Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Sposób na walkę z cukrzycą

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Sposób na walkę z cukrzycą

Zdaniem naukowców, osoby które za młodu poświęcają odpowiednią ilość czasu na wysiłek fizyczny są mniej narażona na rozwój cukrzycy w dorosłym życiu.

Młodzi ludzie, którzy przed ukończeniem 30 roku życia dbają o dobrą kondycję są 2-3 razy mniej narażeni na rozwój cukrzycy w kolejnych dekadach swojego życia – informują naukowcy.

Badacze postanowili bliżej przyjrzeć się zależności pomiędzy rozwojem cukrzycy a aktywnością fizyczną. Pod uwagę wzięli testy wysiłkowe, wskaźnik masy ciała, wyniki poziomu glikemii w surowicy krwi.

Dane uzyskane przez naukowców pochodzą z wieloletnich badań o nazwie CARDIA (Coronary Artery Risk Development in Young Adults. Badania trwały nieprzerwanie przez 17 lat, w ich przebiegu uwzględniono przypadki ponad 2 tysięcy osób. W momencie rozpoczęcia badań ich uczestnicy mięli od 18 do 30 lat.

Prowadząca badania, Mercedes Carnethon, podkreśla że czynnikiem rozwoju cukrzycy jest nadwaga i otyłość. Osoby młode, które unikają aktywności fizycznej są o wiele bardziej narone na rozwój tej choroby w przyszłości.

Badacze podkreślają, że ćwiczenia fizyczne w połączeniu z racjonalną, zrównoważoną dietą pozwalają utrzymać masę ciała w normie, ale także zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy. W przebiegu badań stwierdzono ponadto, że ryzyko rozwoju cukrzycy jest większe w przypadku kobiet, które wykazują mniejszą aktywność od mężczyzn.

Cukrzyca ma ścisły związek z chorobami tkanek miękkich jamy ustnej. Nieświeży oddech, krwawiące dziąsła to niektóre z dolegliwości mogące wskazywać na występowanie cukrzycy.

Jak twierdzą naukowcy pierwsze symptomy choroby mogą objawiać się właśnie w jamie ustnej. Stawia to lekarza dentystę na pierwszej linii we wczesnym zdiagnozowaniu choroby.

Ze względu na zwiększoną zawartość glukozy w surowicy krwi chorzy są znacznie bardziej podatni na występowanie dolegliwości w obrębie jamy ustnej.

W takim środowisku bakterie rozwijają się intensywniej, co w połączeniu z mniejszą odpornością chorych na infekcje może być przyczyną chorób dziąseł.

Niektóre symptomy mogące wskazywać na występowanie cukrzycy to m.in.: chroniczny nieświeży oddech lub stałe uczucie niesmaku w ustach, – swędzące, krwawiące dziąsła (np. podczas szczotkowania zębów) – rozchwiane, bolące zęby – zapalenie przyzębia, ostre zapalenie dziąseł.

Wszyscy chorujący na cukrzycę powinni zwracać szczególną uwagę na swoje uzębienie i bardzo dbać o higienę jamy ustnej. Są oni bowiem bardziej podatni na wszelkiego rodzaju infekcje jamy ustnej i choroby periodontologiczne.

Zgłaszając się do stomatologa powinniśmy bezwzględnie powiedzieć mu o naszej chorobie. Cukrzyca bowiem powoduje np. upośledzone gojenie się ran, co ma znaczenie w przypadku np. ekstrakcji zęba.

care.diabetesjournals.org


POWIĄZANE ARTYKUŁY

cukrzyca - Dentonet.pl
Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jaka jest rola stomatologów? Lekarz

Przypadający na 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą to okazja, aby zwrócić uwagę stomatologów na zależność pomiędzy stanem zdrowia jamy ustnej a jedną z chorób cywilizacyjnych – cukrzycą. Projekt badawczy zrealizowany w ostatnim czasie w Aus...

dentysta - Dentonet.pl
Ilu jest w Polsce dentystów? GUS będzie liczył w inny sposób Lekarz

Jakiś czas temu pisaliśmy o rozbieżnościach dotyczących liczby lekarzy dentystów publikowanych m.in. przez Eurostat oraz Naczelną Izbę Lekarską. Niedawno do samorządu wpłynęło pismo od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w którym wskazano, że GUS...

ROZWIŃ WIĘCEJ
polskie testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Nowy sposób masowej diagnostyki SARS-CoV-2 Lekarz

Naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN opracowali procedury przeprowadzania testów grupowych przy użyciu dostępnych na rynku testów PCR. Dzięki temu jeden test na koronawirusa pozwoli sprawdzić nawet kilkanaście osób, oszczędzając czas i pieniądze. Bada...

DSD - najbardziej etyczny sposób "sprzedaży" w stomatologii? Lekarz

Czy Digital Smile Design jest najbardziej etyczną formą "sprzedaży" w gabinecie stomatologicznym? Na to pytanie podczas swojego wykładu w ramach I Konferencji Dentonet Online odpowie dr Bartosz Cerkaski. Zapraszamy! ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres