Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Studia lekarsko-dentystyczne na uczelni zawodowej? Apel do prezydenta

Publikacja:
Studia lekarsko-dentystyczne na uczelni zawodowej? Apel do prezydenta

Studia lekarsko-dentystyczne na uczelni zawodowej? Apel do prezydenta

– Ustawa ta zawiera rozwiązania, które z całą pewnością doprowadzą do obniżenia standardów nauczania zawodów lekarza i lekarza dentysty. Umożliwią one prowadzenie nauczania na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym na uczelniach zawodowych. Uczelnie te w ocenie samorządu lekarskiego nie są przygotowane do zapewnienia poziomu kształcenia niezbędnego dla bezpiecznego wykonywania zawodów lekarza i lekarza dentysty – twierdzi Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, apelując do prezydenta o niepodpisywanie zakładającej to ustawy, która wychodzi już z parlamentu. Więcej na temat proponowanych zmian piszemy TUTAJ.

– Wykształcenie lekarza, to nie tylko wyposażenie go w kompetencje czysto zawodowe, ale także wychowanie w szerokim kontekście humanistycznym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na postawę etyczną, dlatego też ten rodzaj wykształcenia możliwy jest do uzyskania tylko w warunkach uniwersyteckich. Zapewnienie odpowiedniej liczby dobrze wykształconych lekarzy i lekarzy dentystów wymaga wielokierunkowej kadry akademickiej, zarówno teoretyków, jak i klinicystów. Kształcenie lekarzy i lekarzy dentystów wymaga ponadto solidnego zaplecza klinicznego, pracowni, zakładów badawczych, laboratoriów, odpowiedniego sprzętu, które mogą być właściwie zapewnione jedynie w dużych ośrodkach miejskich – czytamy w apelu. Samorząd lekarski jest zdania, że umożliwienie kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów na uczelniach zawodowych prowadzi do felczeryzacji tych zawodów, a także podważy zaufanie do wszystkich osób wykonujących te zawody.

Co więcej, Prezydium NRL twierdzi, że przy procedowaniu projektu ustawy doszło do naruszenia prawa. – Przepisy przewidujące możliwość kształcenia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym na uczelniach zawodowych zostały wprowadzone do projektu z naruszeniem podstawowych zasad prawodawstwa, bowiem już po przeprowadzonych konsultacjach publicznych. Takie działanie stanowi pogwałcenie  przepisów art. 5 pkt 5 i 16 ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich (Dz.U. z 2021 r. poz. 1342) – ocenia samorząd lekarski.

na podstawie: NRL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

programy specjalizacji
Oblegane specjalizacje lekarsko-dentystyczne. 41 osób na miejsce Lekarz

Wśród najbardziej obleganych specjalizacji w jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym w 2023 r. były cztery specjalizacje lekarsko-dentystyczne. W przypadku ortodoncji o jedno miejsce starało się ponad 41 chętnych, zaś w przypadku chirurgii stomatologi...

ROZWIŃ WIĘCEJ
specjalizacje lekarsko dentystyczne
Specjalizacje lekarsko-dentystyczne – jest lepiej, ale… Lekarz

W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje zwiększono liczbę miejsc na rezydenturach z dziedzin stomatologicznych. Samorząd lekarski przyjął to z zadowoleniem, ale nadal zauważa problemy związane z uzyskiwaniem specjalizacji przez dent...