Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Pacjent używający marihuany w gabinecie stomatologicznym

Publikacja:
Pacjent używający marihuany w gabinecie stomatologicznym

Pacjent używający marihuany w gabinecie stomatologicznym

Palenie marihuany może zaostrzać chorobę dziąseł, powodować suchość w jamie ustnej, a nawet zagrażać życiu – gdy u palącego ją pacjenta zastosuje się pewne środki znieczulające. To wnioski wyprowadzone z wykładu wygłoszonego w ostatnich dniach podczas Chicago Dental Society Midwinter Meeting.

W ciągu ostatniej dekady w 19 stanach USA oraz w stołecznym Dystrykcie Kolumbii przyjęto przepisy legalizujące rekreacyjną marihuanę i konopie indyjskie (cannabis). Wskazane jest więc, aby zespół medyczny gabinetu stomatologicznego weryfikował pacjentów także pod kątem używania marihuany.

– Higienistki stomatologiczne odgrywają ważną rolę w badaniach przesiewowych pacjentów pod kątem używania marihuany. Ponadto pacjenci zwykle czują się bardziej komfortowo rozmawiając z higienistką niż z lekarzem – powiedziała Ermelinda Baca, higienistka stomatologiczna ze stanu Nowy Meksyk, podczas Chicago Dental Society Midwinter Meeting odbywającego się w dniu 25 lutego.

Edukacja to podstawa

Jednak aby we właściwy sposób rozmawiać z pacjentami sięgającymi po marihuanę, higienistki muszą same edukować się na temat jej wpływu na zdrowie jamy ustnej.

Podczas używania marihuany toksyny zawarte w konopiach trafiają do krwiobiegu, co upośledza zdolności organizmu np. do zwalczania zapalenia dziąseł. Marihuana może powodować suchość w ustach oraz ma wpływ na powstawanie płytki nazębnej. Jej używanie często wiąże się z zaniedbaniami w zakresie higieny jamy ustnej oraz spożywaniem pokarmów, które mają wpływ na rozwój próchnicy.

Współczesna marihuana znacznie silniejsza niż w epoce „dzieci kwiatów”

Warto wspomnieć o tym, że dekryminalizacja rekreacyjnej marihuany w kolejnych regionach USA (w pierwszym stanie – Kolorado – jest ona legalna od 2012 roku) doprowadziła do wyhodowania odmian, które są 3–7 razy silniejsze niż te, które były dostępne kilka dekad temu. A to stwarza problem, którego nie należy lekceważyć.

Dlatego, jak wyjaśnia Ermelinda Baca, konieczne jest, aby higienistki uzyskały od pacjentów możliwie pełną historię medyczną, w tym odpowiedzi na pytanie o palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, rekreacyjnej i medycznej marihuany oraz innych narkotyków rekreacyjnych, jak też stosowanie leków na receptę i bez recepty. Historia powinna zawierać informacje o ilości i częstości używania poszczególnych substancji oraz o tym, co pacjent zażył w ciągu ostatnich 24 godzin przed leczeniem w gabinecie.

Ermelinda Baca powiedziała: – Jeżeli konieczne jest zastosowanie znieczulenia, pacjentom należy zalecić powstrzymanie się od palenia marihuany na tydzień przed i tydzień po leczeniu stomatologicznym. W razie potrzeby dentyści powinni ograniczyć maksymalną dawkę środków miejscowo znieczulających lub stosować je bez epinefryny. Jeśli pacjent cierpi na schorzenie układu krążenia, należy przełożyć leczenie – o ile nie zaprzestał używania marihuany w ciągu ostatniego tygodnia.

Dodatkowo u osób stosujących marihuanę i inne środki halucynogenne przeciwwskazane jest użycie podtlenku azotu – mieszanie ich może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Pacjentom tym nie należy także przepisywać benzodiazepin ani opioidów ze względu na tetrahydrokannabinol (THC) zawarty w konopiach indyjskich.

Co oczywiste, należy też znać objawy występujące u pacjenta, który jest „na haju” (w stanie euforii). Symptomy po użyciu marihuany to przede wszystkim: przekrwione oczy, zwężone źrenice, trudności w mowie, a także uczucie dezorientacji oraz stany lękowe.

Instruktaż higieny dla użytkowników konopi

Podczas wizyty w gabinecie osoby używającej rekreacyjnych produktów z konopi indyjskich warto przekazać zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej. Obejmują one stosowanie pasty do zębów z fluorem oraz środków przeciwko kserostomii, a także ograniczenie spożywania produktów bogatych w węglowodany. Należy też zachęć pacjenta do regularnych wizyt u dentysty oraz ustalić odpowiednie harmonogramy opieki stomatologicznej.

Pacjenci używający marihuany to także problem polskich gabinetów stomatologicznych. Jak się ocenia, produkty niemedyczne z konopi indyjskich – marihuana i haszysz – są najczęściej używane spośród używek tego typu w Polsce.

Na czym polega toksyczność tytoniu i dymu tytoniowego? Do jakich chorób prowadzi palenie? Kto i ile pali? Na te pytania odpowiada Krzysztof Przewoźniak.

T.H.

źródło: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=330135


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Philips Sonicare webinar implanty artykul 1
Pacjent implantologiczny w gabinecie higieny [webinar] Asysta

Dlaczego implanty należy traktować inaczej niż własne zęby pacjenta? Jakie zabiegi higienizacyjne można wykonywać u pacjentów implantologicznych? Jakie są zalecenia związane z higieną jamy ustnej u osób z implantami? Odpowiedzi na te i inne pytania b...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pacjent maloletni
Pacjent małoletni w gabinecie stomatologicznym Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że wizyty lekarskie małoletniego pacjenta co do zasady odbywają się w obecności rodzica lub opiekuna prawnego. Jeśli pacjent ukończył 16 lat, zgodę na leczenie lub wykonanie badania musi wyrazić zarówno rodzic, jak ...

Agnieszka Mielczarek news
Senior w gabinecie stomatologicznym – na co się przygotować? Lekarz

– Musimy zdawać sobie sprawę, że pacjenci w wieku senioralnym często mają ograniczone funkcje poznawcze, np. niedosłyszą. Lekarz dentysta musi umieć skutecznie komunikować się z takimi pacjentami. Często wymagają oni większej empatii, dłuższego czasu...

Michal Sobczak video
Mały pacjent w gabinecie i zabiegi stomatologii zachowawczej Lekarz

Jak zacząć leczenie stomatologiczne dziecka, które nie wykazuje gotowości do współpracy z lekarzem? Jakie zabiegi stomatologii zachowawczej w przypadku próchnicy są w takich sytuacjach akceptowane przez pacjentów pedodontycznych? – Zacznijmy od adapt...

Septoral artykul v3
Pacjent perio w gabinecie higieny - weź udział w konkursie! Asysta

Firma Septoral zaprasza asystentki i higienistki stomatologiczne do udziału w konkursie, w którym do wygrania jest 150 zestawów jej produktów. Więcej szczegółów na stronie https://septoralmed.pl/contest. Udział w konkursie jest prosty - wystarczy we...

Philips webinar
Pacjent periodontologiczny w gabinecie higieny jamy ustnej [webinar] Asysta

Firma Philips Sonicare zaprasza na webinar "Pacjent periodontologiczny w gabinecie higieny jamy ustnej", który odbędzie się w poniedziałek 12 grudnia o godz. 20:30. Poprowadzi go dypl. hig. stom. Jolanta Bartoszuk - higienistka stomatologiczna z wiel...

artificial intelligence 3382507 1280
AI w gabinecie stomatologicznym – przyszłość czy teraźniejszość? Lekarz

W lipcu 2023 roku serwis Dentaly.org przeprowadził badanie ankietowe wśród 1265 osób – zarówno lekarzy, jak i pacjentów, koncentrując się na zaletach, ale i zagrożeniach związanych z obecnością sztucznej inteligencji w praktyce stomatologicznej. Obs...

Haleon webinar
Pacjent wysoko wrażliwy w gabinecie stomatologicznym [webinar] Asysta

Do każdego gabinetu stomatologicznego zgłosić się może osoba wysoko wrażliwa, czyli taka, która odbiera bodźce z otoczenia bardziej intensywnie niż inni. Jak postępować z takim pacjentem? Dlaczego potrzebuje on szczególnego wsparcia? Tego będzie możn...