Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Rudowłosy pacjent a znieczulenia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Rudowłosy pacjent a znieczulenia

Rudowłosi pacjenci potrzebują około 20 procent więcej środka znieczulającego do złagodzenia bólu niż ludzie o innym kolorze włosów – oznajmili eksperci na spotkaniu American Society of Anesthesiologists w Orlando na Florydzie.

Odkrycie to każe sądzić, że rudowłosi są bardziej wrażliwi na ból, jak również częściowo wyjaśnić mechanizmy działania środków znieczulających.

„Rude włosy to pierwsza widoczna cecha, związana z zapotrzebowaniem na znieczulenie” – mówi dr Edwin Liem z University of Louisville w Kentucky.

Jego współpracownicy badali białe kobiety w wieku od 19 do 40 lat. Badane wdychały znieczulający środek – desfluran. Dokładnie monitorowano ich reakcje na bolesną stymulację, zwłaszcza nieświadome ruchy rąk i nóg.

Do zablokowania tego ruchu u osób rudych potrzeba było więcej środka niż do uzyskania analogicznego efektu u brunetek i blondynek – mówi Liem. „Krótko mówiąc, rudowłosi mogą odczuwać większy ból wynikający z danego bodźca, a z tego powodu – wymagają większej ilości znieczulenia do zniesienia tego bólu” – dodał.

Liem podkreśla, że odkrycie to jest istotne dla anestezjologów monitorujących pacjentów podczas operacji. „Cała sztuka anestezjologa to wybór odpowiedniej dawki” – wyjaśnia.

„W przypadku większości środków różnica między dawką skuteczną a toksyczną jest minimalna. Podczas operacji, jeśli pacjent dostanie zbyt małą dawkę, może odzyskać świadomość, jeśli dostanie za wiele – mogą wystąpić zaburzenia krążenia i oddechu”.

Badacz przypomniał, iż eksperci nie w pełni rozumieją zasady działania środków znieczulających. Wyniki badań pomogą nieco wyjaśnić to zagadnienie, gdyż rudowłosi prezentują określony wariant genetyczny.

„Skoro rude włosy można przypisać określonym odmianom receptora melatoniny 1, mamy okazję do określenia szlaków ośrodkowego układu nerwowego, mogących mieć związek z zapotrzebowaniem na znieczulenie” – mówi Liem.

„Zbadanie roli systemu melanokortyny w ośrodkowym układzie nerwowym może więc pomóc nam odpowiedzieć na zasadnicze pytania, np. które części mózgu odpowiadają za utratę świadomości, a które modulują odczuwanie bólu”.

źródło: American Society of Anesthesiologists


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Pacjent z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 w gabinecie Asysta

W najnowszych wytycznych ministra zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego w dobie pandemii koronawirusa znalazł się opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, w trakcie kwarantanny lub z potwierdzonym zakażen...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zaburzenia hemostazy - Dentonet.pl
"Pacjent z zaburzeniami hemostazy jest problematyczny dla dentysty" Lekarz

- Znajomość zasad postępowania z pacjentem z zaburzeniami hemostazy ma ogromne znaczenie szczególnie dla dentystów wykonujących zabiegi inwazyjne - mówi dr n. med. Magdalena Górska-Kosicka z Kliniki Zaburzeń Hemostazy i Chorób Wewnętrznych IHIT w War...

pacjent z SARS-Cov-2 w gabinecie - Dentonet.pl
Pacjent z podejrzeniem SARS-CoV-2 w gabinecie – wytyczne Lekarz

W zaktualizowanych 5 maja wytycznych ministerstwa zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego znalazł się szczegółowo opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Jak czytamy w wytycznych, pacjentom ze stanem ostr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres