Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Superżel zastąpi wypełnienia?

Publikacja:

Superżel zastąpi wypełnienia?

Media związane ze stomatologią poinformowały w ostatnich dniach, że francuskim badaczom udało się stworzyć żel, który może pomóc w naturalnej odbudowie tkanek zęba, przez co zbędne stanie się stosowanie wypełnień.


 


Badacze twierdzą, że odtworzenie nowych, zdrowych tkanek w miejsce utraconych z powodu próchnicy nastąpiło w warunkach laboratoryjnych w ciągu jednego miesiąca po zastosowaniu żelu.

 

Za tak niezwykle działanie żelu odpowiadać mają zawarte w nim składniki: hormon melanotropowy (MHS) połączony z kwasem poli-L-glutaminowym.


 

Żel został nałożony na fibroblasty miazgi usuniętych zębów ludzkich.


 

Badacze zaobserwowali, że żel spowodował powstanie nowych komórek, a także miał wpływ na proces adhezji (łączenia się ze sobą) nowych komórek.

W odrębnym badaniu naukowcy nałożyli żel na dotknięte próchnicą zęby myszy. W ciągu jednego miesiąca ubytek został zastąpiony przez nowe, zdrowe tkanki.


 

Żel nadal poddawany jest kolejnym testom, a jego ewentualne wprowadzenie na rynek nastąpi nie wcześniej niż w ciągu najbliższych pięciu lat.


 

Damien Walmsley z British Dental Association podkreślił, że żel nie będzie miał zastosowania w przypadku zębów w znacznym stopniu zniszczonych przez próchnicę.


 

TH na podstawie www.medindia.net


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Grzegorz Wasiluk - Dentonet.pl
Cyfryzacja zastąpi doświadczenie i umiejętności? Lekarz

Czy coraz bardziej obecna w stomatologii cyfryzacja, w tym stosowanie aparatury zapewniającej znakomitą precyzję i wysoką przewidywalność nie sprawia, że umiejętności i doświadczenie lekarza stopniowo schodzą na dalszy plan? – Mogłoby się wydawać, że...

stany nagłe
Stany nagłe w gabinecie - PTS zachęca do wypełnienia ankiety Lekarz

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zachęca do wypełnienia ankiety dotyczącej stanów nagłego zagrożenia życia, które mogą przytrafić się w gabinecie stomatologicznym. Stany nagłe to sytuacje, na które powinien być przygotowany każdy lekarz dentysta....