę posiłków.

Jak często należy stosować ten zabieg? Najlepiej dwa razy w roku, jak było to niegdyś zwyczajem w polskich szkołach. Szczególnie zalecana jest ona dzieciom do 14. roku życia, kiedy zęby jeszcze się rozwijają, ale pożyteczna jest także dla osób dorosłych. Warto przy tym zaznaczyć, że fluoryzacja nie jest sposobem na leczenie ubytków, ale i nie są one przeciwwskazaniem do jej zastosowania.

Skuteczność fluoryzacji jest uwarunkowana wcześniejszym, dokładnym oczyszczeniem zębów. Do tego celu można użyć żeli i lakierów.
Warstwa, którą nakłada się na zęby jest bezbarwna, niewidoczna i nieodczuwalna. Aplikowana podczas zabiegu dawka fluoru nie jest szkodliwa dla zdrowia, gdyż uwalnia się on stopniowo.

Zachęcamy także do przeczytania:
Krok ku zdrowiu dzieci

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne
Trzy lata oczekiwania na zabieg w znieczuleniu ogólnym Lekarz

Jak na początku maja donoszą niemal wszystkie brytyjskie media, 6,5 miliona dzieci w samej tylko Anglii nie było przez co najmniej rok u dentysty Narodowej Służby Zdrowia. Jednocześnie największa organizacja zawodowa lekarzy dentystów na Wyspach – Br...

podwiazanie przewodu podzuchwowego
Zabieg podwiązania przewodu podżuchwowego groźny dla życia Lekarz

W artykule opublikowanym w kwietniu na stronie internetowej czasopisma naukowego „Advances in Oral and Maxillofacial Surgery” opisano przypadek chłopca ze spektrum autyzmu, u którego przeprowadzono zabieg podwiązania gruczołu podżuchwowego w celu kon...

ROZWIŃ WIĘCEJ
bariatria
Zabieg bariatryczny – większe ryzyko próchnicy w przyszłości Lekarz

U pacjentów z otyłością, którzy decydują się na poddanie zabiegom chirurgii bariatrycznej, może występować większe ryzyko rozwoju próchnicy w porównaniu z osobami, które ograniczają liczbę zbędnych kilogramów przy zastosowaniu mniej radykalnych metod...