Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wypełnienia kanapkowe

Publikacja:
Wypełnienia kanapkowe

Wypełnienia kanapkowe

Wypełnienia kanapkowe to potoczne, niewystępujące w specjalistycznej literaturze określenie metody leczenia głębokich ubytków próchnicowych, w ramach której stosuje się nakładane warstwowo różne materiały do wypełnień. W głębszej warstwie ubytku jest to najczęściej glassjonomer, zaś na jego powierzchni – bardziej estetyczny materiał kompozytowy.

We współczesnej stomatologii stosuje się różne materiały do wypełnień. Do tych wykorzystywanych najczęściej zalicza się glassjonomery oraz kompozyty.

Glassjonomery – zwane także wypełnieniami szkłojonomerowymi – to materiały powstające jako efekt reakcji kwasu polialkenowego z szkłem fluoro-glinowo-krzemowym. Cechują się one wysokim poziomem adhezji, czyli bardzo dobrym łączeniem się z tkankami zęba (zarówno szkliwem, jak i zębiną), co zapewnia długotrwałe i stabilne efekty leczenia. Glassjonomery mają również zdolność uwalniania jonów fluoru, co stanowi dodatkową ochronę przed próchnicą – z tego powodu często stosuje się je u pacjentów z wysokim ryzykiem rozwoju tej choroby.

Obok podstawowych glassjonomerów, we współczesnej stomatologii stosuje się także jego odmiany, takie jak:

• glassjonomery modyfikowane żywicą,

• glassjonomery hybrydowe, zwane także wypełnieniami kompomerowymi, będące połączeniem glassjonomeru z kompozytem.

To właśnie kompozyty są innym bardzo często wykorzystywanym rodzajem wypełnienia we współczesnej stomatologii. Charakteryzują się doskonałą adhezją do szkliwa zęba, mają wysoką odporność na obciążenia mechaniczne (np. podczas żucia), a jednocześnie posiadają niezaprzeczalne walory estetyczne. Pozwalają one na odtworzenie naturalnego koloru zęba, jego połysku i dzięki temu można je stosować do wypełnień nawet na odcinku przednim.

Wypełnienia kanapkowe – co to jest?

To glassjonomery oraz kompozyty składają się zazwyczaj na tzw. wypełnienia kanapkowe, czyli stosowane niekiedy w przypadku rozległych, głębokich ubytków wypełnienia z różnych materiałów nakładanych warstwowo. Pierwszą warstwę, którą stanowi najczęściej glassjonomer, nakłada się w głębsze partie ubytku, gdzie panują trudniejsze, wilgotne warunki. Drugą warstwę, wierzchnią, stanowi bardziej estetyczny kompozyt.

Należy przy tym pamiętać, że wypełnienia kanapkowe to nazwa potoczna, niespotykana w specjalistycznej literaturze, używana czasami przez pacjentów oraz lekarzy. O wykonaniu takiego lub innego wypełnienia zawsze decyduje stomatolog, biorąc pod uwagę indywidualną sytuację kliniczną pacjenta.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Ewa Jaskowska
Wypełnienia pośrednie we współczesnej stomatologii Lekarz

Wypełnienia pośrednie onlay, inlay i overlay znajdują zastosowanie w wielu sytuacjach klinicznych. Jak przekonuje dr n. med. Ewa Jaskowska, prowadząca prywatną praktykę ukierunkowaną na zabiegi estetyczne, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznan...

migracja wypelnienia 2
Migracja wypełnienia zęba i zapalenie zatok u 49-latki Lekarz

U mieszkanki stanu Nevada (USA) rozwinęło się zapalenie zatok przynosowych wywołane wielomiesięczną obecnością ciała obcego. Do sytuacji tej doszło po tym, jak materiał dentystyczny – wypełnienie amalgamatowe – przemieściło się z zęba w szczęce do le...

amalgamat - Dentonet.pl
Wypełnienia amalgamatowe znikają z listy świadczeń Lekarz

25 sierpnia ukazało się rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, zgodnie z którym z listy świadczeń gwarantowanych zostaną usunięte wypełnienia amalgamatowe. W ich miejsce dla wszystkich pacjentów dostęp...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stany nagłe
Stany nagłe w gabinecie - PTS zachęca do wypełnienia ankiety Lekarz

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zachęca do wypełnienia ankiety dotyczącej stanów nagłego zagrożenia życia, które mogą przytrafić się w gabinecie stomatologicznym. Stany nagłe to sytuacje, na które powinien być przygotowany każdy lekarz dentysta....