Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Superżel zastąpi wypełnienia?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Superżel zastąpi wypełnienia?

Media związane ze stomatologią poinformowały w ostatnich dniach, że francuskim badaczom udało się stworzyć żel, który może pomóc w naturalnej odbudowie tkanek zęba, przez co zbędne stanie się stosowanie wypełnień.


 


Badacze twierdzą, że odtworzenie nowych, zdrowych tkanek w miejsce utraconych z powodu próchnicy nastąpiło w warunkach laboratoryjnych w ciągu jednego miesiąca po zastosowaniu żelu.

 

Za tak niezwykle działanie żelu odpowiadać mają zawarte w nim składniki: hormon melanotropowy (MHS) połączony z kwasem poli-L-glutaminowym.


 

Żel został nałożony na fibroblasty miazgi usuniętych zębów ludzkich.


 

Badacze zaobserwowali, że żel spowodował powstanie nowych komórek, a także miał wpływ na proces adhezji (łączenia się ze sobą) nowych komórek.

W odrębnym badaniu naukowcy nałożyli żel na dotknięte próchnicą zęby myszy. W ciągu jednego miesiąca ubytek został zastąpiony przez nowe, zdrowe tkanki.


 

Żel nadal poddawany jest kolejnym testom, a jego ewentualne wprowadzenie na rynek nastąpi nie wcześniej niż w ciągu najbliższych pięciu lat.


 

Damien Walmsley z British Dental Association podkreślił, że żel nie będzie miał zastosowania w przypadku zębów w znacznym stopniu zniszczonych przez próchnicę.


 

TH na podstawie www.medindia.net


Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres