Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Dwanaście naturalnych sposobów na walkę z fetor ex ore

Publikacja:
Dwanaście naturalnych sposobów na walkę z fetor ex ore

Dwanaście naturalnych sposobów na walkę z fetor ex ore

Nieświeży oddech to przypadłość, która jest kłopotliwa zarówno dla osoby, której ten problem dotyczy, jak i tych, którzy mają z nią do czynienia. Niezależnie od kwestii stricte medycznych, w tym wyleczenia zębów i stanów zapalnych w gabinecie stomatologicznym lub u innego lekarza specjalisty, możesz swoim pacjentom zasugerować inne metody walki z przykrym zapachem z ust.

Nieświeży oddech, czyli halitoza, dotyka 50–65% światowej populacji, w tym nawet 75% dzieci. Za fetor ex ore odpowiadają m.in. choroby jamy ustnej, choroby ogólnoustrojowe oraz schorzenia psychiatryczne. Jego przyczyną są najczęściej patogeny jamy ustnej, ale w około 10% przypadków przykry oddech może być związany z układem oddechowym, trawiennym, przyjmowanymi lekami lub dietą.  A jak stosując naturalne metody, można utrzymać świeży oddech?

1. Pielęgnacja domowa

Badania wskazują, że w 90% za nieświeży oddech odpowiadają bakterie obecne w jamie ustnej. Naturalne warunki panujące w jamie ustnej, takie jak wilgotność i temperatura, sprawiają, że jest to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Dlatego regularna i prawidłowa domowa pielęgnacja jamy ustnej jest niezbędna. Powinna ona obejmować:

– szczotkowanie zębów (co najmniej dwa razy dziennie lub po każdym posiłku, zwłaszcza gdy pacjent spożywa pokarmy o silnym zapachu),

– nitkowanie zębów (zazwyczaj zaleca się nitkowanie zębów raz dziennie) lub stosowanie irygatora,

– czyszczenie języka szczoteczką lub używanie skrobaczki do języka.

2. Płyn do płukania ust

Płukanki do jamy ustnej zawierające środki lecznicze mogą zapewnić wielogodzinną kontrolę nieświeżego oddechu. Jednak płyny do płukania zawierające alkohol mogą też wysuszać jamę ustną, dlatego należy wybierać te, które nie mają w składzie alkoholu. Pacjent może także rozważyć przygotowanie własnego płynu do płukania jamy ustnej, wykorzystując do tego np. olejek z drzewa herbacianego.

3. Woda

Ślina odgrywa bardzo istotną rolę w ograniczaniu nieświeżego oddechu, a na jej produkcję  bezpośrednio wpływa poziom nawodnienia organizmu. Gdy jej ilość w jamie ustnej nie jest wystarczająca, płytka nazębna i bakterie nie są dostatecznie łatwo usuwane z zębów i jamy ustnej. Dlatego warto mieć przy sobie butelkę wody, aby utrzymać optymalne nawodnienie przez cały dzień.

4. Probiotyki stomatologiczne

Probiotyki stomatologiczne pomagają przywrócić równowagę tzw. „dobrych” bakterii obecnych w jamie ustnej, jednocześnie redukując ilość chorobotwórczych patogenów. Regularne stosowanie tych preparatów zapobiega nieświeżemu oddechowi, powstawaniu ubytków oraz rozwojowi chorób przyzębia.

5. Owoce i warzywa

Owoce i warzywa są dobre nie tylko dla ogólnego stanu zdrowia, ale mogą również pomóc w walce z nieświeżym oddechem. Owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, grejpfruty i limonki zawierają duże ilości witaminy C, która stymuluje produkcję śliny. Spożywanie takich przekąsek jak marchewka, jabłko czy seler może pomóc w usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów i pobudzać wydzielanie śliny.

6. Pietruszka

Osobne miejsce należy się pietruszce. Część badań potwierdza, że warzywo to może pomóc zredukować ilość bakterii powodujących nieprzyjemny zapach z ust. Pietruszka zawiera chlorofil, który zdaniem wielu pomaga zapobiegać nieświeżemu oddechowi. Chociaż badania potwierdzające wpływ chlorofilu w zakresie redukcji fetor ex ore są ograniczone, jest on nadal szeroko stosowany. Można także żuć świeże liście pietruszki lub przyjmować je w postaci suplementu diety.

7. Nasiona kopru włoskiego i anyżu

Nasiona te są stosowane od wieków w medycynie ajurwedyjskiej. Uważa się, że leczą wiele dolegliwości, w tym nieświeży oddech. Nasiona te mają lekko słodki, przyjemny smak lukrecji, dzięki czemu świetnie sprawdzają się jako miętówka po posiłku. Można je prażyć lub żuć na surowo.

8. Goździki

Badania dowodzą, że goździki i olejek goździkowy mogą pomóc zredukować ilość szkodliwych bakterii w jamie ustnej i poprawić zdrowie jamy ustnej. Goździki są często stosowane w naturalnych płynach do płukania jamy ustnej i pastach do zębów. Można także żuć całe goździki, używać olejku goździkowego do płukania jamy ustnej lub przygotować herbatę goździkową. Wystarczy dodać kilka goździków do wrzącej wody i pozostawić do zaparzenia. Następnie, po ostygnięciu, należy przepłukać wywarem usta.

9. Zielona herbata

Zielona herbata nie tylko zapobiega nieświeżemu oddechowi, ale może też pomóc w innych problemach stomatologicznych. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe zielonej herbaty łagodzą stany zapalne i ograniczają krwawienia, zapobiegając rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach. Zielona herbata może być stosowana codziennie jako naturalny, skuteczny i tani środek przeciwko fetor ex ore.

10. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy pomaga kontrolować poziom bakterii obecnych w jamie ustnej, jednocześnie równoważąc pH śliny. Wykazano, że niszczy i zapobiega powstawaniu płytki nazębnej i bakterii. Ponieważ za cuchnący oddech odpowiadają w większości bakterie obecne w jamie ustnej, płukanie ust octem jabłkowym pomaga również odświeżyć oddech, jednocześnie zapobiegając próchnicy.

11. Mleko

Picie mleka podczas spożywania posiłku z dużą ilością czosnku może pomóc w zapobieganiu nieświeżemu oddechowi. Największą korzyść w tym zakresie zapewnia spożywanie mleka pełnego, ale korzystny wpływ na oddech może wywierać również mleko odtłuszczone.

12. Jogurt

Naturalny jogurt zawiera wiele pożytecznych bakterii, w tym Lactobacillus. Mogą one pomóc zrównoważyć tzw. „dobre” i „złe” bakterie w całym organizmie. W trwającym sześć tygodni badaniu wykazano, że u 80% uczestników stosujących dietę obejmującą wysokie spożycie jogurtu zauważalnie ograniczony został nieświeży oddech, zredukowana ilość płytki nazębnej i zmniejszone objawy zapalenia dziąseł.

Płytka bakteryjna to nie tylko zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej, ale również dla zdrowia całego organizmu. Przyzębie jest bardzo mocno unaczynione, więc bakterie z kieszonek dziąsłowych mogą z łatwością przedostawać się nawet do najdalej położonych organów – mówi mgr dypl. hig. stom. Anna Makówka, higienistka stomatologiczna, technik dentystyczny oraz specjalistka promocji zdrowia. W jaki sposób płytka bakteryjna może wpływać na zdrowie mężczyzn, kobiet w ciąży czy cukrzyków? Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego!

T.H.

Źródło: https://healthnews.com/family-health/dental-and-oral-health/is-your-bite-affecting-your-spine/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

halitoza
Fetor ex ore – wciąż niemile widziany wśród pacjentów Asysta

Nieświeży oddech znajduje się na samym szczycie listy rzeczy, które trudno zaakceptować przy poznawaniu nowego partnera. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez amerykańską firmę SmartMouth produkującą produkty do higieny jamy ustnej we współpracy...

higienistka stomatologiczna
5 sposobów, by poprawić swoją pozycję na rynku pracy Asysta

Rynek pracy w branży stomatologicznej jest mocno specyficzny – z jednej strony asystentki i higienistki stomatologiczne wykonują na co dzień zadania ściśle określone w różnego rodzaju przepisach prawa, z drugiej – nieustanny rozwój stomatologii wymag...

higiena jamy ustnej
Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej? 5 sprawdzonych sposobów Pacjent

Wydawać by się mogło, że mycie zębów nie wymaga od nikogo posiadania specjalistycznej wiedzy. A jednak, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że robią to zdecydowanie za krótko i nieprecyzyjnie. Co więc możesz zrobić, aby lepiej zadbać o higienę ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
komunikacja z pacjentem - Dentonet.pl
5 skutecznych sposobów na zdobycie lojalności pacjentów Lekarz

W coraz bardziej konkurencyjnym świecie stomatologii liczba zatrudnionych w Wielkiej Brytanii dentystów wzrasta średnio o 20% w ciągu nieco ponad dekady. Nie może więc dziwić, że wielu praktyków podejmuje kroki, by przyciągnąć nowych pacjentów, a zar...

bezpieczenstwo w gabinecie
10 sposobów na zachowanie bezpieczeństwa w gabinecie Asysta

Zdrowie i bezpieczeństwo odgrywają kluczową rolę w każdym gabinecie stomatologicznym. Co oczywiste, od podmiotów oferujących opiekę dentystyczną wymaga się zapewnienia zdrowia, bezpieczeństwa i dobrostanu zarówno pacjentom, jak i personelowi, chronią...

Dentonet - sposoby na nieświeży oddech
Noszenie maseczki ochronnej a występowanie fetor ex ore Asysta

Noszenie maseczki na twarzy jest jednym z podstawowych, a zarazem najbardziej skutecznych sposobów kontroli zakażań podczas pandemii koronawirusa. Są jednak i inne skutki użytkowania maski – należy do nich wyższa świadomość tego, że nasz oddech nie z...

papierosy
Polska przegrywa walkę z tytoniem, sprzedaż papierosów rośnie Lekarz

W czwartek 16 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Przez kilka dekad Polska była przykładem skutecznie i konsekwentnie prowadzonej walki z nałogiem tytoniowym, jednak od kilku lat notowany jest gwałtowny wzrost konsumpcji papierosów w ...

fetor ex ore1
Fetor ex ore – skutek interakcji dwóch gatunków bakterii Lekarz

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Microbial Ecology” naukowcy z Uniwersytetu w Osace dowiedli, że współzależność, jaka zachodzi pomiędzy dwoma powszechnie występującymi w jamie ustnej gatunkami bakterii, prowadzi do produkcji związku chemicznego...

inflacja1
Jakie sposoby na walkę z inflacją mają gabinety stomatologiczne? Lekarz

Inflacja jest obecnie bardzo dużym problemem, który przekłada się na rekordowy wzrost cen usług stomatologicznych. Według danych GUS-u, w październiku 2022 r. ich wzrost był największy w całym sektorze ochrony zdrowia i wyniósł 17,2% rok do roku. Pr...