Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

10 sposobów na zachowanie bezpieczeństwa w gabinecie

Publikacja:
10 sposobów na zachowanie bezpieczeństwa w gabinecie

10 sposobów na zachowanie bezpieczeństwa w gabinecie

Zdrowie i bezpieczeństwo odgrywają kluczową rolę w każdym gabinecie stomatologicznym. Co oczywiste, od podmiotów oferujących opiekę dentystyczną wymaga się zapewnienia zdrowia, bezpieczeństwa i dobrostanu zarówno pacjentom, jak i personelowi, chroniąc ich przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami.

Kilka wskazówek dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy członków zespołu stomatologicznego podaje serwis brytyjski Dental Nursing.

1. Sprawny, nieprzestarzały sprzęt to bezpieczeństwo

Jednym ze sposobów na zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa w gabinecie stomatologicznym jest zainwestowanie w najnowsze, wysokiej jakości instrumenty dentystyczne, które pozwolą zagwarantować pacjentom najlepszą możliwą opiekę. Przestarzały sprzęt utrudni świadczenie usług na odpowiednim poziomie, może też zagrażać zdrowiu pacjenta i personelu. Dodatkowo wadliwy sprzęt stomatologiczny może powodować dyskomfort u pacjentów, a nawet skutkować dalszymi szkodami dla zdrowia ich jamy ustnej. Lekarze dentyści powinni poświęcić czas na sprawdzenie  używanego w swoim gabinecie sprzętu i wymianę wadliwych i przestarzałych urządzeń.

2. Czystość zapewnia ochronę

Czystość jest niezbędna w praktyce stomatologicznej, co ma przełożenie na bezpieczeństwo pracy w tym miejscu. Podczas sprzątania kliniki dentystycznej należy przestrzegać wytycznych branżowych, a każdy, kto obsługuje i dezynfekuje narzędzia dentystyczne, powinien rozumieć te wytyczne i przestrzegać ich z największą rzetelnością.

Powierzchnie, które są regularnie dotykane, muszą być zawsze czyszczone i dezynfekowane – od kranów po włączniki światła i uchwyty szuflad. Jest to niezbędne, ponieważ w przeciwnym razie stają się siedliskiem groźnych patogenów.

3. Środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej chronią personel przed różnego rodzaju patogenami, które mogą być obecne w ich środowiska pracy. W stomatologii zespół medyczny pracuje z bardzo różnymi ludźmi, w tym z pacjentami o nieznanej historii medycznej. Dlatego tak ważne jest użytkowanie środków ochrony indywidualnej podczas kontaktu z pacjentami. Zapewnienie prawidłowego noszenia ŚOI ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia profesjonalistom ochrony przed zakażeniem.

4. Protokoły na wypadek nagłych zdarzeń

Gabinety stomatologiczne powinny wdrożyć odpowiednie procedury na wypadek wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń. Istnieją przypadki, w których w miejscu pracy może dojść (u pacjenta lub pracownika) do nagłego wypadku medycznego, takiego jak przypadkowe lub umyślne uszkodzenie ciała, zaburzenie krążenia i oddychania czy reakcje alergiczne.

Dentyści muszą wiedzieć, jak zapobiegać i jak radzić sobie z typowymi nagłymi wypadkami. Muszą ponadto zapewnić odpowiednie szkolenie personelowi medycznemu, a wszyscy w miejscu pracy powinni wiedzieć, jak postępować w takich sytuacjach. Przeprowadzanie symulowanych sytuacji awaryjnych może pomóc wszystkim nabrać większej pewności siebie w radzeniu sobie z takimi groźnymi sytuacjami w praktyce stomatologiczne.

5. Odpowiednie szkolenie

Mimo że niektórzy lekarze dentyści postrzegają szkolenia (zwłaszcza te przeznaczone dla asysty lub higienistek) jako stratę czasu i pieniędzy, może to być dalekie od prawdy. Badania pokazują, że im więcej szkoleń przejdzie zespół, tym lepiej przygotowany będzie do zaspokajania potrzeb pacjentów, będzie również bardziej zadowolony z własnych działań. Przełoży się to lepszą reputację gabinetu, co pozwoli przyciągnąć do niego więcej nowych pacjentów. Przy dużej różnorodności oferty szkoleniowej, wygodną opcją dla wszystkich mogą być programy dostępne online.

6. Właściwa ocena ryzyka

Ocena ryzyka w miejscu pracy zespołu stomatologicznego ma zasadnicze znaczenie dla ochrony zdrowia i bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i personelu. Pomaga ona ustalić, co może pójść nie tak i ocenić, czy miejsce pracy ma odpowiednie protokoły, które pozwalają minimalizować to ryzyko.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Zjednoczonym Królestwie, ocenę ryzyka powinna przeprowadzać „kompetentna osoba”. Kompetencje danego pracownika poświadcza niezbędne doświadczenie, umiejętności i wiedza w zakresie zarządzania i oceny zdrowia. Osoba ta powinna mieć szczegółową wiedzę nt. funkcjonowania praktyki dentystycznej i zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń. Jeśli w praktyce może wydarzyć się coś poważnego, ocena ryzyka może temu zdarzeniu potencjalnie zapobiec.

7. Procedury BHP

Procedury BHP mają kluczowe znaczenie dla rozpoznania możliwych zagrożeń w miejscu pracy. Chociaż w Wielkiej Brytanii nie ma w tym zakresie odrębnych regulacji dla praktyk dentystycznych, narażenie na liczne zagrożenia, które mogą wystąpić w stomatologii, jest uwzględnione w standardowych zasadach BHP. Obejmują one zapewnienie pracownikom odpowiednich informacji i szkoleń, ustanowienie planu kontroli ryzyka, użytkowanie środków ochrony indywidualnej i ochrony oczu, stosowanie etykiet i znaków w celu identyfikacji zagrożeń, a także tworzenie planu działania na wypadek zagrożenia.

8. Kontrola substancji niebezpiecznych

Zespół dentystyczny każdego dnia wykorzystuje w swojej pracy wiele substancji chemicznych, które mogą potencjalnie stanowić zagrożenie. Niektóre z nich są szkodliwe dla zdrowia, jeśli są niewłaściwie używane lub jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności w celu uniemożliwienia dostępu do nich osobom nieupoważnionym. Dlatego jednym ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy jest kontrola stosowania tych substancji.

W obowiązujących w Wielkiej Brytanii rządowych wytycznych stwierdza się, że należy opisać niebezpieczne substancje chemiczne i inne potencjalnie niebezpieczne substancje znajdujące się na terenie gabinetu. Co oczywiste, pracownicy powinni zostać przeszkoleni w zakresie bezpiecznego przechowywania i obchodzenia się z tymi szkodliwymi substancjami.

9. Przepisywanie leków z największą ostrożnością

Bardzo ważne jest, aby w każdej praktyce dentystycznej przepisywanie leków odbywało się z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. Wystawienie niewłaściwej recepty może zdarzyć się w różnych placówkach opieki zdrowotnej, w tym w gabinecie stomatologicznym. Dlatego przepisując leki, dentyści powinni zbadać historię medyczną pacjenta i dokładnie poinformować go o właściwym sposobie przyjmowania zaleconych leków. Pacjent powinien również wiedzieć, co zrobić w przypadku wystąpienia działań niepożądanych.

10. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

W praktyce dentystycznej należy podjąć niezbędne kroki w celu ochrony wszystkich pomieszczeń przed zagrożeniem pożarowym. Obejmują one identyfikację zagrożeń pożarowych, takich jak materiały łatwopalne, urządzenia grzewcze i sprzęt elektryczny. Wszystkie ustalenia dokonane podczas oceny ryzyka pożaru muszą zostać udokumentowane, należy także podjąć działania w celu poprawy środków ostrożności. Co najważniejsze, cały personel powinien być świadomy dokonanych ustaleń. Praktyka dentystyczna powinna również podjąć kroki w celu regularnego przeglądu oceny zagrożenia ppoż.

Ubiór w gabinecie stomatologicznym w kwestii bezpieczeństwa jest nie mniej ważny, niż skuteczna dezynfekcja. O tym, jak niebezpieczne mogą być zaniedbania w tym zakresie – w materiale filmowym.

T.H.

Źródło: https://www.dental-nursing.co.uk/news/10-tips-for-health-and-safety-in-the-dental-practice-1


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Swiatowy Dzien Bezpieczenstwa Pacjenta
17 września – Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta Lekarz

W niedzielę 17 września obchodzony jest kolejny Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta, ustanowiony przez WHO w 2019 r. Jego głównym celem jest poprawa świadomości znaczenia bezpieczeństwa pacjentów oraz zwiększenie zaangażowania społeczeństwa w bezp...

fetor ex ore
Dwanaście naturalnych sposobów na walkę z fetor ex ore Asysta

Nieświeży oddech to przypadłość, która jest kłopotliwa zarówno dla osoby, której ten problem dotyczy, jak i tych, którzy mają z nią do czynienia. Niezależnie od kwestii stricte medycznych, w tym wyleczenia zębów i stanów zapalnych w gabinecie stomato...

ROZWIŃ WIĘCEJ
RTG - Dentonet.pl
Rejestracja aparatu RTG w gabinecie stomatologicznym Lekarz

Na stronie internetowej komisji stomatologicznej Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie umieszczone są wzory dokumentów niezbędnych w procesie rejestracji aparatu RTG w gabinecie. Na stronie KS OIL w Krakowie umieszczono protokół wykonania testu odbio...

higienistka stomatologiczna
5 sposobów, by poprawić swoją pozycję na rynku pracy Asysta

Rynek pracy w branży stomatologicznej jest mocno specyficzny – z jednej strony asystentki i higienistki stomatologiczne wykonują na co dzień zadania ściśle określone w różnego rodzaju przepisach prawa, z drugiej – nieustanny rozwój stomatologii wymag...

komunikacja z pacjentem - Dentonet.pl
5 skutecznych sposobów na zdobycie lojalności pacjentów Lekarz

W coraz bardziej konkurencyjnym świecie stomatologii liczba zatrudnionych w Wielkiej Brytanii dentystów wzrasta średnio o 20% w ciągu nieco ponad dekady. Nie może więc dziwić, że wielu praktyków podejmuje kroki, by przyciągnąć nowych pacjentów, a zar...

Forum dla jakosci
Zainaugurowano Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta Lekarz

W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze spotkanie Forum dla Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta, powołanego przez Porozumienie Organizacji Lekarskich. Jego celem jest zaprojektowanie zmian w ochronie zdrowia na korzyść pacjentów i lekarzy. – Stawiamy n...

bezpieczenstwo pracy
ZUS: do wzięcia pieniądze na poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy Lekarz

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs, w którym można uzyskać dofinansowanie działań prowadzących do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Może to być np. zakup urządzenia mechanicznej wentylacji powietrza albo sprzętu służącego do ochrony...

narzedzia dentystyczne11
Naganne zachowanie dentysty wobec małej pacjentki Lekarz

Dzieci to szczególna kategoria pacjentów, wymagająca umiejętności nie tylko stricte zawodowych. Niezbędne jest także zrozumienie obaw, z jakimi do gabinetu stomatologicznego przychodzą najmłodsi pacjenci – nie do końca świadomi konieczności poddania ...

higiena jamy ustnej
Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej? 5 sprawdzonych sposobów Pacjent

Wydawać by się mogło, że mycie zębów nie wymaga od nikogo posiadania specjalistycznej wiedzy. A jednak, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że robią to zdecydowanie za krótko i nieprecyzyjnie. Co więc możesz zrobić, aby lepiej zadbać o higienę ...